اگر عاشق سيگار هستيد،‌ بدانيد! سيگار قاتل مثانه است

۱۳۸۷/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11632
اگر عاشق سيگار هستيد،‌ بدانيد! سيگار قاتل مثانه است
اين گروه از پژوهشگران با اشاره به اين نكته مهم كه بسياري از سيگاري‌ها از خطرات و اثرات ويرانگر سيگار روي مثانه بي اطلاع هستند، تاكيد كردند كه اين عادت كشنده مي‌تواند شما را در اتاق شيمي درماني و روي تخت بيمارستان بخش بيماران مبتلا به سرطان مثانه بكشاند.

نتايج اين پژوهش در مجله اورولوژي منتشر شده است.

دكتر سيت آ. آستروپ و جيمز اي مونتي از نظام بهداشتي دانشگاه ميشيگان در گزارشي اعلام كردند كه تنها دو سوم از افراد بالغ سيگاري از ارتباط بين مصرف سيگار و خطر ابتلا به سرطان مثانه مطلع هستند.

در همين رابطه انجمن اورولوژي آمريكا و موسسه اين انجمن از متخصصان درخواست كرده‌اند كه به مردم درباره تاثير سيگار به عنوان يك فاكتور خطرزاي مهم در بروز سرطان مرگبار مثانه آگاهي دهند.

هم چنين علاوه بر سيگاري‌ها، افرادي كه با موادي چون رنگ موها، فلزات، رنگ‌ها، چرم، منسوجات و مواد شيميايي سر و كار دارند 20 تا 25 درصد بيشتر با خطر ابتلا به اين سرطان مواجه هستند.

به علاوه اشخاص مبتلا به عفونتهاي مزمن مثانه نيز در معرض خطر سرطان مثانه قرار دارند.

پژوهشگران در توضيح اين مطلب خاطرنشان كردند: ادرار ابتدايي‌ترين وسيله‌اي است كه از طريق آن مواد سمي از بدن خارج مي‌شوند، بافت مثانه بويژه نسبت به اين مواد آسيب پذير است و علت آن نقش مثانه در ذخيره و نگهداري ادرار قبل از خارج شدن آن از بدن است.

وجود غلظت‌ بالاي مواد سمي در ادرار مي‌تواند باعث شود كه سلولها در مثانه تغيير كرده و يا سرطاني شوند.

به گفته پژوهشگران، سرطان مثانه چندين علامت دارد اما وجود خون بدون درد در ادرار از شايعترين علائم آن است.

ديگر علايم اين بيماري ممكن است تكرر ادرار و درد در هنگام ادرار كردن باشد.

سيگار كشيدن علاوه بر تاثيرات مخرب و كشنده‌اي كه روي فرد سيگاري دارد، براي افراد غيرسيگاري كه در معرض دود مواد دخاني قرار دارند نيز مضر است.

هرچند اين هشدار، مطلب تازه‌اي نيست اما در تحقيقات اخير معلوم شده است كه اوضاع از اين هم وخيم تر است به طوري كه زنان و مردان سيگاري مي‌توانند باعث افزايش خطر بروز سكته مغزي در همسران غيرسيگاري خود شوند.

پژوهشگران دانشكده بهداشت عمومي هاروارد در بوستون با مطالعه روي بيش از 16 هزار شركت كننده به اين نتيجه رسيده‌اند.

آنها مي‌گويند؛ افرادي كه سابقا سيگار مي‌كشيدند اما اكنون ترك كرده‌اند، در صورت تماس با دود سيگار همسرانشان، حتي بيشتر در معرض سكته مغزي هستند به طوري كه احتمال بروز سكته در اين افراد 72 درصد افزايش پيدا مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.19014s, 18q