كاهش بهره‌وري و بروزبيماري‌هاي دائمي ازعوارض خستگي‌هاي زودهنگام كاري است

۱۳۸۷/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11633
كاهش بهره‌وري و بروزبيماري‌هاي دائمي ازعوارض خستگي‌هاي زودهنگام كاري است
دكتر امينيان عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت وگو با  ايسنا گفت: كاهش بهره وري فرد شاغل، نداشتن توانايي براي انجام كار مناسب و كافي و بروز بيمايهاي مزمن و ماندگار از مهم‌ترين عوارض خستگي‌هاي زودهنگام در محل كار است.

وي با تقسيم كردن شاغلان به كارمندان اداري و يدي افزود: اگر نحوه انجام كار نادرست باشد، فرد در كوتاه مدت انرژي خود را از دست داده و سيستم عضلاني و مفاصلش دچار خستگي مي‌شود.

اين متخصص طب كار اظهار كرد: چنانچه كارگري بار را به روش نادرست حمل كند سبب كشيدگي و فشار بر عضلات مجاور ستون مهره‌ها و عضلات اندام فوقاني ‌شده و در كوتاه مدت فرد دچار خستگي‌هاي عضلاني مي‌شود.

وي مهم ترين عوامل خستگي‌ كارمندان را نامناسب بودن وضعيت كاري آنها دانست و ادامه داد: عواملي نظير نامناسب بودن ارتفاع و دسته و پشتي صندلي و همچنين متناسب نبودن محل قرارگيري صفحه كليد و مانيتور كامپيوتر با اندام فرد سبب بروز خستگي‌ها در عضلات سر، گردن و دست مي‌شود.

اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين پرسش كه چه عواملي مي‌تواند در پيشگيري از اين خستگي‌ها موثر باشد، گفت: طراحي مناسب ابزار و محل كار، هم چنين طراحي مناسب زمان انجام كار نظير گنجاندن زمان استراحت در حين كار يا حركت دادن چشم و بدن مي‌تواند از بروز خستگي‌ها پيشگيري كند.

امينيان در ادامه ابراز كرد: هنگام استراحت در محل كار و يا منزل، فرد بايد حركاتي را به عضلاتش بدهد و كارهاي مشابه زمان كار را انجام دهند به طور مثال بار زياد حمل نكند تا خون رساني به اندازه كافي صورت گيرد و يا اگر در محل كار به نزديك نگاه مي‌كند در زمان استراحت به دور نگاه كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43257s, 18q