لزوم قانونمند شدن پارازیت‌ها

۱۳۹۳/۰۵/۰۴ - ۱۷:۱۹ - کد خبر: 116358

سلامت نیوز: درحال حاضر، شرایط کشور ما در زمینه امواج صوتی موجود خاص است و حجم آن با سایر کشورها متفاوت است. در واقع، در هیچ از یک از کشورهای دنیا با این حجم از پارازیت روبه‌رو نیستیم. از این‌رو، لازم است تا با انجام مطالعات دقیق و علمی، ضمن شناسایی و بررسی عوارض و عواقب پارازیت‌ها بر سلامتی، ملاحظاتی را درباره حجم و میزان پارازیت‌ها مورد توجه قرار داد.

سیامک مره‌صدق،عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در روزنامه آرمان نوشت: موضوع انتشار پارازیت‌ها و تاثیر آن بر سلامتی افراد جامعه در سال‌های اخیر به موضوعی مناقشه برانگیز تبدیل شده است و کارشناسان مختلفی در این باره اظهار نظر کرده‌اند. نگرانی جامعه از سرطان‌زابودن پارازیت‌ها و تاثیر مخرب آن بر سلامت جامعه یکی دیگر از موضوعاتی است که در بحث پارازیت‌ها همواره مورد توجه بوده است. به‌تازگی نیز اخبار مهمی درباره نقش پارازیت‌ها در پیش‌بینی طوفان تهران منتشر شده است.

در همین رابطه، مدیر پیش‌بینی هشدار سریع هواشناسی کشور با اشاره به نقش نویز‌هایی که از طریق تلفن‌های بی‌سیم و فرکانس‌های دیگر به‌صورت غیرمجاز وارد فرکانس رادارهای هواشناسی شده‌اند تاکید کرد که پیش از وقوع طوفان هشدارهای لازم درباره اثرات و عواقب مخرب پارازیت‌ها به مسئولان ذیربط داده شده بود.

به‌دنبال طوفان تهران که خرداد امسال پایتخت را درنوردید درحالی که در مراحل اول انگشت اتهام بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌ها به سمت سازمان هواشناسی بود، این سازمان بارها بر ناتوانی دستگاه‌های موجود در پیش‌بینی طوفان تهران تاکید کرد. ضمن اینکه اشاره به نقش پارازیت‌ها در این امر بار دیگر به نگرانی شهروندان درباره وجود پارازیت‌ها در سطح شهر دامن زده است.

واقعیت این است که با وجود بسیاری از ادعاها درباره پیامد‌ها و عواقب پارازیت‌ها بر سلامت، هیچ‌کدام از مطالعاتی که تا به حال صورت گرفته‌اند، سرطان‌زابودن پارازیت‌ها را تائید نکرده‌اند همان‌طور که، هیچ یک از این مطالعات بی‌تاثیر بودن آنها بر بروز سرطان‌ها را رد نکرده‌اند. آنچه ما می‌دانیم این است که بسیاری از امواج صوتی در پزشکی به‌عنوان امواج بی‌ضرر شناخته می‌شوند و در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های مربوط به جنین به علم پزشکی و پزشکان کمک کرده‌اند. این درحالی است که حجم پارازیت‌هایی که در این زمینه مورد استفاده می‌گیرد قابل مقایسه با حجم پارازیت‌هایی که در سطح شهر وجود دارد، نیست. از همین‌رو، برخی بر این عقیده‌اند که باید قوانین مشخصی برای قانونمندکردن و سامان‌دهی پارازیت‌ها مورد توجه قانون گذاران قرار بگیرد.

با وجود اینکه این خواسته قابل توجه و بررسی است، لازم است تا اشاره کنم در کشور ما قوانین مربوط به حفاظت در برابر اشعه X از سوی قانونگذاران لحاظ و تدوین شده است. اما در مورد مقابله با امواج صوتی جز قوانینی مربوط به آلودگی صوتی در محیط کار که با فرکانس‌های پایین یا بالا می‌تواند بر قدرت شنوایی افراد تاثیر بگذارد و عوارض مخرب و ناگوار در سلامت افراد داشته باشد، قوانین دیگری وجود ندارد.

درحال حاضر، شرایط کشور ما در زمینه امواج صوتی موجود خاص است و حجم آن با سایر کشورها متفاوت است. در واقع، در هیچ از یک از کشورهای دنیا با این حجم از پارازیت روبه‌رو نیستیم. از این‌رو، لازم است تا با انجام مطالعات دقیق و علمی، ضمن شناسایی و بررسی عوارض و عواقب پارازیت‌ها بر سلامتی، ملاحظاتی را درباره حجم و میزان پارازیت‌ها مورد توجه قرار داد.

نباید فراموش کرد، که در شرایط فعلی که هیچ گونه یافته علمی و مدونی درباره تاثیر مخرب یا مفید پارازیت‌ها بر سلامت افراد وجود ندارد، اظهارنظرهای غیراصولی و غیرکارشناسی به نگرانی‌های جامعه در این مورد دامن می‌زند و حاصلی برای جامعه و شهروندان ندارد.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77113s, 18q