از پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند و لباسهاي تنگ در دوران بارداري خودداري شود

۱۳۸۷/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11647
از پوشيدن كفش‌هاي پاشنه بلند و لباسهاي تنگ در دوران بارداري خودداري شود
دكتر فتانه اكبري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به افزايش حجم رحم و ترشح هورمون‌ها كه سبب بروز كمردردهاي دوران بارداري مي‌شوند، افزود: افزايش حجم رحم سبب وارد شدن وزن اضافه به ستون فقرات و مهره‌هاي كمر مي‌شود. همچنين ترشح هورمون‌هايي كه لگن را براي زايمان طبيعي آماده مي‌كنند سبب ايجاد درد مي‌شود كه هر دو مورد بعد از دوران بارداري تا حدودي رفع مي‌شود.

اين متخصص طب فيزيكي از تجمع مايعات و خون در ناحيه لگن را به عنوان علت ديگر كمردردها نام برد و اظهار كرد: اين نوع كمر درد نيز به دليل افزايش وزن و حجم رحم است كه به شكم فشار وارد مي‌كند و بعد از فعاليت‌هاي روزانه به سراغ زنان باردار مي‌آيد.

وي بهترين راه پيشگيري و درمان را انجام ورزش‌هاي خاص دانست كه براي دوران بارداري آموزش داده مي‌شود تا كمر آماده پذيرش فشارهاي دوران بارداري شود.

اكبري در ادامه افزود: گاهي استفاده از كمربندهاي مخصوص دوران بارداري هم مي‌تواند باعث كاهش درد مي‌شود و در موارد خاص نيز با توجه به سن مادر مي‌توان داروهايي را تجويز كرد.

اين متخصص طب فيزيكي با بيان اين كه ممكن است برخي مشكلات زمان بارداري بعد از وضع حمل نيز باقي بماند، گفت: افزايش قوس ناحيه كمر و برخي مشكلات مكانيكال ممكن است بعد از بارداري هم براي فرد باقي بماند كه با درمان‌هاي دارويي و ورزش مي‌توان آنها را كنترل كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.6769s, 18q