مشکلات اهداکنندگان خون در ایران از زبان وزیر بهداشت

۱۳۹۳/۰۵/۱۰ - ۱۳:۴۷ - کد خبر: 116493
مشکلات اهداکنندگان خون در ایران  از زبان وزیر بهداشت


سلامت نیوز : وزیر بهداشت به مناسبت ۴۰ سالگی سازمان انتقال خون کشور و روز ملی اهدای خون به تشریح مشکلات اهداکنندگان خون در ایران پرداخت و پیشنهادهایی برای برون رفت از این مشکلات ارائه کرد.

به گزارش سلامت نیوز ، سیدحسن هاشمی در جدیدترین یادداشت خود به مناسب 40 سالگی سازمان انتقال خون نوشت : 9 مـــرداد، روز ملـی اهـــدای خــون در ایـران اســــــت. روزی بـــرای قدردانی از اهداکنندگان ایـن مــــاده حیــــاتـی، مـــاده‌ای کـه با تمـــام پیشــرفت‌ها در عرصــه پزشکی و فناوری، هنوز جایگزینی برای آن یافت نشده است.


24 خـرداد کـه روز جهــانی تقـدیر از اهـدا کنندگان خون در جهــان بود یادآوری کردم که در سال گذشته دو میلیون نفر از هموطنان‌مان خون خود را اهدا کرده‌اند و 8 سال است که ایران به جمع کشورهایی پیوسته که خون مورد نیاز مراکز درمانی را کاملاً داوطلبانه و بدون پرداخت پاداش دریافت می‌کند.


دستیابی به این موفقیت را مرهون داوطلبانی هستیم که خون خود را به‌طور منظم و مستمر (حداقل دو بار در سال) اهدا و نیاز دائمی کشورمان به خون پاک را تأمین کرده و می‌کنند. درباره نیاز به اهدای مستمر خون ذکر این نکته لازم است که طول عمر خون و فرآورده‌های خونی پس از اهدا بسیار کم است و فقط با حضور مستمر اهدا کنندگان در مراکز سازمان انتقال خون می‌توان هموطنان مصدوم و بیماران را به موقع از مرگ نجات داد.


امروز ضمن گرامیداشت روز ملی اهدای خون در ایران عزیز، این فرصت را مغتنم شمرده، یک بار دیگر از همه آن‌ها که با اهدای خون، زندگی را به نیازمندان هدیه می‌دهند، سپاسگزاری می‌کنم و به همکارانم در سازمان انتقال خون، خسته نباشید و خدا قوت عرض می‌کنم.

مشکلات اهداکنندگان خون از زبان وزیر بهداشت
در بازدیدهای مکرر، به‌ویژه در ماه مبارک رمضان متوجه شدم که در روزها و شب‌های خاصی مانند شب‌های قدر و برخی روزهای تعطیل، مردم مجبورند برای اهدای خون، ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتظر بمانند؛ این موضوع از یک سو تعهد هموطنان عزیزمان را نشان می‌داد و از سوی دیگر به من و همکارانم حکم می‌کرد چاره‌ای برای این مشکل بیندیشیم؛ در این زمینه دستورات لازم را داده‌ام و امیدوارم دیگر شاهد چنین معضلی نباشیم.

کنترل کامل خون در ایران
ذکر این نکته را هم لازم می‌دانم که آموزش پرسنل بهداشتی ـ درمانی کشور در زمینه استفاده مناسب و به‌جای خون، از موارد بسیار مهمی است که عوارض مختلف انتقال خون غیر ضروری را به شدت کاهش می‌دهد. خوشبختانه سال‌هاست که در ایران، استفاده نامناسب از فرآورده‌های خونی و تزریق واحدهای خونی که تحت آزمایش‌های مختلف قرار نگرفته‌اند، تحت کنترل قرار گرفته است؛ مواردی که در کشورهای در حال توسعه دیده می‌شود و احتمال خطر ابتلا به عفونت‌های قابل انتقال از طریق خون را افزایش می‌دهد.

شیوه‌های نوین اطلاع رسانی برای تعاملی مناسب با اهدا کنندگان خون
امیدوارم مدیریت سازمان انتقال خون علاوه بر ارزیابی مستمر عملکرد خود و برنامه‌ریزی برای ارتقای فعالیت‌ها، با استفاده از شیوه‌های نوین اطلاع رسانی به تعاملی مناسب با اهدا کنندگان عزیز دست یابد و به وظیفه خود در ایجاد فرهنگ اهدای خون مستمر در کشور جامه عمل بپوشاند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.94206s, 18q