زمان رسیدن اورژانس به ۱۴ دقیقه می‌رسد

۱۳۹۳/۰۵/۱۰ - ۱۴:۰۶ - کد خبر: 116500


سلامت نیوز: رئیس اورژانس کشوربا اشاره به ایجاد ۱۴ پایگاه اورژانس هوایی در نیمه اول مرداد ماه از کاهش زمان رسیدن اورژانس در حوادث جاده ای به ۱۴ دقیقه خبر داد و گفت: براین اساس جاده‌های فرعی در شعاع ۱۵۰ کیلومتری با بالگرد پوشش داده می‌شود.

به گزارش تسنیم، صابری نیا با اشاره به اینکه در حال حاضر دو هزار و 87 پایگاه اورژانس زمینی احداث شده است که خدمات رایگان به نیازمندان ارائه می‌دهند، اظهار داشت: با فعال کردن اورژانس هوایی و افزایش سطح پوشش جاده ای، می‌توان پوشش خدمات ترافیکی جاده ای را از 85 درصد افزایش داد. براین اساس این عمل باعث شده است خدمت رسانی اورژانس افرایش یابد به طوری که توانستیم 85 درصد از تصادفات جاده ای را پوشش دهیم.


وی با اشاره به این که در تلاشیم زمان رسیدن به صحنه حادثه را به زیر 14 دقیقه برسانیم و تعداد پایگاه‌های اورژانس را افزایش دهیم، بیان کرد: از آنجا که حوادث و سوانح در جاده‌های فرعی و درون شهری نسبت به جاده‌های اصلی کم است، نیازی به استفاده از خدمات پایگاه های اورژانس جاده ای در این مناطق نیست و باید از خدمات اورژانس هوایی برای پوشش جاده‌های فرعی بهره ببریم.


صابری نیا با بیان این که تا قبل از این چندین پایگاه به صورت محلی و منطقه ای این خدمات رسانی را به عهده گرفته بودند، توضیح داد: با این حال احداث اورژانس هوایی ملی بسیار ضروری است. اگر در 44 نقطه از کشور اورژانس هوایی را مستقر کنیم، از این طریق می‌توانیم در تمام کشور، مناطق کوهستانی و صعب العبور را پوشش دهیم.


به گفته وی علاوه بر این اگر حادثه در جایی اتفاق افتاده باشد که رسیدن مصدوم به بیمارستان بیش از 30 دقیقه به طول بینجامد، از طریق امدادرسانی هوایی، می‌توانیم این جابه‌جایی را در حداقل زمان ممکن انجام دهیم.


به گزارش وزارت بهداشت، صابری نیا در ادامه گفت: در حال حاضر 16 منطقه را برای فعال کردن اورژانس هوایی در نظر گرفتیم. به طوری که 12 منطقه به عقد قرار داد رسیده و سعی داریم دو منطقه دیگر را نیز شامل قرارداد کنیم تا در نیمه اول مرداد ماه 14 پایگاه اورژانس هوایی را در مناطق مورد نیاز ایجاد کنیم.
وی اظهار کرد: با این کار جاده‌های فرعی را در شعاع 150 کیلومتری پوشش می‌دهیم و با فعال کردن اورژانس هوایی و افزایش سطح پوشش جاده ای، می‌توانیم پوشش خدمات ترافیکی جاده ای را از 85 درصد افزایش دهیم.


صابری نیا در مورد آمار حوادث ترافیکی در سال جاری نیز گفت: تلفات جاده ای در نوروز 93 نسبت به نوروز 92، دارای 13 درصد کاهش بود. همچنین، تلفات ناشی از حوادث مربوط به اورژانس نیز 5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت. براین اساس خراسان رضوی، فارس، مازندران و گیلان، جزو استان‌ها و محورهای پر حادثه جاده ای در کشور محسوب می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28474s, 18q