طرح ايمن‌سازي بيمارستان‌ها و مراكز درماني پايتخت تصويب شد

۱۳۸۷/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11670
طرح ايمن‌سازي بيمارستان‌ها و مراكز درماني پايتخت تصويب شد
در جلسه يكصد و هفدهم شوراي شهر تهران كه به شكل علني برگزار مي‌شود، طرح ايمن‌سازي بيمارستان‌ها و مراكز درماني شهر تهران بررسي و تصويب شد و غفاري ـ مدير عامل شركت شهر سالم ـ در اين زمينه گفت: اگر حتي زلزله‌اي سه ريشتري در تهران اتفاق بيافتد، اكثر بيمارستان‌ها از كارايي ساقط شده و ديگر قادر به ارائه خدمات نيستند و بهتر است، شهرداري تهران در ساخت بيمارستاني نمونه اقدام كند.

وي ادامه داد: در بحث مقاوم‌سازي بيمارستان‌ها، بايد موضوع پدافند غير عامل مورد توجه قرار گيرد، چرا كه بحران فقط حوادث ناشي از زلزله را در بر نمي‌گيرد.

وي تاكيد كرد: اگر مي‌خواهيم، بيمارستان‌ها را مقاوم‌سازي كنيم، بايد مشخص شود كه مقاوم‌سازي سازه‌اي مدنظر ما قرار دارد و يا به دنبال مقاوم‌سازي غيرسازه‌اي هستيم.

غفاري، به اجراي آيين‌نامه 2800 مربوط به مقاوم سازي در مقابل زلزله در برخي از ساختمان‌هاي بيمارستان‌ها اشاره كرد و گفت: بيمارستان‌هايي كه بعد از اجرايي شدن اين آيين‌نامه احداث شده‌اند، اين موارد را رعايت كرده و نيازمند مقاوم‌سازي نيستند.

به گزارش ايسنا، در اين جلسه همچنين مازيار حسيني ـ رييس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران ـ با تاكيد بر اين كه در شرايط فعلي، احداث بناي جديد به صرفه‌تر از مقاوم‌سازي است، اظهار كرد: در همه جاي دنيا، 40 درصد هزينه ساخت، صرف مقاوم سازي ساختمان مي‌شود.

وي با بيان اين كه توزيع بيمارستان‌ها در شهر تهران مناسب نيست، افزود: برخي از بيمارستان‌ها، بايد مكان‌يابي جديدي را براي بازسازي ساختمان‌هاي خود انجام دهند.

حسيني در مورد تعيين تكليف كاربري بيمارستان‌ها و تغيير كاربري برخي از ساختمان‌ها براي احداث بيمارستان نيز توضيح داد: برخي از سياست‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، مانع احداث بيمارستان‌هاي جديد شده و به همين دليل، پزشكان به سمت ايجاد پاراكلينيك‌هايي مي‌روند كه نيازي به اخذ مجوز از وزارت بهداشت ندارد.

وي يادآورشد: اين پاراكلينيك‌ها گران‌ترين و بهترين دستگاه‌هاي پزشكي را در اختيار دارند و اين دستگاه‌هاي مهم و گران در ساختمان‌هاي فرسوده و كوچك نصب مي‌شوند.

رييس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران تاكيد كرد كه بايد در طرح استاندارد و ايمن‌سازي بيمارستان‌ها، تمركز جمعيت و ترافيك مورد توجه قرار گيرد.

وي خواستار احداث بيمارستاني به صورت الگو با رعايت استانداردهاي روز دنيا شد و گفت: با احداث اين بيمارستان، نمونه‌اي را به كشور ارائه مي‌دهيم.

به گزارش ايسنا، همچنين معصومه آباد ـ عضو كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران ـ با اعلام اين مطلب كه در حال حاضر، 60 درصد 190 بيمارستان موجود شهر تهران بيش از 30 سال قدمت دارند، افزود: بايد مشخص شود كه با چه ساز و كار فني و عمراني قرار است، بيمارستان بازسازي شود؟ و بايد براي مقاوم‌سازي بيمارستان‌ها اساس كار مناسبي وجود داشته باشد و مطالعاتي را با هدف مقاوم‌سازي انجام داد.

همچنين معصومه ابتكار ـ رييس كميته محيط زيست شوراي شهر تهران ـ در اين رابطه تاكيد كرد: بيمارستان‌هاي ايمن و سالم يكي از ابعاد شناخت شهرهاي ايمن در سراسر دنيا است و بايد مسايل زيست محيطي در آن مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان اين كه بسياري از بيمارستان‌هاي تهران، سيستم فاضلاب و تجهيزات دفع پسماندهاي بيمارستاني ندارند، اظهار كرد: اين نقص در مورد بيمارستان‌ها، تبديل به مشكل عمومي شهر شده است.

ابتكار تاكيد كرد كه بايد در طرح استاندارد و مقاوم‌سازي بيمارستان‌ها، ايجاد سيستم تصفيه فاضلاب مورد توجه قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.44329s, 18q