استفاده از ادويه‌جات تند،الكل و سيگار در بروز التهاب زبان موثراست

۱۳۸۷/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11683
استفاده از ادويه‌جات تند،الكل و سيگار در بروز التهاب زبان موثراست
دكترعبدالحميد حسين نيا متخصص گوش و حلق و بيني در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به پديده‌اي به نام «زبان باردار» افزود: گاهي شفافيت زبان از دست مي‌رود و به رنگ سياه در مي‌آيد كه ميكروب‌ها و قارچ‌ها در بروز آن دخيل هستند. هم چنين در نوع حاد التهاب زبان نيز زبان متورم، قرمز و دردناك مي‌شود و هنگام غذا خوردن مشكل ايجاد مي‌كند.

اين متخصص گوش و حلق و بيني در رابطه با عوامل به وجود آورنده التهاب زبان اظهار كرد: عواملي نظير قارچها، باكتريها، ويروسها و عوامل شيميايي و فيزيكي در بروز التهاب‌هاي زبان موثر هستند.

وي گفت: بروز التهاب و آفت دهان و زبان در افرادي كه اختلال ايمني بدن دارند مانند بيماران ديابتي شايع‌تر است.

دكتر حسين نيا رعايت بهداشت دهان را از عوامل موثر براي جلوگيري از بروز التهاب زبان دانست و ابراز كرد: استفاده از مسواك‌هاي نرم مخصوص زبان و محلول‌هاي دهان شويه مي‌تواند در اين زمينه مفيد باشد. همچنين كمبود آهن و روي و ويتامين ب زمينه را براي بروز التهاب زبان ايجاد مي‌كند.

بازرس انجمن علمي جراحان گوش و حلق و بيني، درمان‌هاي التهاب زبان را نسبت به عوامل به وجود آورنده آن نظير قارچ و باكتري متفاوت دانست و افزود: آفت دهان يكي از رايج ترين التهاب‌هاي زبان است و عوامل عمده به وجود آورنده آن استرس، فقر بهداشتي، كمبود آهن،‌ ويتامين و كاهش ايمني بدن است.

وي در پايان اظهار كرد: مسئله مهم در التهاب‌هاي زبان پيشگيري در به وجود آمدن آن است و نه درمان كه بهترين پيشگيري نيز رعايت بهداشت دهان و پرهيز از مصرف الكل و كشيدن سيگار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.91129s, 19q