توجه دانشمندان به درمان به مكمل‌هاي گياهي رو به افزايش است

۱۳۸۷/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11689
توجه دانشمندان به درمان به مكمل‌هاي گياهي رو به افزايش است
در همين راستا، دانشمندان آلماني اخيرا دريافته‌اند كه عصاره يك گياه سنتي "Tabebuia impetiginosa" مي‌تواند جذب چربي موجود در رژيم غذايي را در نمونه‌هاي جانوران آزمايشگاهي به تاخير بيندازد.

دكتر نيلز روس از انستيتو كلس رونبر پژوهشگر اصلي اين پروژه، نتايج تحقيقات خود را در همين نشست سالانه انجمن بيولوژي آزمايشي ارائه كرده است.

روس دراين باره مي‌گويد: عصاره اين گياه را مي‌توان به يك مكمل تغذيه‌اي تبديل كرد كه نه تنها مي‌تواند خطر بروز چاقي را كاهش دهد بلكه هم چنين خطر ابتلا به ديابت نوع دوم و بيماريهاي قلبي - عروقي را كاهش مي‌دهد.

اين گياه بومي آمريكاي مركزي و جنوبي است و از خانواده گياه ماگنوليا است.

دكتر روس و تيم تحقيقاتي وي نشان داده‌اند كه عصاره Tabeuia مي‌تواند ميزان تري گليسيريد را در موش‌ها پس از خوردن غذاهاي چرب كاهش دهد.

تري گليسيريد در واقع محصول تجزيه چربي‌ها در بدن است. به اين ترتيب نتايج تحقيقات اين عصاره گياهي قابليت آن را دارد كه به عنوان گزينه‌اي براي درمان چاقي مورد استفاده قرار بگيرد.

دكتر روس مي‌گويد: از آنجا كه بيماريهاي قلبي - عروقي و ديابت نيز با افزايش سطح تري گليسيريدها در بدن پس از صرف غذا در ارتباط هستند، لذا تهيه يك مكمل غذايي از اين گياه مي‌تواند خط ابتلا به اين قبيل بيماريها را نيز كاهش دهد.

علاوه بر اين همزمان با رشد چاقي در بين ساكنان كشورهاي در حال توسعه، چنين جايگزين‌هاي گياهي وقتي به صورت كپسول يا مكمل غذايي تهيه و توزيع شوند، مي‌توانند گزينه‌هاي دارويي ارزان تر براي مردم روستايي در داروخانه‌ها باشند.

با وجود بديهي بودن تاثير عصاره اين گياه در كاهش جذب چربي، هنوز دانشمندان دقيقا تركيب اصلي را كه مسوول اين عملكرد است در عصاره فوق شناسايي نكرده‌اند.

توجه دانشمندان در سالهاي اخير به گياهان و گزينه‌هاي گياهي به عنوان مكمل‌هاي غذايي براي درمان و يا حتي پيشگيري از بيماريهاي رو به افزايش بوده و هم چنان هم ادامه دارد. براي مثال در تحقيق ديگري، دانشمندان دريافته‌اند كه مصرف روغن ماهي و برنج مخمر قرمز در كاهش كلسترول خون نقش مهمي دارد به طوري كه اين داروها حتي مي‌توانند در درمان كلسترول و چربي خون بالا جايگزين استاتين‌ها شوند.

تحقيقات نشان مي‌دهد: مصرف اين مواد به جاي استاتين‌ها در پيشگيري از بروز بيماري عروق كرونري نقش موثري دارد.

برنج مخمر قرمز محصول رشد مخمر در برنج است. اين ماده حاوي چندين تركيب است كه در پيشگيري از توليد كلسترول شناخته شده هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.97241s, 19q