واکسن ضد مالاریا به زودی روی انسان آزمایش می شود

۱۳۸۷/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11691
واکسن ضد مالاریا به زودی روی انسان آزمایش می شود
گروهی از دانشمندان بین المللی اعلام کردند پس از کسب نتایج موفقیت آمیز آزمایش واکسن مبارزه با مالاریا روی حیوانات به احتمال زیاد از سال آینده آزمایش این واکسن را روی انسان آغاز می کنند.

درحال حاضر هیچ واکسنی برای این بیماری که سالانه جان دو تا سه میلیون نفر را در سراسر دنیا می گیرد وجود ندارد.

نتایج این تحقیق بین المللی که در تازه ترین شماره مجله "نیچر پزشکی" منتشر شده است نشان می دهد که این واکسن برپایه دو ویروس ساخته شده و در موشها عمل کرده است.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد که بخشی از این تیم بین المللی را تشکیل می دهند خاطرنشان کردند: این واکسن در فاز خونی بیماری موثرتر است. در این فاز، تعداد انگلها در خون به سرعت زیاد می شود و منجر به بروز حمله شدید بیماری و حتی مرگ می شود.

محققان انگلیسی توضیح دادند که این واکسن می تواند در این فاز موجب تحریک یک پاسخ قوی سیستم ایمنی در مقابل انگل عامل بیماری شود.

سیستمی که این دانشمندان در ساخت این واکسن به کار گرفته اند از دو ویروس تشکیل شده است که اولی ویروس شایع در تب و دومی ویروس آبله است.

این ویروسها با دستکاری در لابراتوار بی ضرر شده اند اما همچنان توانایی تولید پروتئینی را حفظ کرده اند که برابر با پروتئینی است که در انگل بیماری مالاریا وجود دارد.

در آزمایش این واکسن روی موشها، دانشمندان در مرحله اول ویروس تب و بعد از 8 هفته ویروس آبله را تزریق کردند.

نتایج این آزمایشات نشان داد که بدن ارگانیسم یک پاسخ ایمنی قوی را در مقابل بیماری بروز داد و رشد این انگل در موشها 70 تا 85 درصد کاهش یافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14926s, 18q