بيشتر بيماري ها بر شير مادر اثر مستقيم ندارند

۱۳۸۷/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11697
بيشتر بيماري ها بر شير مادر اثر مستقيم ندارند
دکتر "ناصر کلانتري" به مناسبت هفته جهاني ترويج تغذيه با شيرمادر درگفت وگو ي اختصاصي با ايرنا در پاسخ به اين سوال مبني بر اينکه آيا مداخلات درماني بر شير مادر تاثير دارد؟"، افزود: مداخلات درماني مي تواند بر شير مادر تاثير خود را نشان دهند.
کلانتري در ادامه گفت: حتي گاهي اوقات که شير مادر بر اثر مداخلات درماني و دارويي کاهش نيز نيافته باشد، مادر مجبور مي شود شير دادن را قطع کند.
وي اظهارداشت:‌خوشبختانه تعداد داروهاي ممنوع که براي شير مادر مضر باشد کمتر است و در زمان حاضر فقط چند ترکيب خاص دارويي از جمله داروهاي ضد سرطان،‌يا داروهايي که ترکيب طلا براي بيماري هايي مثل بيماري هاي عضلاني يا اختلالات مزمن داشته باشند در صورتيکه مادر از اين داروها استفاد کند بايد شير دهي خود را قطع کند.
به گفته وي ، مادر بايد در زمانيکه راديو اکتيو براي زمان تصويربرداري مصرف مي کند بايد شير خود را به مدت سه روز دوشيده و دور انداخته و طي اين مدت به فرزندش از شير خود ندهد.
کلانتري به بيماري هايي همچون سل فعال و تبخال تناسلي اشاره کرد که بهتر است مادر براي مدتي با فرزند خود تماس نداشته باشد و گفت: درسل فعال بهتر است براي مدت دو هفته اول درمان دارويي که مادر خلط مثبت از نظر باسيل سل دارد ،‌بچه را از وي جدا کرد .
وي در خصوص مادران مبتلا به ايدز نيز گفت: به رغم اينکه شيردهي مادر مبتلا موجب افزايش احتمال ابتلاي کودک به ايدز مي شود اگر امکان تغذيه مستمر کودک با منبع سالم ديگري نباشد بهتر است ، کودک با شير مادر تغذيه کند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي به بيماري هاي روزمره از جمله آنفلوآنزا اشاره کرد و گفت:‌ اين بيماري ها هيچ کدام دليل منطقي براي جدايي مادر از کودک نيستند .
وي با اشاره به برخي مادرها ي مبتلا به آنفلو آنزا که در زمان ابتلا به اين بيماري کودک خود را از بيم ابتلا به آنفلوآنزا جدا مي کنند و با او براي چند روز تماس ندارند ، گفت: تمام بيماري هاي ويروسي يک دوره کمون يا مخفي دارند و کسي هم از آنها خبرندارد .
کلانتري با بيان اينکه کودک در دوران مخفي بيماري که در آغوش مادر قرار دارد مي تواند به آن بيماري مبتلا شود ، اظهارداشت:‌ اين در حالي است که در بدن مادر در زمان ابتلاي وي به بيماري مسري همچون آنفلو آنزا آنتي بادي ويروس ، توليد مي شود و اگر به کودک خود شير دهد آنتي بادي آن بيماري نيز به کودک ، از طريق شير منتقل مي شود و احتمال ابتلا ي کودک را کاهش مي دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.69152s, 18q