پيش نويس اصلاح نظام سلامت تهيه شد

۱۳۸۷/۰۵/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11722
پيش نويس اصلاح نظام سلامت تهيه شد
"کامران باقري لنکراني" روز شنبه در مراسم تجليل از خبرنگاران حوزه بهداشت، افزود:‌ در زمان حاضر نظام سلامت به مرحله اي رسيده که به طرح نو نياز دارد.
باقري لنکراني گفت:‌ برخي قوانين در نظام سلامت داراي تناقض هايي است و برخي نيز از مدت زمان آنها گذشته و به بازنگري نياز دارد.
باقري لنکراني با تاکيد بر اينکه بايد سعي کنيم حرکت اصلاحي اساسي را در نظام سلامت بوجود آورديم ، داشتن يک توليت پاسخگو را يکي از مهمترين نکات در اصلاح نظام سلامت برشمرد.
**** گردش کار از بحث خودگرداني بيمارستان هاي مناطق محروم جدا شده است
وي به بحث خودگرداني در بيمارستان هاي مناطق محروم اشاره کرد و گفت:‌ طي دو سال گذشته بحث خودگرداني بيمارستان ها را از گردش کار آنها در چند منطقه محروم کشور جدا کرده و گزارش کار را به رياست جمهوري نيز ارايه داديم .
وي گفت: رييس جمهوري نيز دستور اختصاص رديف بودجه به معاونت برنامه ريزي خود داده که بر مبناي آن پرداخت ثابت به بيمارستان هاي مناطق محروم داشته باشيم و پرداخت براي اين بيمارستان ها خارج از کارکرد آنها باشد.
وي گفت: با تعرفه هاي موجود ، تعداد معدودي از بيمارستان ها هستند که مي توانند از عهده هزينه هاي خود برْآمده و به کار خود با روش خودگرداني ادامه دهند.
وي گفت : در سال گذشته بايد سه هزار ميليارد تومان درآمد اختصاصي کسب مي کرديم که کل درآمد اختصاصي ما به تقريبا يک هزار و 500 ميليارد تومان مي رسيد .
باقري لنکراني اظهار داشت: پيش بيني درآمد اختصاصي از همان اول يک پيش بيني غير واقعي بود در حالي که ما با افزايش 20 درصدي درآمد اختصاصي از جمله افزايش اشغال تخت مواجه بوديم.
**** بر اساس قانون چهارم توسعه گزارش کامل از شاخص ها به مجلس داده شد
وي همچنين گفت: بر اساس قانون چهارم توسعه گزارش کاملي از شاخص هاي سازمان جهاني بهداشت به کميسيون بهداشت مجلس توسط وزارت بهداشت ، ارايه شده است .
باقري لنکراني افزود:‌ شاخص ها کاملا معلوم است ، به عنوان نمونه از ما خواسته شده که پوشش اورژانس پيش بيمارستاني را گزارش دهيم که ما نيز آن را ارايه داده ايم .
وي اظهارداشت: در برخي شاخص ها که مربوط به خدمات بهداشتي درماني است از جمله واکسيناسيون هپاتيت بي پيشرفت داشتيم اما در برخي از شاخص ها نيز از جمله تامين نظام مالي سلامت اختلال و اشکال وجود دارد .
وي اظهار اميدواري کرد که در دوران مجلس هشتم شوراي اسلامي شاهد تصميم گيري هاي لازم براي خلاهاي قانوني و اشکالات موجود در برخي شاخص ها از جمله نظام مالي سلامت باشيم.
*** 87 درصد متولدين سال 69 تحت پوشش واکسيناسيون هپاتيت بي قرار گرفتند
وزير بهداشت گفت: در طرح واکسيناسيون هپاتيت بي ، 87 درصد متولدين سال 69 تحت پوشش اين واکسيناسيون قرار گرفته اند.
باقري لنکراني ، گفت: اين واکسيناسون ، طي نوبت هاي قبلي به صورت فعال و اين دفعه به صورت غير فعال انجام شد ، بدين ترتيب که به مردم اعلام شد که براي واکسيناسيون به مراکز بهداشتي درماني مراجعه کنند و آنها نيز اين کار را انجام دادند.
وي اضافه کرد:‌ در دفعات پيشين ، ماموران براي نمونه گيري به درب منازل مراجعه مي کردند.
وي که به مناسبت روز خبرنگار سخن مي گفت ، اظهار داشت: اين امر مرهون خبررساني به موقع و فرهنگ سازي در اين زمينه توسط رسانه هاست .
باقري لنکراني همچنين به کاهش مصرف مردم از روغن هاي جامد نباتي از 85 درصد به 55درصد اشاره کرد و گفت: هر چند ميزان اسيد چرب ترانس روغن ها از 37 درصد به 10 درصد کاهش يافته اما کاهش مصرف مردم مديون خبررساني به موقع و متعهدانه خبرنگاران حوزه بهداشت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47632s, 18q