درد بي دليل سينه و بالاي شكم را جدي بگيريد

۱۳۸۷/۰۵/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11737
درد بي دليل سينه و بالاي شكم را جدي بگيريد
اين پژوهشگران خاطرنشان كردند؛ درد بي‌دليل و توجيه نشده در سينه و يا روي مجاري گوارشي روده و معده مي‌تواند نشانه خطر فزاينده مرگ و مير ناشي از مشكلات و ناراحتي‌هاي مربوط به مصرف الكل، ذات الريه يا حتي سرطان ريه باشد.

دكتر استريد موف مونك و دستياران وي از بيمارستان دانشگاه آرهوس در اين مطالعات خود دريافتند كه خطر ابتلا به نوعي بيماري قلبي و در نتيجه بستري شدن در بيمارستان در بين افرادي كه دچار اين نشانه دردناك هستند بيشتر است. اين بيماري قلبي موسوم به "ischemic" در اثر محدود شدن جريان خون در سرخرگهاي قلب بروز مي‌كند.

اين پژوهشگران خاطرنشان كردند: وقتي معلوم شد بيمار مبتلا به درد سينه يا درد فوق شكمي در آزمايشات آندوسكوپي مشكل خاصي ندارند، ممكن است اين درد در اثر بيماري قلبي باشد.

گفتني است كه آندوسكوپي براي مشاهده لوله‌هاي گوارشي از جمله روده و معده انجام مي‌شود.

پژوهشگران براي بررسي اين مشكل، ‌خطر ابتلا به بيماري قلبي و مرگ و مير را در يك دوره 10 ساله روي 386 بيمار مبتلا به درد سينه يا درد فوق شكمي با آندوسكوپي طبيعي و بدون بيماري قلبي مورد مطالعه قرار داده و اين افراد را با يك گروه 3 هزار و 793 نفري در گروه كنترل مقايسه كردند.

افراد مبتلا به ريفلاكس گوارشي، سوزش سر دل يا سوء هاضمه و ساير علائم گوارشي و يا زخم‌هاي گوارشي از اين گروه مورد مطالعه خارج شدند.

نتايج تحقيقات نشان داد: خطر مرگ و مير ناشي از بيماري قلب در افرادي كه دچار چنين دردهاي بي‌دليل هستند بسيار بيشتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78832s, 18q