استفاه از ماسك و دستكش در تماس با سموم ضروري است

۱۳۸۷/۰۵/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11744
استفاه از ماسك و دستكش در تماس با سموم ضروري است
دكتر شاهين شادنيا رييس بخش ICU مسمومين بيمارستان لقمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت وگو با  ايسنا با تاكيد براين كه هيچ ماده شيميايي حتي داروها بدون عوارض نيستند، افزود: تركيبات حشره كش‌ها كه مصارف خانگي دارند به خصوص در فصل تابستان كه سمپاشي بيشتر است در صورت رعايت نكردن نكات ايمني عوارضي را در پي دارد.

دكتر شادنيا درباره تماس سم با پوست بدن در صورت استفاده نكردن از دستكش و ماسك گفت: در بيشتر موارد نيز براي اينكه سمپاشي موثرتر باشد با بستن پنجره‌ها و خاموش كردن دستگاه تهويه فضاي بسته‌اي را در خانه ايجاد مي‌كنند و بعد از سمپاشي نيز در خانه كارهاي روزمره خود را انجام مي‌دهند كه بسيار مضر است. هم چنين توصيه مي‌شود از 48 تا 72 ساعت وارد محل سمپاشي شده نشويد.

وي شدت سميت زايي مواد را متفاوت دانست و اظهار كرد: يكي از مشخصات سموم حلاليت بالاي آنها در چربي‌هاست كه از راه تماس با پوست و استنشاق، جذب بدن مي‌شود و با توجه به نوع و مقدار سموم و مدت زمان استفاده از آن درجه‌هاي مختلفي از مسموميت را ايجاد مي‌كند.

رييس بخش ICU مسمومين بيمارستان لقمان حكيم از آب ريزش بيني و چشم، حالت تعريق، دل درد و دل پيچه به عنوان علايم خفيف مسموميت‌ها نام برد و ادامه داد: در موارد پيشرفته علايمي نظير ضعف و پرش عضلاني، افزايش ضربان قلب و در موارد بسيار شديد كاهش سطح هوشياري، تشنج به وجود مي‌آيد.

اين متخصص سم شناسي، ترشحات زياد راه‌هاي تنفسي، انقباض راه‌هاي هوايي و كاهش قدرت عضلات براي انجام عمل تنفس را از عوارض مهم تماس سم با بدن دانست كه منجر به بروز اختلال دستگاه تنفسي و ايجاد حالت خفگي مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.8708s, 18q