اجراي طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع مردان براي اولين در كشور

۱۳۸۷/۰۵/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11745
اجراي طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع مردان براي اولين در كشور
دكتر عبدالرضا معادي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: تحقيقات علمي گسترده در كشورهاي مختلف نشان مي‌دهد كه پيشگيري نسبت به كاهش بروز بيماري‌ها و عواقب آن تاثير بسزايي دارد. اين امر در مورد سرطان‌ها نيز صادق است. به اين ترتيب اغلب با انجام آزمايش‌هاي ساده و معاينات اوليه، علايم بروز سرطان و ميزان ريسك آن در افراد تشخيص داده مي‌شود.

وي سرطان پستان و سرطان دهانه رحم را از شايع‌ترين سرطان‌هاي زنان عنوان كرد و گفت: اين سرطان‌ها نيز با انجام آزمايش‌ها و معاينات ساده در مراحل اوليه قابل تشخيص است. همچنين پيش آگهي مثبت و درمان مطلوب در اين سرطان‌ها، نتايج قابل قبولي را به دنبال دارد.

دكتر معادي با بيان اين كه مركز پزشكي خاص در حال حاضر ماهانه به حدود 700 بيمار در بخش شيمي درماني ارايه خدمت مي‌كند، افزود: با بررسي بيماران در اين مركز اين نتيجه حاصل شد كه در كنار درمان، طرح‌هايي در زمينه تشخيص زودهنگام بيماري‌ها، پيشگيري از بروز آنها و آموزش‌هاي لازم و مراقبت‌هاي اوليه مي‌تواند در جلوگيري از بروز اين بيماري‌ها موثر باشد.

وي در اين باره ادامه داد: به اين منظور مركز پزشكي خاص با همكاري انجمن تنظيم خانواده مرحله اول طرح آموزشي و پيشگيري از سرطان پستان و دهانه رحم را از تير ماه سال جاري به اجرا گذاشت. در اين طرح به عنوان اولين گام، طي يك فراخوان عمومي از زنان 30 تا 60 سال براي مراجعه و انجام آزمايش‌ها و معاينات اوليه دعوت شد.

به گفته دكتر معادي، فاز اول اين طرح آزمايشي بود براي ارزيابي وضعيت اجراي آن و شناسايي نيازهاي مراجعه كنندگان، به اين ترتيب با توجه به محدوديت زماني در ثبت نام، 30 نفر در اين طرح شركت كردند. با بررسي‌هاي انجام شده مشخص شد كه استمرار اين طرح مي‌تواند در پيشگيري از بروز سرطان‌هاي شايع زنان كمك كند.

به گفته دكتر معادي، با توجه به وضعيت روحي و معاشرتي ايراني‌ها در ارتباطات خانوادگي و اجتماعي، شايد مطالب در زمينه پيشگيري از بروز سرطان‌هاي شايع زنان و يا موارد مربوط به تشخيص زود هنگام، از طرف فرد شركت كننده در جلسات به افراد ديگر خانواده نيز منتقل شود. اين امر مي‌تواند در جهت افزايش دانش زنان ايراني موثر باشد.

وي آغاز ثبت نام براي مرحله دوم طرح آموزشي و پيشگيري از سرطان‌هاي شايع زنان را 7 شهريور اعلام كرد و گفت: مرحله سوم اين طرح اواخر مهر ماه برگزار مي‌شود. همچنين قبل از برگزاري مرحله سوم اين طرح، براي اولين بار طرح غربالگري سرطان‌هاي شايع مردان به ويژه سرطان پروستات در مركز پزشكي خاص آغاز مي‌شود.

دكتر معادي با تاكيد بر ضرورت نهادينه شدن فرهنگ پيشگيري از بروز بيماري‌ در جامعه ابراز اميدواري كرد كه با اقدامات انجام شده در اين زمينه، افراد مستعد بروز بيماري شناسايي و همزمان با درمان، آموزش‌هاي لازم به آنها ارايه شود.

وي گفت: بعد از انجام چند مرحله طرح غربالگري انتظار مي‌رود كه از آمار به دست آمده بتوان شاخص‌هايي را براي موضوع سرطان در داخل كشور ارايه و نتايج آن در قالب يك پروژه در اختيار مراجع تصميم‌گير حوزه سلامت قرار گيرد.

دكتر معادي با بيان اين كه در كلاس‌هاي آموزشي بحث تغذيه و سبك زندگي مردم مورد توجه قرار گرفته، تاكيد كرد: در صورت تغيير الگوي تغذيه و روش‌هاي زندگي مي‌توان از بروز برخي بيماري‌ها جلوگيري كرد. در جامعه امروزي نقش تغذيه و آرامش روحي و فكري افراد در جلوگيري از بروز بسياري از بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي قلبي – عروقي و ديابت ثابت شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4235s, 19q