زالو درماني پديده اي نوين در پزشکي امروز

۱۳۸۷/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11771
زالو درماني پديده اي نوين در پزشکي امروز
به گزارش سلامت نیوز به نقل از موسسه تحقيقات حجامت ايران ؛‌ البته منظور از اين مبحث ، زالوهاي طبي هستند که مشخصه آنها نوارهاي سبز زيتوني تا سبز لجني در پشت آنها است . زالوهاي سياه رنگ يا سرمه اي رنگ و يا زالوهاي بسيار درشت ( بزرگ تر از 12 سانتي متر) اغلب نامناسب و خطر ناک اند.
زالو از دو هزار و 500 سال قبل در ايران، هند، يونان و روم و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکي داشته است .
در قرن نوزدهم از اين جانور کوچک براي درمان هر دردي از جمله سر درد، تب ، زخم هاي عفوني شده ، دمل و آبسه استفاده مي شده است .
بزاق زالو، به دليل اثر ضد انعقادي هيرودين امروزه در تحقيقات جديد ثابت شده که پس از عمل جراحي آنژيوپلاتسي قلب و بطور کلي در بيماري هاي کرونري قلب، مي تواند نقش موثري ايفا کند و ريسک جراحي و خطر حملات قلبي را به حداقل کاهش دهد.
در هندوستان 20 بيمار با واريس اندام تحتاني ( پيشرفته) داوطلب زالو درماني شده و پاسخ درماني شگفت آوري مشاهد شده و تمامي 20 نفر ( صد در صد بيماران مورد مطالعه) کاملا درمان شدند.
ماده "آنتي کوآگولان"‌(ضد انعقادي) که در بزاق زالو موجود است بنام "هيرودين"‌موجب رقيق شدن خون، باز شدن عروق بسته و بالطبع افزايش خون رساني و اکسيژناسيون موضع مي شود.
پيش بيني مي شود حداقل يکصد نوع ماده ويژه با اثرات درماني گوناگون توسط زالو ترشح ميشود . اکنون در شمار کثيري از کلينيک هاي معتبر اروپا و آمريکا از زالو براي رقيق شدن خون متعاقب آنژيوپلاستي قلب، گرافت هاي پوستي و پيوند اعضا ( براي تسريع خونرساني موضع و پيشگيري از انعقاد خون در عروق) ، واريس ، ضايعات پوستي و زيبايي پوست و حتي تقويت سيستم ايمني بدن ، استفاده طبي بعمل مي آيد.
محققان هندوستان طي بررسي هاي علمي متوجه شدند که زالو ، خون سياهرگي مملو از دي اکسيد کربن را به خون شرياني حاوي O2 اکسيژن ترجيح مي دهد و در مکيدن خون ، عروقي را انتخاب مي کند که داراي غلظت بالاتر و خون فاسد تر باشند.
زالو از سويي خون آلوده و فاقد اکسيژن را تخليه مي کند و از سوي ديگر بزاق خود را که حاوي ماده اي ضد انعقاد و آنتي کوالاگون (هيرودين) و احتمالا بيش از يکصد نوع ماده Bioactive ديگر است به موضع تزريق مي کند . يعني دو عمل تصفيه خون و ترقيق خون را همزمان انجام مي دهد و بالطبق اين خون سالم سازي شده به کنترل عفونت ها و عملکرد بهتر سلول هاي دفاعي خون و سيستم ايمني و افزايش اکسيژناسيون بافت ها منجر خواهد شد.
هر زالو طي مدت 15 تا 60 دقيقه پنج تا 15 ميلي ليتر خون مي مکد که 10 برابر حجم بدن خود را تشکيل مي دهد .
خونريزي پس از جدا شدن زالو دو تا 10 ساعت طول مي کشد . ماده بي حسي تزريق شده توسط زالو در موضع ، سبب از بين رفتن درد حين نيش زدن و مکيدن خون مي شود.
*** صادرات زالو
کشورهايي نظير روسيه و انگلستان از ره آورد صادرات زالو درآمد ارزي هنگفتي براي اقتصادشان فراهم کرده اند. در طب سنتي ايرانيان کاربرد زالو بسيار وسيع بوده و در بيماري هايي همچون بيماري هاي خوني و عفوني، فشار خون، سکته قلبي، بيماري هاي چشمي، پوستي، واريس، بواسير و آبسه هاي چرکي مورد استفاده قرار گرفته است.
بر اساس سازمان بيو فارم انگلستان اين کشور در سال 2004 حدود چهار ميليارد زالو به ارزش هر يک عدد يک و نيم پوند به خارج صادر کرده است ( با ارزش و سود شش ميليارد پوند يا حدود 10 ميليارد دلار!) .
در ترکيه نيز کنار بانک خون، بانک زالو وجود دارد و اکثر کشورهاي اروپايي مشتري دايم خريد زالوهاي طبي از اين کشور هستند.
*** در ايران ديروز
در طب عاميانه مردم ايران ، زالو همانند حجامت و فصد بعنوان يک رفتار درماني و پيشگيري پذيرفته شده و شناخته شده حضور داشته است و مردم شهر و روستاي ايران مي دانستند که علاج بسياري عفونت ها و زخم ها و کسالت هاي بدن با زالو اندازي ممکن است .
"حکيم جرجاني" در کتاب سوم ذخيره خوارزمشاهي اشاره به نحوه استعمال زالو و جايگاه درماني آن کرده و منفعت زالو اندازي را بيشتر در بيماري هاي پوستي مي داند و معتقد است ابتدا بايد تن را با فصد و مسهل پاکيزه کرد و سپس زالو انداخت.
شيخ الرييس ابن سينا نيز باب مبسوطي پيرامون زالو دارد و مي گويد :‌" از زالوهايي که کرک ريز و نمر دارند يا لاجوردي رنگ هستند پرهيز کنيد زيرا دچار غشي ، خونريزي ، تب ، سستي و قرحه هاي بدخيم خواهيد شد . از زالوهايي استفاده شود که در آب هاي خزه دار که محل زيست قور باغه ها ست نمو کدره و نه زالويي که در آبهاي گل آلود سياه بوده است ."
ابن سينا همچنين زالو را بهتر از "حجامت "‌ در بيرون آوردن خون تباه از عمق بدن مي داند و اضافه مي کند: زالو را ابتدا سرازير نگهداريد تا استفراغ کند و محتويات شکمش بيرون آيد . سپس اندکي خون بره به او بدهيد . سپس مواد چسبنده و کثيف بدن او را با بوراکس پاک کنيد ( استفاده از مواد صابوني عطر دار مضر است) و جايي را که مي خواهيد زالو بگذاريد با دست مالش دهيد تا سرخ شود . اگر جاي زالو انداختن را با گل سر شور يا خون اندود کنند زالو بهتر مي چسبد . بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت بر نهيد."
*** ايران امروز
به گفته يک عضو موسسه تحقيقات حجامت ايران ، نماينده WHO ( سازمان جهاني بهداشت)‌ در سال 1379 در زمينه کنگره بين المللي طب سنتي و مفردات پزشکي تهران ، از چند اتاق عمل مجهز بيمارستان هاي مطرح و در جه يک ايران بازديد کرده بود و گفته بود : اتاق عمل هاي شما ناقص است زيرا جايي براي نگهداري زالو و کاربرد زالو نديدم!
در زمان حاضر در شهر تهران در برخي بيمارستان هاي فوق تخصصي ، جراحان مشهور و صاحب سبک، در جراحي هاي ترميمي خود از زالو درماني کمک مي گيرند.
تاکنون در جهان سه هزار مقاله علمي پيرامون زالو و زالو درماني ثبت شده که در موسسه تحقيقات حجامت ايران دو هزار و 500 مقاله آن به فارسي ترجمه شده است.
بر اساس مقالات پزشکي داخل و خارج کشور برخي سرطان هاي بدخيم نظير ملانوما ، اگزماي پوستي، سکته هاي مغري و قلبي، فشار خون ، سلوليت ، کمر درد و دردهاي سياتيکي ، آرتروز زانو،‌ مشکلات شنوانيي ، زخم معده، هماتوم ، ضعف اعصاب و وسواس از جمله بيماري هايي محسوب مي شوند که مي توانند با زالو درمان شوند .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.30903s, 18q