ضربه‌هاي مغزي و جراحي‌هاي مغز باعث افزايش ابتلا به مننژيت در افراد مي‌شود

۱۳۸۷/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11773
ضربه‌هاي مغزي و جراحي‌هاي مغز باعث افزايش ابتلا به مننژيت در افراد مي‌شود
دکتر عبدالرضا سود بخش در گفت وگو با ایسنا با بيان اين كه مننژيت به التهاب پرده‌هاي مغز و تغييرمايع نخاع اطلاق مي‌شود كه ممکن است علامت آن ميکروب‌ها و ويروس و يا ندرتا سل و قارچ‌ها باشد، افزود: ميکروب به خصوص پنوموسوک شايع‌ترين عامل آن است. مننژيت اغلب با علامت تب، سردرد و استفراغ همراه بوده و در معاينه بيمار، سفتي گردن و علامت کرنيک ديده مي‌شود.

اين استاد دانشگاه اضافه کرد: در مواردي که مننژيت چرکي باشد بايد در کمتر از يک ساعت آنتي بيوتيک مناسب را تجويز کرد و در مواردي که عامل مننژيت مننگوکوک و هموفيلس باشد به علت مسري بودن بيماري افراد خانواده، بيمار بايد براي پيشگيري مورد توجه قرار گيرد.

وي ادامه داد: اساسا براي بيمار بايد 1 تا 3 هفته آنتي بيوتيک با دوز بالا داده شود و اين آنتي بيوتيک‌ها بايد از نوعي تجويز شود که قادر به عبور از CNS (سيستم اعصاب مرکزي) باشد.

وي ترکيب داروهاي سفتري اکسون و وانکومايسين براي درمان اين بيماري مناسب دانست و افزود: اين ترکيب درماني در شروع درمان تجربي بايد داده شود که بعد از انجام آزمايشات تقسيم گيري دقيق براي آنتي بيوتيک صورت گيرد.

دکتر سودبخش افزود : در مننژيت علاوه بر آنتي بيوتيک به ترکيبات آب و الکتروليت و تغذيه بيمار نيز بايد رسيدگي کرد و پزشکان بايد در نظر داشته باشند که استفاده از ترکيبات کورتيکواستروئيد مثل دگزامتازون در اطفال و بالغان در روند بهبود بيماري موثر است؛ به طوري که کري در اطفال بدون کورتيکواستروئيد 15 درصد و با کورتون 3 درصد مي‌باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41788s, 19q