فعاليت بدني منظم، ژن مانع سكته را فعال مي‌كند

۱۳۸۷/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11774
فعاليت بدني منظم، ژن مانع سكته را فعال مي‌كند
تجمع كلسترول در سلول‌ها و انسداد عروق به عنوان عامل اصلي سكته هاي قلبي همواره مورد توجه پزشكان بوده است.

بهزاد مهدي خبازان، دانش‌آموخته مقطع دكتري رشته تربيت بدني و علوم ورزش دانشگاه تربيت مدرس تهران با انجام تحقيقي تحت عنوان اثر شش هفته تمرين استقامتي با شدت متوسط به تظاهر ژن ABCA1 كبدي و انتقال معكوس كلسترول در موش‌هاي صحرايي براي نخستين بار نقش ورزش را بر روي اين ژن بررسي كرد و نتايج حاصله را ضمن ارائه در رساله دكتري تخصصي خود در مجلات معتبر بيوشيمي و بيوفيزيكي دنيا به چاپ رساند .

وي در خصوص پايان نامه خود گفت: تجمع كلسترول در سلول موجب انسداد عروق و بروز سكته و بيماريهاي مختلف قلبي خواهد شد. مسير برگشت كلسترول از سلولهاي به كبد و تشكيل صفرا و دفع آن ارتباط مستقيم با ژن ABCA1 دارد.

به گفته وي، فرايند انتقال معكوس كلسترول شامل جمع‌آوري كلسترول اضافي از بافتهاي پيراموني و بازگرداندن آن به كبد جهت تشكيل صفرا، RCT نمايه مي‌شود، شناخت فعال كننده هاي ژن ABCA1 و مراحل اصلي RCT مي‌تواند تاثير مفيدي بر پيشگيري بيماريهاي قلبي ــ عروقي داشته باشد.

خبازان خاطر نشان كرد: جهت بررسي تاثير ورزش و فعاليت بدني بر بيان اين ژن و انتقال معكوس كلسترول تعداد 28 موش صحرايي براي مدت شش هفته با شدت 25 متر در دقيقه به مدت 90 دقيقه ، پنج روز در هفته ، روي نوارگردان تمرين كردند داده ها نشان داد: بر اثر تمرين ژن ABCA1 به مقدار بيشتري فعال شده و در نتيجه به عنوان ساز و كاري در پيشگيري از بيماريهاي قلبي ــ عروقي در كنار فعال شدن مسير انتقال معكوس كلسترول مؤثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54426s, 18q