گوجه فرنگي، دشمن سرطان!

۱۳۸۷/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11780
گوجه فرنگي، دشمن سرطان!
ميوه اين گياه که قسمت اصلي آن است به صورت خام يا پخته در سالاد، انواع سس‌ها، سوپ و انواع مواد غذايي به طور وسيع در جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

گوجه فرنگي از هزاران سال پيش مورد توجه بوده و براي برخي از درمان‌هاي طبيعي از آن استفاده مي‌شده است.

مهمترين ترکيبات گوجه فرنگي شامل حدود 80 درصد آب و بقيه آن را پروتئين، چربي، قندهاي مختلف از جمله گلوگز و فروکتوز، ويتامين‌هاي A، K، C، تيامين، ريبوفلاوين، ويتامين ب 5 ، اسيد فوليک، ويتامين E ، اسيد آمينه و املاح معدني از جمله کلسيم ، فسفر آهن، سديم ، پتاسيم، منيزيوم، مس، منگنز، کبالت، روي و آرسنيک است و به تازگي وجود يد نيز در گوجه فرنگي گزارش شده است.

گوجه فرنگي سرشار از ماده‌اي به نام ليکوپن بوده که از آنتي اکسيدان‌ها به شمار مي‌آيد و در واقع ليکوپن ماده اي ضد سرطان است و خوردن گوجه فرنگي از بروز سرطان لوزالمعده، پروستات و رحم پيشگيري مي‌کند.

گوجه فرنگي حاوي اسيد فوليک و مواد غذايي که داراي اين ترکيب شيميايي است مقاومت بدن را دربرابر حمله سرطان ريه افزايش مي دهد.

گوجه فرنگي در بعضي افراد ايجاد حساسيت مي‌کند که بايد به آن توجه كرد. دانه‌هاي آن حاوي نوعي روغن است که براي تهيه مارگارين، سالاد و انواعي از صابون استفاده مي‌شود.

کمک به رقيق شدن خون، رفع ورم مخاط روده، کاهش کلسترون خون، کمک به تنظيم فشارخون و برطرف کردن ورم مفاصل از ديگر فوايد گوجه فرنگي است.

توصيه مي‌شود؛ افرادي که معده حساس دارند و يا از زخم‌هاي معده يا روده رنج مي‌برند نبايد در خوردن گوجه فرنگي افراط کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01204s, 18q