آنچه تاکنون به نام پزشک خانواده اجرا شده، واقعی نبوده است

۱۳۹۳/۰۵/۲۹ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 118198
آنچه تاکنون به نام پزشک خانواده اجرا شده، واقعی نبوده است

سلامت نیوز :وزیر بهداشت گفت: آنچه تاکنون به نام پزشک خانواده اجرا شده، پزشک خانواده واقعی نبوده است. اما امسال قرار است برنامه پزشک خانواده در حاشیه شهرها برای ۸.۵ میلیون نفر و نیز در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و تمام شهرهای دو استان فارس و مازندران اجرا شود.

سید حسن قاضی زاده هاشمی در گفت و گو با فارس در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای طرح تحول سلامت، اجرای برنامه پزشک خانواده متوقف شده است، توضیح داد: اولاً اعتقاد من به برنامه پزشک خانواده اگر بیشتر از دیگران نباشد کمتر نیست اما باید بگویم آنچه تاکنون به این نام اجرا شده، برنامه پزشک خانواده نبوده است.

وی گفت: آموزشهایی که تاکنون به پزشکان داده شده است در راستای برنامه پزشک خانواده نبوده است، فقط طبیب در اختیار این برنامه گذاشته‌اند که آن هم فقط درمانگر است و حوزه بهداشت در این برنامه تقریباً جایی نداشته است. آموزشی هم در این مورد ندیده اند. البته آنچه هم ما اکنون داریم انجام می دهیم هم پزشک خانواده نیست، بنابراین من اصلاً نمی‌خواهم از کسی اشکال بگیریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: هنوز راه طولانی برای اجرای برنامه پزشک خانواده در پیش داریم، آنچه من متوجه می‌شوم در مورد مصلحت کشور این است که ما باید برنامه پزشک خانواده را در شهرهای زیر 20 هزار نفر کامل کنیم و تمام زنجیره آن را در سطح دوم و سوم و نظام ارجاع کامل کنیم،بخشی که تاکنون نبوده است.

وی افزود: یعنی اسم پزشک خانواده بوده است اما سطوح آن تعریف و اجرا نشده است، باید در وهله اول این کار را در شهرهای زیر 20 هزار نفر کامل کنیم، تا تابلویی از کار پزشک خانواده داشته باشیم که برای همه الگو باشد، الان این کار در دو استان فارس و مازندران شروع شده است.

وی گفت: باید برنامه پزشک خانواده را در این دو استان به نحوی مورد توجه قرار دهیم و تقویت کنیم که بقیه استانها آرزو کنند آنها هم پزشک خانواده داشته باشند نه اینکه خدا را شکر کنند که چه خوب شد، استان ما استان آزمایشی پزشک خانواده نبود.

وزیر بهداشت ادامه داد: البته مسئولان در دو استان فارس و مازندران واقعاً زحمت زیادی کشیده‌اند اما این برنامه از گذشته خوب پشتیبانی نشده است و خیلی از طرح های آن همین طور معوق مانده است.

هاشمی ادامه داد: من آرزو می کنیم توی این دوره حداقل این مشکلات بر طرف شود، بالاخره یک جایی را به عنوان تابلوی پزشک خانواده باید داشته باشیم که بر خلاف امروز نماینده مجلس،فرماندار و استاندار که الان از اجرای این برنامه نالان هستند، از استانهای دیگر بیایند و اصرار کنند که بیایید پزشک خانواده را در استان ما اجرا کنید. این منطقی است که ما الان داریم دنبال می‌کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه اضافه کرد: اجرای این برنامه در سال جاری البته در شهرهای زیر 20 هزار نفر متوقف نمی‌شود و در حاشیه شهرهای بزرگ که 8.5 میلیون نفر جمعیت دارد نیز در قالب خرید خدمت از بخش غیر دولتی اجرا می‌شود.

وی گفت: درست است که من هنگام اخذ رأی در مجلس گفتم که اجرای برنامه پزشک خانواده 10 تا 15 سال زمان می‌خواهد اما ما پزشک خانواده‌ای می‌خواهیم که خوشنام و موثر باشد و گرنه هر اقدام دیگری بکنیم بدانید که مردم قطعاً مقابله می‌کنند و نخواهند پذیرفت.

قاضی زاده هاشمی افزود: باید آموزش پزشک عمومی بر مبنای پزشک خانواده تغییر کند و در آینده مشوقهایی بگذاریم که مردم بیایند سراغ پزشک خانواده و نظام ارجاع،‌فرهنگ مراجعه مردم باید تغییر کند.

وزیر بهداشت گفت:‌ باید همه سوبسیدهای بخش سلامت به سمت برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع سوق پیدا کند اما تا اینکه پزشک خانواده به طور کامل مستقر شود و مردم و جامعه پزشکی آن را بپذیرند،مسیر طولانی در پیش داریم.

وی ادامه داد: عمیقاً به پزشک خانواده باور داریم اما از کارهای شعاری و این جور کارها باید پرهیز کنیم، امسال برای اجرای این برنامه 2 هزار و 27 میلیارد تومان تصویب شده است که امیدواریم اختصاص پیدا کند، سال گذشته هم این بودجه بود اما فقط 40 میلیارد تومان آن را دادند.

هاشمی گفت: اگر اعتبار برنامه پزشک خانواده را به موقع بدهند شاید بتوانیم امسال در برخی استانهایی که آماده تر هستند، در برخی شهرهای 50 تا 100 هزار نفر هم برنامه پزشک خانواده را اجرا کنیم.

وی افزود: البته یک پیشنهادی هم در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت مطرح شده که در هر استان در یک شهر بین 50 تا 100 هزار نفر هم امسال این برنامه را اجرا کنیم، که من مخالفت کردیم چون معتقدم ما همه پله ها را نباید با هم طی کنیم، باید قدم به قدم جلو برویم و احتمالاً این کار را برای سال آینده می گذاریم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
متخصص زن پزشک خانواده!
پیام یک متخصص کلان شهری(ببخشید کلان دهی):

پزشک خانواده گرامی لطف دفترچه بیماران را ممهور به ارجاع فرمائید وکارتان همین باشد .در درمان بیماریها دخالت نکنید چرا که کار شما نیست!

پزشک متخصص مناطق به اصطلاح محروم سهمیه زنانی ضعیفه!لطفا بیماران را همچون پزشک خانواده ارجاع فرمائید!حضور صرفا فیزیکی شما افتخار ما ووزارت بهداشت ونمایندگان مجلس است!
سهمیه زنان
جنا ب وزیر !متخصصین سهمیه زنان که شما براجرای طرح 12 ساله شان اصرار میورزید در واقع پزشک خانواده هستند وپزشکان خانواده در حد بهورز کار میکنند!این تحقیر وتوهین به تمامی پزشکان نیست؟به جز رشته زنان وکودکان وداخلی که اکثرا در شهرستانها بصورت استخدام یا قرارداد کارمیکنند وحتی بومی هستند وحالت اشباع دارند بقیه متخصصین زن سایر رشته ها عملا کار ارجاع انجام میدهندو عملا به مردم خدمتی جز دوباره کاری ارائه نمیکنند!سئوال اساسی درمورد طرح متخصصان این است که اینهمه سال که از جرای طرح متخصصان میگذرد این متخصصین چه کار کرده اند؟بیچاره ها عمر خود را به بطالت وبیکاری گذرانده اند تا وزارت خانه ونمایندگان مجلس علیرغم حضور آنها از کمبود متخصص بنالند!اخیرا آقای دکتر محمود طباطبایی مشاور وزیر(فارس نیوز 28/5/93) خواستار به کارگیری فارغ التحصیلان خارج از کشور که هزینه‌ای از دولت نگرفته‌اند برای گذراندن طرح شده است!!!!! به ماسهمیه زنان که تهمت خوردن حق مردم مناطق محروم زده شده به این فارغ التحصیلان بدبخت خارج از کشور چه تهمتی میخواهند بزنند که با هزینه شخصی تحصیل کرده اند؟ این ثابت میکند که هدفی جز علاف کردن وهدر دادن وقت پزشکان وجود ندارد!برای چه!برای......
کاوشگر
تا عنوان متخصص پس از گذراندن دوره کوتاه عملی وموثر به پزشکان خانواده داده نشود هیچ مشکلی حل نخواهد شد.بدون داشتن تخصص کار این پزشکان ارجاع مطلق بیماران به متخصصین خواهد بود که کاری عبث وصرف بیهوده بیت المال ووقت مردم وپزشکان خانواده ودوباره کاری خواهد بود.البته متخصص نبودن پزشکان خانواده به مذاق خیلی ها خوش می آید وحاضرند حقوق پزشکان خانواده که می توان عنوانش را حق السکوت گذاشت افزایش یابد ولی متخصص نشوند!
0.38302s, 21q