اميد به درمان «آرتريت» تنها با يک تزريق

۱۳۸۷/۰۵/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11846
اميد به درمان «آرتريت» تنها با يک تزريق
تيم محققان دانشگاه نيوکاسل به زودي آزمايش هاي ايمني چنين تزريقي را در سطح محدود شروع خواهد کرد که اميد مي رود باعث توقف حملات سيستم مصونيت بدن به مفاصل شود.

"کمپين تحقيقات آرتريت" که منابع مالي اين تحقيق را فراهم کرده است، گفت اگر اين آزمايش ها موفق باشد، معالجه بيماري مفاصل منقلب خواهد شد.

اين واکسن ممکن است طي پنج سال آزمايش شده و در دسترس قرار گيرد.

آرتريت رماتيسمي يکي از بيماري هاي سيستم دفاعي بدن است که در آن سيستم دفاعي به بافت هاي بدن حمله مي کند.

در مورد آرتريت رماتيسمي، اين وضع باعث التهاب دردناک و وارد شدن صدمات فزاينده به مفاصل مي شود، دردي که بايد با مصرف مسکن و داروهاي سرکوب کننده سيستم دفاعي بدن تسکين داد.

علت دقيق اين حملات معلوم نيست، اما هدف استفاده از تکنيک تازه، که تاکنون تنها در آزمايشگاه روي سلول ها امتحان شده، بازگرداندن سيستم دفاعي بدن به وضعيت پيش از بيماري است.

در اين شيوه نمونه اي از سلول هاي سفيد خون از بدن استخراج شده و مجموعه اي از استرويدها و ويتامين ها به آن اضافه مي شود. اين فرآيند يک نوع خاص از سلول سيستم دفاعي به نام «دندريتيک» را به وضعيت «تالرنت» (با تحمل) بدل مي‌کند.

اين سلول ها سپس مجددا به مفصل بيمار تزريق مي شود.

پروفسور جان ايزاکس، که هدايت اين تحقيقات را به عهده داشته است، مي گويد: «انتظار ما براساس تحقيقات آزمايشگاهي قبلي اين است که اين روش واکنش سيستم مصونيت را سرکوب يا منظم مي کند.»

آزمايش در ابعاد کوچک

اين تيم هنوز داده هايي که نشان دهد اين معالجه تا چه حد در موجودات زنده موثر است در اختيار ندارد.

قدم بعدي، انجام آزمايش اوليه ايمني با شرکت تنها هشت بيمار است، هرچند اين مرحله ممکن است به آزمايش هاي بيشتر به روي شمار بزرگتري از بيماران منجر شود.

پروفسور الن اسميت، از کمپين تحقيقات آرتريت، گفت اگر اين آزمايش موفق باشد، وضع بيماران مي تواند از اين رو به آن رو شود.

وي گفت: «هدف تغيير سلول هاي دندريتيک است تا به جاي آنکه رفتاري تهاجمي داشته باشند، به وضعيت عادي خود برگردند.»

اسميت گفت اين مي تواند تحولي انقلابي براي بيماران مبتلا به آرتريت رماتيسمي باشد.

وي گفت که اين معالجه شايد نيازمند تسهيلات ويژه آزمايشگاهي باشد و هر تزريق هزاران پوند هزينه در بر داشته باشد اما هزينه آن براي سيستم بهداشت عمومي بريتانيا (ان اچ اس) ممکن است از تامين داروي نسخه اي براي چند دهه براي بيمار کمتر باشد.

وي همچنين اشاره کرد که همين شيوه را شايد بتوان براي ساير بيماري هاي سيستم دفاعي بدن مانند ديابت نوع يک و حتي ام اس به کار برد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75957s, 18q