هشدارها به مردم در خلال کشف 58 مورد وبا در ایران

۱۳۸۷/۰۵/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11864
هشدارها به مردم در خلال کشف 58 مورد وبا در ایران
وزارت بهداشت ایران اکنون شمار مبتلایان به وبا را 58 نفر اعلام کرده است. پیشتر مرگ یک نفر در اثر این بیماری در شهر کرج تایید شده بود.

به گزارش منابع خبری ایران وزارت بهداشت روز پنجشنبه در بیانیه ای نوشت: "در سال جاری تاکنون 58 مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است و با توجه به اینکه خطر این بیماری از این پس که شدت گرمای هوا کم می شود بیشتر است، مراقبت مردم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید به مراتب بیشتر شود."

این بیانیه به خصوص نسبت به دقت در مصرف آب و یخ در طول سفرهای پایان تابستان به مردم هشدار می دهد و از آنها می خواهد مطمئن باشند منبع آب، سالم و ایمن باشد.

یک مقام وزارت بهداشت روز 11 مرداد مرگ یک نفر را در اثر این بیماری در کرج تایید کرده بود.

اکنون به نظر می رسد که مقام های این شهر نسبت به شیوع وبا در آنجا نگران باشند چرا که فرمانداری کرج روز 26 مرداد با صدور بیانیه ای که توسط خبرگزاری "ایرنا" منتشر شد از ساکنان خواست "با توجه به شرایط فصلی و آب و هوایی و بروز مواردی از بیماریهای التور (وبا، اصول و نكات بهداشتی را بیش از پیش رعايت كنند."

شمار موارد ابتلا به وبا در اوائل مرداد ماه هفت مورد اعلام شد که مربوط به استان قم بود. بعد از آن در روز 11 مرداد محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، گفت این موارد در سراسر کشور به 24 نفر افزایش یافته است و اکنون آمار آن 58 نفر ذکر می شود.

در بیانیه وزارت بهداشت بر استفاده از آب آشامیدنی سالم و عدم استفاده از یخ های قالبی که در مکان های غیر بهداشتی عرضه می شود تاکید شده و خاطر نشان شده است که مردم در حین مسافرت از خوردن آب چاه ها، چشمه ها و برکه ها خودداری کرده و حتما از آب آشامیدنی سالم و آب بطری استفاده نمایند و در صورت عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، آب را به مدت یک دقیقه بجوشانند.

این بیانیه به خانواده ها توصیه می کند به کودکان خود اجازه بازی در استخرهای آب کثیف یا محل تجمع آب های مانده را ندهند.

در آن همچنین بر ضرورت سالم سازی سبزیجات اشاره شده و آمده است: "سبزیجات، کاهو و کلم که احتمال آلودگی آنها بیشتر است را باید قبل از استفاده به مدت پنج دقیقه با استفاده از محلولهای شوینده انگل زدایی و با استفاده از محلولهای ضد عفونی کننده، گندزدایی کرد."

در ماه های تابستان 2007 در مجموع 20 مورد وبا در ایران گزارش شد که به گفته مقام ها از عراق وارد شده بودند.

بيماری وبا واکسن ندارد و علامت عمده آن، اسهال آبکی شديد، همراه با درد خفيف در ناحيه شکم اما بدون خونريزی و دل ‌پيچه و تب است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.85187s, 18q