به نظر مي‌رسد طرح پزشك خانواده تا پايان برنامه چهارم توسعه اجرا نشود

۱۳۸۷/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11867
به نظر مي‌رسد طرح پزشك خانواده تا پايان برنامه چهارم توسعه اجرا نشود
حسينعلي شهرياري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين كه طرح پزشك خانواده از طرح‌هاي مهم و شناخته شده در حوزه سلامت است، تصريح كرد: بسياري از كشورها طرح پزشك خانواده را اجرا كرده‌اند.

وي در بيان فوايد طرح پزشك خانواده گفت: بر مبناي اين طرح، جمعيت مشخصي تحويل يك پزشك داده مي‌شود و اين پزشك از تمام سوابق خانوادگي، بيماري‌ها و مشكلات اين بيمار مطلع مي‌شود؛ بنابراين هرگاه بيمار به پزشك مراجعه مي‌كند، آن فرد دقيقا مي‌داند كه مشكلات قبلي اين بيمار چه بوده و در حال حاضر چه اقدام پزشكي براي وي بايد انجام شود.

نماينده زاهدان خاطرنشان كرد: پس از اين كه پزشك خانواده فرد بيمار را معاينه مي‌كند اگر احتياج به اقدامات پزشكي، تخصصي و يا آزمايشگاهي و ... را داشته باشد به پزشك مربوطه ارجاع مي‌دهد و اين امر سبب جلوگيري از هدر رفتن هزينه‌ها شده و ديگر نيازي نيست كه بيمار در يك روز براي يك بيماري سرپايي و جزيي به چند متخصص مراجعه كند.

وي افزود: در ايران قرار بود كه طرح پزشك خانواده اجرا شود، اما پزشكاني كه تربيت شده‌اند به عنوان پزشك خانواده تربيت نشده‌اند؛ و اگر پزشك عمومي بخواهد اين طرح را اجرا كند بايد دوره‌هاي مخصوصي را بگذراند، ضمن آن‌كه در دنيا پزشك خانواده نوعي تخصص است، و پزشك عمومي تخصص پزشك خانواده را مي‌گيرد.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه با بيان اين كه ايران در اين زمينه مشكل داشته و هنوز نتوانسته‌ پزشك خانواده تربيت كند، اظهارداشت: آن چيزي كه در كشور ما به غلط به پزشك خانواده اطلاق مي‌شود، طرح سيستم ارجاع است، به اين معنا كه ما 22 ميليون نفر روستايي را گفته‌ايم اگر بيماري داريد، اول به پزشك روستا مراجعه كرده و اگر نيازي به معاينه متخصص بود شما را ارجاع دهند.

وي گفت: با توجه به اين كه سيستم ارجاع ناقص اجرا شده مردم از اين سيستم رضايت‌مندي ندارند، ضمن اين كه در قانون برنامه چهارم توسعه نيز پيش‌بيني شده است كه تا آخر اين برنامه بايد تمام مردم ايران از طريق سيستم ارجاء، خدمت بهداشت ودرماني را دريافت كنند، بنابراين هنوز مشكلات و نواقص بسيار زيادي در اين طرح بوده و يكي از مشكلات آن است كه خدمت دهنده و خدمت گيرنده جدا هستند.

شهرياري همچنين با اشاره به كسري اعتبار سرانه روستايي و تاثير آن در رونداجراي طرح پزشك خانواده اظهارداشت: در ماده 91 قانون برنامه چهارم توسعه پيش بيني شده بود كه براي اجراي عدالت بايد سرانه روستايي و شهر نشين‌ها يكسان ديده شود كه هنوز متاسفانه اين اتفاق نيافتاده و سرانه روستاييان پايين تر از سرانه شهري هاست و اين مساله يكي از علل عدم رضايت مندي روستاييان و بيماران است كه از طرح پزشك خانواده استفاده مي كنند.

وي با بيان اين كه دولت نتوانسته است طرح پزشك را در شهرها اجرا كند، افزود: طبق قانون برنامه چهارم اجراي اين طرح به دولت مكلف شده است و بايد تا پايان سال اجراي برنامه چهارم توسعه، طرح پزشك خانواده در كل كشور اجرا شود، اما به نظر مي رسد كه اين طرح تا پايان برنامه اجرا نخواهد شد.

نايب رئيس كميسيون بهداشت ودرمان مجلس تصريح كرد: در تمام دنيا اين گونه بوده و چندين سال طول كشيده است تا اين طرح اجرا شود و كشور ما مشكلات خاص خود را دارد و وضعيت اجتماعي و اقتصادي ايران با كشورهايي كه طرح پزشك خانواده را به خوبي اجرا كرده اند، بسيار متفاوت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.26535s, 18q