برخي از مرطوب كننده‌هاي پوستي خطر ابتلا به سرطانهاي پوست را افزايش مي دهند

۱۳۸۷/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11871
برخي از مرطوب كننده‌هاي پوستي خطر ابتلا به سرطانهاي پوست را افزايش مي دهند
بيشتر اين مرطوب كننده‌ها هرگز به منظور بررسي تاثيرات سرطان زايي آنها روي پوست، آزمايش نشده‌اند اما پژوهشگران به تازگي‌ دريافته‌اند كه اين تركيبات تاثيرات سرطان زايي نورخورشيد را در موشها تشديد مي‌كنند.

سرطانهاي پوستي از اين نوع در بين انسانها شايع هستند

هرچند بيشتر اين سرطانها كشنده نبوده و قابل درمان هستند اما برخي نيز نتايج مرگباري در پي دارند. اين سرطانها از سرطان پوستي ملانوم مجزا هستند. اين سرطان كمتر شايع است و سالانه در انگليس جان 1000 نفر را مي‌گيرد اما طبق گزارش روزنامه اينديپندنت در اين مطالعات مورد بررسي قرار نگرفته است.

آزمايشات روي موشها نشان داده بود كه وقتي كافئين به طور خوراكي به آنها داده شود و يا مستقيما به پوست آنها تزريق شود ظاهرا سرطان متوقف مي‌شود.

دانشمندان دانشگاه روتگرز در نيوجرسي در نظر دارند كه كافئين را بعنوان يك پيشگيري كننده سرطان در انسانها با افزودن آن به يك مرطوب كننده پوستي معمولي مورد آزمايش قرار دهند.

پيش از شروع مطالعات آنها قصد داشتند كه فعاليت سرطان زايي اين مرطوب كننده را بررسي كنند.

از تجزيه و تحليل‌هاي انجام شده پژوهشگران دريافتند كه اين مرطوب كننده توليد تومورها را در موشهايي كه قبلا در معرض پرتو فرابنفش قرار داشته‌اند، تشديد مي‌كند.

اهميت اين يافته براي انسانها كاملا مشهود است، نتايج تلاشهاي اين گروه تحقيقاتي در مجله «درماتولوژي تحقيقاتي» منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66642s, 19q