كمبود انرژي از فاكتورهاي مهم بروز بيماري در دوران سالمندي است

۱۳۸۷/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11873
كمبود انرژي از فاكتورهاي مهم بروز بيماري در دوران سالمندي است
اين بررسي‌ها حاكيست كه فقدان انرژي درعين حال با نرخ بالاي بستري شدن سالمندان در بيمارستان و افزايش مرگ و مير در ارتباط است.

در همين رابطه پژوهشگران مركز پزشكي دانشگاه كلمبيا اظهار داشتند؛ ‌هرچند احساس سستي و بي حالي بخش قابل انتظار سن پيري و دوران سالمندي است اما دلايلي وجود دارد كه سالمندان خسته و بي حال هستند.

اين تحقيق كه شرح آن در چاپ اوت مجله «جرونتولوژي» منتشر شده روي بيش از 2 هزار و100 شهروند نيويوركي در گروه سني 65 تا 104 سال انجام گرفته و نتايج بدست آمده نشان داد كه تقريبا از هر پنج سالمند يك نفر انرژي بسيار اندكي دارد و سالمندان بيشتر وقت خود را در طول روز با نشستن روي مبل مي‌گذرانند.

دكتر ماتيو مائورر، استاديار طب كلينيكي در مركز پزشكي دانشگاه كلمبيا اظهار داشت: براي پرسنل درمانگاه‌ها و كلينيك‌ها پيام تحقيق ما اين است كه كمبود انرژي در دوران سالمندي بسيار شايع است اما طبيعي نيست.

در اين تحقيق معلوم شد؛ سالمنداني كه فاقد انرژي هستند بيشتر به بيماريها و مشكلاتي چون التهاب مفاصل (آرتريت)،‌اختلالات خواب، علائم قلبي - عروقي و ساير مشكلات سلامتي مبتلا مي‌شوند.

مهمترين جملاتي كه اين گروه از سالمندان مي‌گويند عبارتند از: «اخيرا هيچ انرژي به اندازه كافي نداشته‌ام»، «احساس مي‌كنم طي ماه گذشته تحريك فيزيكي‌ام كند شده است»، «با احساس خستگي از خواب بيدار مي‌شوم» و يا «بيش از دو ساعت در روز چرت مي‌زنم».

گفتني است، درعين حال نرخ بستري شدن در بيمارستان و بخش‌هاي اورژانس و مراقبت‌هاي ويژه و در نتيجه نرخ مرگ و مير در سالمندان بدون انرژي بسيار بيشتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.56468s, 19q