45 درصد مردم ايران نيازمبرم به درمانهاي ارتودنسي دارند

۱۳۸۷/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11878
45 درصد مردم ايران نيازمبرم به درمانهاي ارتودنسي دارند
دکتر مجيد رحماني در گفت وگو با  ايسنا ، اظهار داشت: برخلاف آنچه که در ميان مردم مرسوم شده، روش درماني ارتودنسي فقط به مرتب کردن دندانها محدود نمي‌شود. بلکه درمان ناهنجاريهاي رشدي، ناهنجاريهاي فکي و ناهنجاريهاي دنداني از جمله روشهاي درماني ارتودنسي است.

وي افزود: درمانهاي ارتودنسي در تمام دنيا، پرهزينه است چرا که زمان بسيار زيادي را جهت درمان و بهبودي مي‌طلبد به همين دليل تعداد محدودي از افراد مي توانند از اين روش درماني استفاده کنند.

دکتر رحماني با اشاره به سخت بودن درمانهاي ارتودنسي در کشور تصريح کرد: در ايران حدود 250 متخصص ارتودنسي وجود دارد که البته اين تعداد در شهرهايي چون تهران، شيراز و اصفهان متمرکز شده‌اند. بسياري از شهرهاي بزرگ از فقدان متخصصان ارتودنسي رنج مي‌برند و اين در حاليست که شهرهاي کوچک و استانهاي محروم از اين حيث کاملاً بي‌بهره‌اند.

وي با بيان اين که حدود 70 درصد مردم ايران نياز به درمانهاي ارتودنسي در سطوح مختلف مقدماتي، متوسط و پيشرفته دارند، افزود: با توجه به جمعيت محدود متخصصين ارتودنسي در کشور و هزينه بر بودن اين روش درماني، کاملاً منطقي است که در اين زمينه کاستيهايي مشاهده شود.

دکتر رحماني تصريح کرد: جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران از سال 1385 به منظور رفع اين نقيصه و برقراري عدالت درماني در کشور، اقدام به برگزاري کلاسهاي آموزشي پيشرفته در زمينه افزايش مهارتهاي نظري، کارگاهي و عملي دندانپزشکان در خصوص علم ارتودنسي كرده است.

وي افزود: در اين راستا حدود 400 نفر از دندانپزشکان عمومي تحت آموزش قرار گرفتند تا بخشي از بار درمان ارتودنسي را در کشور به عهده گيرند.

دکتر رحماني هدف از آموزش روشهاي ارتودنسي پيشگيري را تقليل ناهنجاريهاي فکي و دنداني در کشور دانست و افزود: چنانچه اين روشها به کار گرفته شوند، افراد در سنين نوجواني به دندانپزشکان مراجعه کرده و دندانپزشکان که به مهارت و علم اين رشته تسلط دارند مي توانند در خصوص تشخيص، طرح درمان و انجام ارتودنسي پيشگيري، اقدام کنند. بدين ترتيب بسياري از نيازهاي درماني که در آينده ممکن است براي اين افراد ايجاد شود رفع شده، درمانها به صورت ساده‌تر و با هزينه کمتري انجام مي‌گيرد.

معاون آموزشي جهاد دانشگاهي به برگزاري سمينار ارتودنسي پيشگيري در سال 1386 و 1387 توسط جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران اشاره کرد و گفت: اين سمينار با هدف آشنايي دندانپزشکان با عرصه‌هاي جديد ارتودنسي پيشگيري و کسب آموزش و مهارت لازم در اين زمينه برگزار مي‌شود.

وي افزود: در تيرماه سال جاري، اين سمينار با حضور اساتيد کشور فرانسه، لبنان و نيز اساتيد داخلي انجام شد که در آن 5 سخنران داخلي به آموزش مباحث مربوطه پرداختند.

دکتر رحماني در پايان ابراز اميدواري کرد تا با برگزاري چنين سمينارهايي، ايران از نظر علم ارتودنسي پيشگيري در جايگاه مناسبي در سطح دنيا قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.28283s, 18q