پوشش بيمه‌اي يکسان براي همه داروها، ناعادلانه ترين نوع بيمه

۱۳۸۷/۰۵/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11904
پوشش بيمه‌اي يکسان براي همه داروها، ناعادلانه ترين نوع بيمه
دكتر اكبرعبداللهي اصل، در گفت‌وگو با ایسنا، در اين باره توضيح داد: درشيوه پوشش پلكاني؛ سهم بيمه داروهاي ارزان قيمت پرمصرف ناچيز بوده و داروهاي گرانتر و هزينه اثربخش‌تر از سهم بيمه بيشتري برخوردارند.

وي، با بيان اين كه هم اكنون قيمت درمان دارويي برخي بيماري‌هاي اعصاب و روان و يا يک سرماخوردگي ساده بدون بيمه از دو تا سه هزار تومان تجاوز نمي‌كند، يادآورشد: با حذف اين قبيل داروها از پوشش بيمه‌اي امكان پوشش کامل‌تر داروهاي بسيار گران‌قيمت و حتي برخي ملزومات پزشكي غيربيمه‌اي که هزينه گزافي به بيماران تحميل مي‌کنند فراهم مي‌شود. البته بايد به بيماران نيز اطلاع رساني كرد که پرداخت بيمه وقتي ارزشمند است که هزينه سنگين درمان بيماري‌هاي صعب العلاج با آن پرداخت شود نه هربيماري ساده زود گذر.

دكتر عبداللهي، با اشاره به لزوم تشکيل فهرست داروهاي ضروري در كشورهاي درحال توسعه از جمله ايران، گفت: هم اكنون حدود 70 هزار برند دارويي در دنيا شناخته شده است که هيچ كشوري اجازه ورود تمامي اين داروها به داروخانه‌هاي خود و پوشش بيمه‌اي آنها را نمي‌دهد.

مديركل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، با بيان اين كه هم ‌اكنون فهرست دارويي کشور شامل حدود 2 هزار و 100 قلم دارو در قالب حدود 4 هزار فرآورده دارويي ‌است، افزود: با توجه به محدويت‌هاي بودجه‌اي امکان ندارد بيمه‌ها بدون افزايش سهم پرداخت بيماران بتوانند کليه اين اقلام را پوشش دهند.

وي، با بيان اين که هيچ کشوري در دنيا وجود ندارد که با سرانه بيمه درماني حدود70 دلار در سال (58000ريال ماهانه) توان پوشش هزينه داروهاي پيوند، ام اس، سرطان‌ها، ديابت و هموفيلي را ازيک سو و هزينه داروهاي سرپايي ساده از قبيل سردرد و سرماخوردگي را ازسوي ديگر داشته باشد، افزود: اين سرانه در کشورهايي که نظام بيمه دارند از240 تا 3300 دلار متفاوت است. بديهي است با توجه به سرانه فعلي درکشور و سطح خدمات موجود، دولت يا مردم بايد براي دريافت خدمات مطلوب درماني مابه التفاوت آنرا بپردازند.

دكتر عبداللهي، با طرح اين سوال كه آيا به همان اندازه‌اي كه براي تامين داروهاي اساسي ديابت و يا داروهاي مربوط به عفونت‌هاي مقاوم واگير مسووليم به همان اندازه هم براي تامين داروهاي زيبايي مسووليم، افزود: اولويت‌بندي تامين اين داروها از نظر دسترسي و قابليت پرداخت بايد در اولويت‌هاي کاري قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.56077s, 18q