اگر اعتبارات فقط صرف درمان شود، نمي‌توان سلامت را ارتقا داد

۱۳۸۷/۰۶/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11937
اگر اعتبارات فقط صرف درمان شود، نمي‌توان سلامت را ارتقا داد
سيدعليرضا مرندي در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تبريك روز پزشك، با بيان اين‌كه بايد پزشكان تمام تلاش خود را به كار گرفته تا سلامت را به معني جامع آن ببينيم و فقط بر روي مسايل درمان متمركز نكنيم، اظهار كرد: پيشگيري از مشكلات پيش از رسيدن به درمان بايد مورد توجه قرار گيرد و حتي مهم‌تر از پيشگيري، ارتقاي سلامت جامعه است كه عمدتا به آموزش به افراد و جامعه بازمي‌گردد، تا هركس مساله‌ي سلامت را در حد ممكن درك كند و بتواند در تامين و حفظ ارتقاي سلامت مشاركت كند.

نماينده‌ي مردم تهران در خانه ملت با بيان اين‌كه آموزش به مردم و فرهنگ‌سازي در اين زمينه و از بين بردن موانع سلامت به دست دولت و جامعه پزشكي است، تصريح كرد: به طور مثال اگر درباره مضرات سيگار با مردم سخن بگوييم، اما قانون مبارزه با دخانيات را نداشته باشيم، باز هم ممكن است كه موفق نشويم. بنابراين ضمن اين‌كه بايد مردم را مرتب نسبت به مسايل سلامت آموزش دهيم، بايد موانع موجود را هم برداريم تا جامعه سلامت خود را ارتقا دهد.

به گفته‌ي وي، اگر آموزش‌ها براي ارتقاي سلامت به درستي صورت گرفته و به پيشگيري قبل از درمان توجه كنيم، مي‌توان با اعتبارات محدودتري سلامت مردم را بهبود دهيم، چرا كه اگر فقط اعتبارات را صرف درمان كنيم، نمي‌توان سلامت را ارتقا داد.

مرندي با بيان اين‌كه با توجه به پيشگيري و اهميت به آن مي‌توان از سرطان‌ها، ديابت، فشار خون و سكته مغزي جلوگيري كرد، افزود: پيشگيري براي اين مسايل راهكار دارد و بستگي به شيوه‌ي زندگي، تغذيه و ... دارد، بنابراين در اين شرايط علاوه بر بالا بردن سلامت جسمي مردم، صرفه‌جويي اقتصادي زيادي به همراه دارد.

وي تصريح كرد: پزشكان بايد خود را مسوول دانسته و به مردم به طور اعم و سياست‌مداران و سياستگذاران كشور به طور اخص آموزش دهيم تا همه به مساله‌ي سلامت آگاه شوند كه همه تمام تلاش‌شان بر درمان نبوده و بر مساله پيشگيري نيز دقت كنند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌كه آمريكا با بيش از 7 هزار و 500 دلار سرانه بهداشت و درمان نتوانست پاسخگوي مردم باشد و به فكر راه و چاره افتادند، عنوان كرد: بنابراين ما اگر بخواهيم هرچه اعتبار داريم را براي درمان اختصاص دهيم، غيرممكن است كه به جايي برسيم، بلكه بايد كاري كرد كه سطح سلامت جامعه ارتقا يابد و از بروز بيماري‌ها جلوگيري شود.

وي در مورد مشكلات پزشكان گفت: پزشكان با توجه به گذراندن زمان طولاني براي اخذ تخصص و فوق تخصص خود، سربازي و گذراندن طرح نيروي انساني، در سن بالا وارد بازار كار مي‌شوند و نگران آينده‌ي خود هستند و ممكن است مسايل اقتصادي براي آنان بسيار بزرگ‌تر باشد، بنابراين اگر دولت، پزشكان را يا در بخش خصوصي و يا دولتي تمام وقت كند، بسياري از مشكلاتشان حل مي‌شود و در مقابل اين كار آنان، دولت تسهيلات مسكن و نيازهاي اوليه پزشكان را فراهم كند.

به گفته‌ي اين نماينده‌ي مجلس، در اين شرايط با تامين نيازهاي اوليه، پزشكان ديگر مجبور نيستند كه نگران آينده‌ي خود باشند و بدون نگراني مالي هم و غم خود را براي ارايه‌ي خدمت به مردم و خدمت به آموزش و پرورش مي‌گذارند و اين توقع وجود نخواهد داشت كه حقوق هنگفت بگيرند.

وي در ادامه گفت: با تامين نيازهاي اوليه پزشكان، اكثريت آنان با حقوق كمتر از بخش خصوصي نيز داوطلب خواهند بود كه تمام وقت براي دولت كار كنند و همه‌ي وجودشان را براي خدمت به مردم گذاشته و دغدغه خاطر بخش خصوصي را نخواهند داشت؛ چرا كه بخش خصوصي دولت را نابود مي‌كند و بيمارستان‌هاي دولتي در رقابت با بخش خصوصي در حال از بين رفتن هستند و بخش اعظمي از وقت اساتيد و پزشكان، صرف بخش خصوصي و كمتر صرف بخش دولتي مي‌شود.

مرندي در پايان افزود: اكثر پزشكان بيشتر وقت خود را در بخش خصوصي و كمتر به بخش دولتي اختصاص مي‌دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48571s, 19q