نياز کودک فقط اسباب بازي نيست

۱۳۹۳/۰۶/۱۲ - ۱۳:۲۹ - کد خبر: 119435

سلامت نیوز: اگر والدين مي خواهند در آينده نگران اين نباشند که فرزندشان مي تواند گليمش را از آب بکشد يا نه، بايد از رفتارهايي که باعث افت خودباوري و عزت نفس فرزندشان در دوره کودکي اول مي شود، پرهيز کنند.

عبدالحسين ترابيان، کارشناس و مشاور خانواده در روزنامه خراسان نوشت: تولد فرزند، لحظه شيرين و البته بزرگي است که در زندگي بسياري از زن و شوهرها ماندگار مي شود. يکي از مهم ترين وظايف يک زوج، کسب آمادگي لازم و همت کافي براي تربيت فرزند صالح و تاثيرگذار در جامعه است تا فرزندشان، ميراثي ماندگار براي آن ها باشد. براي موفقيت در تربيت فرزندان، ضرورت دارد که والدين همواره سطح آگاهي از ويژگي هاي فرزند در دوره هاي مختلف سني و مسئوليت پذيري خود را ارتقا دهند؛ بنابراين لازم است زوج ها حتي قبل از به دنيا آمدن فرزندشان با مراحل رشد کودک و نيازهاي او در هر مرحله آشنايي کامل پيدا کنند و مراقب باشند که در توجه به فرزندشان دچار افراط يا تفريط نشوند.

کودکي اول از 2 تا 7 سالگي

بعد از اتمام دوره جنيني که 9 ماه به طول مي انجامد، کودک متولد و وارد مرحله نوزادي مي شود. مرحله نوزادي 2 سال به طول مي انجامد و پس از آن، کودک پا به مرحله «کودکي اول» مي گذارد. کودکي اول از 2 سالگي شروع مي شود و تا 7 سالگي ادامه مي يابد. در ادامه اين مطلب، بيشتر با ويژگي بچه ها در اين دوره، نيازهاي شان و نحوه صحيح پاسخ گويي به نيازهاي فرزندان توسط والدين آشنا خواهيد شد. در خور ذکر است، چنانچه والدين با مراحل رشد فرزندشان در مرحله کودکي اول، آشنايي مناسبي داشته باشند مي توانند نقش خود را به درستي ، براي موفقيت فرزندشان در بزرگسالي اش ايفا کنند.

خلاق شدن؛ نتيجه کنجکاوي

کودکي اول مرحله اي طلايي است که در آن، هر روز حس کنجکاوي کودک براي کشف بيشتر محيط اطرافش افزايش مي يابد. باتوجه به اين که کودک در اين مرحله، خيلي از اتفاقات را براي اولين بار تجربه مي کند، ممکن است خطراتي او را تهديد کند؛ با اين حال، والدين آگاه با احترام به اين حس کنجکاوي تا مرحله اي که خطري کودک را تهديد نمي کند، به او ميدان عمل مي دهند تا به کنجکاوي فرزندشان هرچه بيشتر پاسخ داده شود.

انديشمندي در اين باره مي گويد: اگر والدين با امر و نهي هاي افراطي و اعمال محدوديت هاي بيش از حد، حس کنجکاوي فرزندان شان را نمي خشکاندند، امروز به تعداد افراد روي کره زمين، دانشمند و انسان خلاق داشتيم؛ بنابراين والدين توجه داشته باشند که کنجکاوي هاي کودک جزئي از نيازهاي ضروري او است و نبايد آن ها را به حساب بي ادبي او گذاشت.

تعيين سن مناسب والدين براي همبازي شدن با کودک

يکي ديگر از ويژگي هاي شاخص دوره کودکي اول، بازي، تحرک و سر زندگي است. کودکي اول را سن بازي مي دانند و در حقيقت بازي براي کودک به معناي تمام زندگي او است. محدود کردن کودک و تحمل نکردن بازي هاي کودکانه به بهانه نبودن فضاي کافي در خانه يا حوصله نداشتن و ... باعث کاهش رشد هوشي کودک و گاهي افسردگي او خواهد شد. پس بها دادن به بازي و تحرک کودک در بازي هاي کودکانه و شريک شدن با او، بهترين خدمتي است که والدين در اين مرحله رشد بايد به کودک خود داشته باشند. حال براي اين که کودک خود را بهتر درک کنيد و همبازي خوبي براي او باشيد، مي توانيد از فرمول تعيين سن مناسب براي همبازي شدن با کودک تان استفاده کنيد. در اين فرمول و به طور مثال، يک پدر يا مادر 36 ساله با کودک 4 ساله خود، 32 سال اختلاف سني دارد که اين امر، درک کودک توسط والدين را دشوار مي کند. براي استفاده از اين فرمول، بايد سن خود و کودک تان را با هم جمع کنيد (40= 4+ 36) و جواب را بر عدد 2 تقسيم کنيد (20 = 2 / 40). در مثال ذکر شده، جواب به دست آمده، نشان مي دهد که چنين والديني براي اين که همبازي مناسبي براي کودک شان باشند بايد با روحيه، حوصله و چالاکي پدر و مادري 20 ساله از فرزندشان مراقبت کنند. امروزه به دليل محدوديت هاي آپارتمان نشيني و به طور کلي محدوديت هاي زندگي شهري، والدين از کم تحرکي کودک و غرق شدن او در دنياي بازي هاي رايانه اي، بيشتر استقبال مي کنند که اين موضوع، باعث کم شدن تجربه هاي ميداني و رشد فکري کودک در دنياي واقعي مي شود، بنابراين والدين ايده آل بايد هم پاي کودک فعال، سرزنده و با نشاط خود باشند تا او با آمادگي کامل جسمي و فکري وارد کودکي دوم شود.

به دست نيامدن امنيت با آسايش

پاسخ مناسب به نياز کودک به امنيت که نيازي اساسي است، از ديگر وظايف حياتي والدين در دوره کودکي اول فرزندشان است. معمولا در دوره کودکي اول، والدين همه سعي خود را براي فراهم کردن امکانات مختلف براي آسايش فرزندشان مي کنند ولي توجه ندارند که فرزندشان در اين دوره، بيشتر از آسايش به آرامش نياز دارد. بنابراين اگر والدين با يکديگر تنش دارند و گاهي شخصيت يکديگر را مقابل ديدگان کودک شان تخريب مي کنند، تير خلاصي به رشد کودک شان زده اند و در چنين شرايطي، آسايش فراهم شده براي کودک با انواع سرگرمي ها و اسباب بازي هاي متفاوت، نمي تواند به موفقيت او در آينده کمکي بکند. بنابراين رشد همه جانبه کودک در يک فضاي امن و در سايه همدلي والدين محقق و خانواده آشفته، به طور قطع مانع رشد کودک خواهد شد. پس اگر مي خواهيد فرزندتان در دوره نوجواني از رشد و بالندگي کافي برخوردار باشد، فراموش نکنيد که لازم است در مرحله کودکي اول کودک احساس امنيت داشته باشد و اين امنيت در خانواده هايي که احترام بين اعضا حاکم است، محقق مي شود.

عزت نفس فرزند در سايه عزت نفس والدين

ماموريت برجسته ديگر والدين در کودکي اول، تقويت و پرورش عزت نفس در کودک است. براي داشتن فرزندي با اعتماد به نفس بالا، والدين به عنوان الگوهاي هميشگي کودک، بايد خودشان از اعتماد به نفس مناسبي برخوردار باشند. پس پدر و مادرها قبل از اين که نگران ميزان عزت نفس کودک خود باشند، بايد اعتماد به نفس خودشان را ارزيابي کنند. والديني که در تربيت کودک شان بيشتر از تشويق استفاده مي کنند و بيشتر رفتارهاي مثبت کودک را مي بينند و کمتر از تهديد و مقايسه کردن کودک شان با ديگران، تحقير و مسخره کردن استفاده مي کنند، ناخودآگاه باعث افزايش عزت نفس و اعتماد به نفس کودک شان مي شوند. کودک دوست دارد متناسب با سن خود، نقش هايش را ايفا کند و مورد تشويق والدين قرار گيرد و طعم موفقيت را بچشد؛ بنابراين اگر والدين مي خواهند در آينده نگران اين نباشند که فرزندشان مي تواند گليمش را از آب بکشد يا نه، بايد از رفتارهايي که باعث افت خودباوري و عزت نفس فرزندشان در دوره کودکي اول مي شود، پرهيز کنند.


مهم ترين نکات اين مطلب

۱ آشنايي با نيازهاي کودک در دوره کودکي اول و روش هاي پاسخ صحيح به آن ها به رشد فکري کودک در آينده کمک زيادي مي کند

۲ والدين بايد به کودک، اجازه کنجکاوي به شرط اين که آسيبي به خودش نرساند، بدهند

۳ در دوره کودکي اول، بازي کردن براي بچه ها به منزله همه زندگي شان است و تا حد امکان نبايد مانع بازي کردن آن ها شد

۴ والدين نبايد به خاطر محدوديت هاي زندگي شهري از کم تحرکي و استفاده بيش از حد کودک شان از بازي هاي رايانه اي، استقبال کنند

۵ دعواهاي پدر و مادر در دوره کودکي اول فرزندشان، مانع آرامش روان او در بزرگسالي خواهد شد

۶ افزايش اعتماد به نفس کودکان در گروي بالا بودن اعتماد به نفس والدين شان است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.23122s, 19q