افزايش20درصدي دستمزد ماهيانه پزشكان خانواده وارتقاي حداقل دريافتي آنان به720 زار تومانه

۱۳۸۷/۰۶/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11945
افزايش20درصدي دستمزد ماهيانه پزشكان خانواده وارتقاي حداقل دريافتي آنان به720 زار تومانه
دكتر داود مقيمي، در گفت وگو با ايسنا، اظهار كرد: اين در حاليست كه ميزان سرانه تعييني براي هر روستايي براي امسال تفاوتي ايجاد نشده و هزينه‌هاي آب و برق و تلفن نيز افزايش يافته است.

به گفته وي، حداكثر توان با منابع موجود ايجاد شرايط كنوني است.

رييس گروه ساختار مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت، ماندگاري پزشك در طرح را از شروط اساسي براي اجراي موفق پزشك خانواده برشمرد و افزود: سياست‌هاي تشويقي متعددي براي پايايي بيشتر پزشكان اتخاذ شد، اما درعين حال شاهد ريزش 300 نفري پزشكان به علت مشكلات اعتباري در سال پيش بوده‌ايم.

دكتر مقيمي، با بيان اين كه با ماندگاري پزشك در منطقه شاهد پيشرفت‌هاي مناسبي در وضعيت بهداشتي منطقه تحت پوشش بوده‌ايم، افزود: مكانيزاسيون سيستم دفع فاضلاب، مقابله با آلودگي كارخانه‌اي و كاهش عوامل خطر سلامت شاهد مثال آن است.

وي، با اشاره به اين كه هم اكنون كليه پزشكان خانواده بيمه روستاييان تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي هستند، گفت: قرارداد پزشكان خانواده در اين طرح هم مشابه قرارداد پيماني كاركنان وزارت بهداشت است و ادامه فعاليت در اين طرح منوط به عملكرد پزشك خانواده در مركز است كه در پايش حاصل مي‌شود.

رييس گروه ساختار مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت، ميزان پرداختي پزشكان خانواده در طرح بيمه روستايي را بالاتر از بخش دولتي برشمرد و در ادامه اظهار اميدواري كرد كه با افزايش ميزان پرداختي كيفيت عملكرد هم افزايش يابد درغيراين صورت به ختم قرارداد منتهي خواهد شد.

دكتر مقيمي، با بيان اين كه تاكنون در برخي از نقاط به علت عملكرد نامناسب پزشكان خانواده شاهد ختم قراردادهاي آنان بوده‌ايم، افزود: از سوي ديگر ارايه فعاليت مناسب در ساير نقاط به افزايش 20 درصدي پرداخت‌ها منتهي شده است.

وي، افزود: چنانچه عملكرد ارايه شده زير 70 درصد از انتظارات ما باشد در مرحله نخست تذكر و در صورت استمرار به لغو قرارداد منجر مي شود.

رييس گروه ساختار مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت، به عقد قرارداد فيمابين وزارت بهداشت و رفاه اشاره كرد و افزود: بر مبناي تعداد دفترچه‌هاي بيمه روستاييان مبلغي تحت عنوان سرانه مشخص و در اختيار ادارات كل بيمه خدمات درماني استان قرار مي‌گيرد.

وي، ميزان سرانه روستاييان در سال‌ جاري را 9 هزار و 700 تومان عنوان كرد و افزود:‌ سهم پزشكان خانواده از اين ميزان به طور ميانگين 44 درصد است.

دكتر مقيمي، به فاكتور‌هايي چون ضريب محدوديت، فاصله از مركز، ‌تعداد روستاهاي تحت پوشش و در نهايت عملكرد موثر در ميزان دريافتي اشاره كرد و افزود: بدين ترتيب احتمال افزايش دريافتي تا 3 برابر وجود دارد.

رييس گروه ساختار مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت، در ادامه درباره شيوه محاسبه دستمزد پزشكان خانواده توضيح داد: در ابتدا مبلغي بر مبناي قرارداد پيماني به عنوان دستمزد به آنان پرداخت و مابه التفاوت قرارداد پيماني با كل حقوقي كه براساس فرمولي از پيش تعيين شده است(با در نظر گرفتن ضريب محروميت فاصله از مركز، تعداد روستاهاي تحت پوشش و در نهايت عملكرد) تحت عنوان كارانه ويژه به آنان پرداخت مي‌شود.

وي، با تاكيد براين كه از اين ميزان 70 درصد در پايان ماه و 30 درصد پس از پايان سه ماه پرداخت مي‌شود، گفت: اما در ابتداي امسال به علت وجود مشكلات اعتباري پرداختي‌ها به درستي انجام نگرفت.

به گفته دكتر مقيمي، در شش ماهه دوم سال 80 درصد اين مبلغ در پايان ماه و 20 درصد در پايان سه ماه پرداخت مي‌شود.

رييس گروه ساختار مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت، با بيان اين كه نتايج پايش سال گذشته طرح پزشك خانواده حاكي از بهبود شاخص‌هاي بهداشتي چون ميزان مرگ و مير مادران، كودكان زير پنج و يك سال از آغاز اين طرح است، افزود: نتايج ارزشيابي هم در 2 تا 3 ماه آينده اعلام مي‌شود.

دكتر مقيمي، با اشاره به افزايش شمار پزشكان درگير در طرح بيمه روستاييان از يك هزار و 300 به 5 هزار و 500 نفر، گفت: ‌بدين ترتيب ميزان دسترسي به خدمات سلامت هم افزايش يافت.

رييس گروه ساختار مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت، با بيان اين كه معاونت آموزشي اين وزارتخانه هم مكلف است تا تسهيلاتي را براي ادامه تحصيل پزشكان مناطق روستايي فراهم كند در پايان يادآور شد: نتايج طرح در شش ماهه دوم سال اعلام مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.95049s, 18q