آیا خواب رفتگی دست و پا علامت بیماری خاص است؟

۱۳۹۳/۰۶/۱۳ - ۰۷:۳۷ - کد خبر: 119516
آیا خواب رفتگی دست و پا علامت بیماری خاص است؟

سلامت نیوز: همه ما دچار حالت سوزن سوزن شدن قسمتي از پوست خود شده ايم. اما آن چه نمي دانيم اين است که چرا اين حالت پيش مي آيد و چگونه مي توان آن را از بين برد. آيا تا به حال از خود سوال کرده ايد که نام علمي حالت سوزن سوزن شدن يا خواب رفتگي چيست؟


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، اين حالت «پارکستيژيا» (Parqesthesia) نام دارد. حالت ناراحت کننده سوزن سوزن شدن در قسمت هايي چون دست، پا، کف دست و کف پا به علت نشستن طولاني مدت و نادرست ايجاد مي شود.

به گزارش سايت «Web MD»، موقع حرکت، عضو بدن يا بي حس است يا اين که سوزن سوزن مي شود.
علت سوزن سوزن شدن چيست؟
در بيشتر موارد، اين حالت موقت است و بر اثر فشار وارد شده روي برخي قسمت ها ايجاد مي شود. روند خون رساني به اعصاب آن منطقه کاهش مي يابد و پيامي به مغز ارسال نمي شود.
به طور معمول، وزن بخشي از اعضا روي قسمت ديگر از بدن يا پوشيدن لباس هاي تنگ مي تواند باعث ايجاد اين حالت شود. اما اگر دچار کمبود آب هستيد يا به نفس نفس افتاده ايد، احتمال بروز اين حالت زياد است. برحسب مدت زمان قطع شدن جريان خون، حالت خواب رفتگي مي تواند خفيف، شديد، ناراحت کننده يا کمي دردناک باشد.
چگونه اين حالت را از بين ببريم؟
به قدري اين حالت ناراحت کننده است که در آن لحظه تنها چيزي که فرد مي خواهد، از بين رفتن اين حالت است. اولين کاري که بايد کرد، تغيير دادن حالت نشستن و تکان دادن دست يا پايي است که بي حس شده است. در صورت تنگ بودن لباس، آن را شل کنيد، کفش را از پا در بياوريد تا جريان خون دوباره سرعت پيدا کند. در صورت ادامه پيدا کردن اين حس، قسمت مذکور را به آرامي با انگشت ضربه بزنيد.
آيا اين حالت مي تواند يک مشکل جدي باشد؟
در اغلب موارد اين حالت موقتي است و پس از چند دقيقه از بين مي رود.
اما گاهي نيز اگر بيماري ديابت داشته باشد يا اين که اخيرا شيمي درماني کرده است، اين حالت مزمن مي شود. در صورت ادامه پيدا کردن اين حالت به پزشک مراجعه کنيد. گاهي اين بيماري مي تواند علايم بيماري هاي جدي مانند سندروم تونل کارپل، سياتيک، ام اس، سوءتغذيه، کمبود ويتامين B، سکته، تومور مغزي، آسيب ديدگي عصبي و ... باشد.


مهمترين نکات مطلب

علت سوزن سوزن شدن: روند خون رساني به اعصاب
کاهش مي يابد و پيامي به مغز ارسال نمي شود.
اولين کاري که بايد کرد، تغيير دادن حالت نشستن و تکان دادن دست يا پايي است که بي حس شده است
گاهي اين بيماري مي تواند علايم بيماري هاي جدي مانند سندروم تونل کارپل، سياتيک، ام اس، سوءتغذيه، کمبود ويتامين B، سکته، تومور مغزي، آسيب ديدگي عصبي و ... باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حمید
با سلام
اینجانب چندی پیش به علت مسمومیت غذایی حالم بد شد و بعد از چند بار بالا آوردن تمام بدنم دچار این حالت شد به طوری که توانایی تکان دادن دست و پاهایم را نداشتم و دستهام به صورت غیر ارادی جمع میشد تا اینکه به دکتر مراجعه کردیم
آیا این میتواند نشانه یک بیماری در من باشد
لازم بذکر است که هر وقت به مدت طولانی مثلا 10 دقیقه روی پایم می ایستم یا دستم را بالا نگه میدارم این حالت به من دست میدهد.
مالمیر
در مورد من غلظت خون بود که ابتدا با آسپرین موقتا حل شد و در نهایت با اهدا خون درمان شد .
2.17966s, 21q