گرایش هشداردهنده زنان به سیگار

۱۳۹۳/۰۶/۱۳ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 119535
گرایش هشداردهنده زنان به سیگار

سلامت نیوز: شايد بتوان گفت تغيير نقش زنان در جامعه، جذاب به نظر رسيدن، اثر لاغر كنندگي، بيكاري، تنهايي و ناراحتي هاي رواني از جمله مهم ترين دلايل گرايش زنان به سيگار است. گرچه خطرهاي مربوط به سيگار، فراجنسيتي است با اين حال افزايش مصرف در ميان زنان و دختران ايراني يك هشدار جدي به شمار مي رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد،كام هاي سنگين او را از دنياي اطرافش جدا مي كند و فرصتي كوتاه براي رهايي از فشارهاي روزانه مي دهد. سيگاري كه بر لب مي نشيند و با اشاره يي روشن مي شود نيكوتين را در خونش به جريان مي اندازد و او فارغ از تمام مضراتي كه مي داند به كشيدنش ادامه مي دهد.


داستان هر روز ميليون ها ايراني كه با وجود همه آگاهي رساني ها، سيگار از آنها جدا نمي شود. سيگار كه روزگاري تابوي جوامع به شمار مي رفت امروزه در هر سن و جنسيتي و در تمام كافه ها و رستوران ها، گذرگاه هاي عمومي، پارك ها، دانشگاه ها، پادگان ها و حتي مدارس و مساجد استفاده مي شود. كشيدن سيگار يك اعتياد ذهني است. براي ترك سيگار تنها چيزي كه لازم است از فرد سيگاري گرفته شود، انگيزه و هوس سيگار كشيدن است. به دست آوردن توانايي غلبه بر استرس عمده دليل روي آوردن به استعمال دخانيات است. همچنين تنهايي، بيكاري و نداشتن تفريح مناسب، جمع هاي همسالان، احساس استقلال و بزرگي و كاهش وزن از ديگر دلايل استفاده از سيگار به شمار مي رود.


سال هاست كه پزشكان بر مضرات سيگار تاكيد مي كنند. افزايش احتمال ابتلابه انواع سرطان ها به خصوص سرطان ريه، افزايش ضربان قلب و غلظت و فشار خون، كاهش توانايي هاي حركتي، پير و چروك شدن پوست و بوي نامطبوع دهان بخشي از هزينه يي است كه سيگاري ها براي لذت بردن از اين اعتياد پرداخت مي كنند. اعتيادي كه شايع ترين و بدترين نوع اعتيادهاست. با وجود آنكه سيگار و تنباكو به عنوان دومين علل مرگ و مير در جهان شناخته شده است ولي به گفته وزارت بهداشت رژيم غذايي نامطلوب، فشار خون بالا، توده بدني بالا، تحرك ناكافي، سيگار، ديابت، آلودگي هوا، كلسترول بالا، خطرات شغلي و مواد مخدر، 10 عامل خطرزاي مرگ در ايران هستند. هرچند آلودگي هواي شهرهاي ايران به اندازه سيگار كشيدن در ابتلابه انواع سرطان و مرگ شهرنشينان موثر است ولي پروسه طولاني تر آسيب رساني آلودگي هوا نسبت به مصرف سيگار منجر به تاكيد مسوولان بهداشتي كشور بر ترك سيگار براي جلوگيري از شيوع انواع بيماري وابسته به دخانيات و كاهش هزينه هاي تحميل شده به دولت و مردم شده است.


كاهش سن آغاز به استعمال دخانيات از جمله نگراني هاي اخير جامعه است. رسيدن سن مصرف سيگار به 14 سال در ميان پسران و 17 سال در ميان دختران حاكي از ناكارآمد و ناكافي بودن آموزش هاي لازم در مدارس و عدم وجود نظارت دقيق خانواده هاست. تك فروشي در مغازه ها و دكه هاي فروش جرايد، سيگار را براي نوجوانان سهل الوصول كرده است. گفته مي شود 80 درصد درآمد دكه هاي فروش جرايد از فروش سيگار است. نوجوانان براي نخستين بار در راه مدرسه و خانه يا در مهماني ها، سيگار كشيدن را تجربه مي كنند و از بيان لذت سيگار كشيدن در ميان گروه همسالان خود، احساس غرور و بلوغ مي كنند. حس اعتماد به نفس و تحسيني كه از بيان تجربيات به نوجوانان دست مي دهد مانع ترك اين تجربه شيرين مي شود.


خانه هاي مجردي و زندگي هاي دانشجويي يكي از عمده دلايل گرايش جوانان ايراني به استعمال سيگار است. بسياري از آنان استرس ناشي از امتحانات يا بيكاري را علت استفاده از سيگار بيان مي كنند. سيگار كشيدن در خوابگاه ها و خانه هاي مجردي كه محيطي دور از خانواده و محدوديت هايش را براي جوانان و دانشجويان به همراه دارد، كم هزينه ترين روش پركردن اوقات فراغت به حساب مي آيد.


همچنين شيوع استعمال سيگار در ميان زنان از ديگر مباحثي است كه امروزه در تمام مجامع بين المللي مورد بررسي قرار گرفته است. اهميت نقش زنان در تربيت نسل آينده نكته يي است كه تمامي كارشناسان روي آن تاكيد دارند. هنگامي كه براي نخستين بار زنان جوان سيگار را به مثابه مشعل آزادي شان در دست گرفتند و در خيابان هاي امريكا به حمايت از جنبش رهايي زنان قدم مي زدند هرگز تصور نمي كردند اين مشعل روزي تبديل به خطري تهديد كننده براي جامعه زنان در دنيا شود. سيگار كه پيش از اين در دست زنان مرفه جامعه ديده مي شد امروزه در تمام گروه هاي سني و درآمدي استفاده مي شود. شايد بتوان گفت تغيير نقش زنان در جامعه، جذاب به نظر رسيدن، اثر لاغر كنندگي، بيكاري، تنهايي و ناراحتي هاي رواني از جمله مهم ترين دلايل گرايش زنان به سيگار است. گرچه خطرهاي مربوط به سيگار، فراجنسيتي است با اين حال افزايش مصرف در ميان زنان و دختران ايراني يك هشدار جدي به شمار مي رود. با وجود آنكه سيگار كشيدن زنان در محيط هاي تفريحي و خودروهاي شخصي امروزه چهره يي آشناست، اما شرم و خجالت و همچنين ترس از خانواده، اين اعتياد را به محيط هاي بسته تر كشانده است. پك هاي سريع در محيط هاي سربسته باعث رسيدن نيكوتين بيشتري به مغز اين افراد شده و به همين دليل زنان را در معرض خطر بيشتري نسبت به مردان قرار داده است.

سيگار، زنگ خطري براي ورزشكاران
اين روزها افزايش استعمال سيگار در بين زنان و مردان ورزشكار، زنگ خطر بزرگي براي جامعه ورزشي كشور و سطح سلامت جامعه است. انسداد عروق و كاهش اكسيژن رساني به سلول ها، آن دسته از ورزشكاراني را كه به استعمال دخانيات مي پردازند با خطر ايست قلبي روبه رو مي كند. در واقع فرد، قبل يا بعد از انجام حركات ورزشي به جاي اكسيژن، نيكوتين را وارد بدن خود مي كند. در شرايطي كه ورزش كردن، خود يكي از روش هاي ترك سيگار است، درگير شدن ورزشكاران با اين اعتياد معضلي غيرقابل انكار است كه بايد به آن توجه بيشتري داشت.


در مجموع بررسي الگوي اپيدميك استعمال سيگار نشانگر افزايش استعمال دخانيات در تمام سطوح جامعه از هنرمند و روشنفكر و ورزشكار تا پايين ترين طبقات درآمدي و فرهنگي است. با احتساب افراد غيرسيگاري كه در معرض دود سيگار قرار مي گيرند و نيز احتمال مساوي ابتلاي اين افراد به بيماري هاي مربوطه كه امري اثبات شده است، مي توان رقم افرادي را كه از آسيب هاي سيگار رنج مي برند فراتر از آمارهاي موجود دانست. آنچه در اين ميان اهميت بيشتري پيدا مي كند كم فايده بودن تلاش پزشكان و انجمن هاي مبارزه با استعمال دخانيات است. با وجود نصب برچسب هاي هشدار دهنده، هيچ يك از افرادي كه پاكت سيگار را خريداري مي كنند به مرگبار بودن سيگار اعتقادي ندارند. مصرف سالانه 70 ميليارد نخ سيگار به ارزش 100 ميليارد ريال نشان مي دهد افزايش قيمت سيگار نيز نتوانست راهكار مفيدي براي كاهش مصرف آن باشد. از آنجايي كه تنها نيمي از واردات سيگار به وسيله شركت دخانيات صورت مي گيرد و مابقي از طريق مرزهاي غربي كشور وارد مي شود، افزايش قيمت سيگار تنها توانست تقاضاي سيگارهاي ارزان تر كه به صورت قاچاق وارد مي شوند را افزايش دهد.
اشتغالزايي در صنعت توليد سيگارهاي داخلي، درآمد هنگفت شركت دخانيات از راه واردات و فروش سيگار و همچنين درآمد مالياتي دولت از سيگار، از جمله دلايلي است كه هيچ گاه نتوانست عرضه و فروش اين محصول زيانبار را به حداقل برساند و آن را تبديل به فراوان ترين و در دسترس ترين تفريح همه افراد جامعه كرد.
از آنجايي كه ترك سيگار تنها با اراده شخصي امكان پذير خواهد بود در سال هاي اخير محصولاتي مانند سيگارهاي الكترونيك و آدامس ها و برچسب هاي نيكوتين براي ترك سيگار به بازارهاي جهاني وارد شدند. هرچند استفاده از اين روش ها چون سيگارهاي الكترونيك توانسته كمك شاياني به افراد سيگاري در ترك آن كند اما خود، كاملابي ضرر نيستند. تحقيقات نشان داده اند جذب نيكوتين الكترواسموك ها به دليل وجود مخزن مايع در اين سيگارها، سريع تر و بيشتر از سيگارهاي معمولي است. علاوه بر اين، تنها الكترواسموك موجود در بازار ايران ارزان ترين مدل آن است كه در آن حتي خبري از مخزن مايع نيز نيست.
مصرف غذاي سالم و تحرك فيزيكي لازم از جمله راهكارهايي است كه به اشخاص سيگاري توصيه مي شود. از آنجايي كه مونواكسيدكربن موجود در سيگار مي تواند منجر به كاهش جذب ميزان كافي اكسيژن شود پزشكان براي افرادي كه توانايي ترك سيگار را ندارند رژيم هاي غذايي اي در نظر گرفته اند كه به كمك آنها بيايد. اسفناج و برگ چغندر از جمله مواد غذايي هستند كه مي توانند نياز بدن را به نيكوتين كاهش دهند. همراه داشتن و مصرف آجيل حاوي كشمش، انجير خشك و بادام نيز به افراد سيگاري توصيه مي شود.


همچنين سيگار باعث از بين رفتن ويتامين C در بدن افراد مي شود. جذب اين ويتامين كه خود از بروز بيماري هاي قلبي و انواع سرطان جلوگيري مي كند، با مصرف سيگار محدود شده و احتمال ابتلابه انواع بيماري ها افزايش مي يابد. توصيه پزشكان به افراد سيگاري مصرف 2000 ميلي گرم ويتامين C است اين در حالي است كه ميزان متعارف اين ويتامين براي افراد سالم 60 ميلي گرم در روز است.


پس از ترك سيگار گردش خون و تعداد نبض فرد به حالت اوليه باز مي گردد. همچنين ترك سيگار باعث پايين آمدن قند خون و باز شدن اشتهاي فرد سيگاري مي شود كه همراه با كاهش متابوليسم بدن در اثر ترك سيگار، اضافه وزن را در پي دارد. خشك شدن دهان، سرفه هاي طولاني و دردناك از جمله عوارض ترك سيگار است كه به سرعت برطرف خواهند شد. در عين حال مي توان بي حالي، سرگيجه، بي حوصلگي و بي خوابي را در تمام افرادي كه سيگار را بعد از مدت طولاني ترك كرده اند، مشاهده كرد. اين علايم به مرور زمان درمان خواهند شد. كارشناسان معتقدند اطلاع رساني موثر و فرهنگ سازي تنها راهكار عملي كاهش عوارض سيگار است و محدوديت عرضه و استعمال دخانيات مي تواند آثار زيانبار ديگري را در عرصه سلامتي و فرهنگ به دنبال داشته باشد. ترك سيگار علاوه بر سلامت جسم، سلامت روان و كاهش استرس را در ميان افراد به دنبال دارد. همچنين با ترك سيگار توسط والدين اين عادت از خانواده به فرزندان جوان تر منتقل نمي شود و مي توان زندگي جوانان را از انواع دخانيات دور و پاك ساخت و آينده يي سالم را براي خانواده ها متصور شد. تغيير سبك زندگي، مصرف مواد غذايي سالم، داشتن تحرك لازم و ورزش و همچنين كنترل وزن روش هايي است كه در كنار عدم مصرف دخانيات مي تواند سلامتي را به جامعه ايران هديه كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78986s, 18q