کمبود جدی ویتامین Dدر کشور

۱۳۹۳/۰۶/۱۴ - ۱۴:۴۸ - کد خبر: 119615
کمبود جدی ویتامین Dدر کشور

سلامت نیوز : دکتر علی اکبر سیاری در گفت‌وگو با ایسنا، بازسازی و نوسازی تجهیزات، شبکه‌ بهداشت و همچنین بهبود استانداردهای مورد نیاز را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: جذب نیروی انسانی متخصص از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است.

وی کاهش هزینه‌های درمانی، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و کاهش آسیب‌های اجتماعی را از دیگر راهبردها و رویکردهای این وزارتخانه عنوان کرد و با اشاره به شیوع کمبود ویتامین D در کشور، گفت: این درحالیست که ویتامین D یکی از ویتامین‌های موثر در پیشگیری از پوکی استخوان، افسردگی، ابتلا به بیماری‌های گوارشی، چاقی و فشار خون و... است.

وی با تاکید بر لزوم جدی گرفتن کمبود ویتامین D گفت: بیش از 80 درصد مادران باردار در پنج ماه اول بارداری با کمبود ویتامین D روبرو هستند. آفتاب مهم‌ترین منبع ویتامین D است اما مصرف قرص ویتامین D به افرادی که از نعمت آفتاب برخوردار نیستند، توصیه می‌شود.

سیاری با اشاره به وجود 5 میلیون سیگاری در کشور، ادامه داد: شش میلیون نفر نیز قلیان مصرف می‌کنند که در مجموع 11 میلیون نفر مصرف کننده سیگار و قلیان در کشور هستند.

سیاری با بیان اینکه آموزش خودمراقبتی یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه است، گفت: آموزش خودمراقبتی می‌تواند در جلوگیری از رفتارهای اشتباه افراد تاثیرگذار باشد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه ضمن اشاره به آمار27 هزار نفری HIV و ایدز در کشور، گفت: البته میزان برآورد افراد مبتلا 4 برابر این آمار است.

سیاری با بیان اینکه بیشترین راه انتقال این ویروس از طریق ارتباط جنسی است، افزود: خویشتن‌داری، تشکیل خانواده و پرهیز از روابط جنسی ناسالم از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از انتقال این ویروس است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شهروند
دلیل اصلی کمبود ویتامین دی در ایران چیست؟

مسئول محترم بهداشت کشور ومتولی پیشگیری!آیا دادن قرص ویتامین دی پاک کردن مسئله نیست!

آپارتمان نشینی!عدم داشتن امنیت برای دختران دانش آموز برای ورزش عدم امکان دوچرحه سواری برای زنان وحتی عدم وجود فرهنگ دوچرخه سواری درکشور دلایل اصلیکمبود ویتامین دی میتوانندباشند!پاسخگو بودن وتذکر دادن این موارد به سایر وزارتخانه ها برای حذف آپارتمان سازی!نداشتن حجاب در مدارس دخنرانه در محیط مدرسه وامنیت لازم برا آنها برای درمعرض نور قرارگرفتن وتشویق مسئولان براب استفاده از دوچرخه این وسیله نقلیه سالم وپاک از وظایف جنابعالی است!نه دادن قرص واضافه کردن ویتامین دی که محلول در چربی است به آرد وحل کردن آن درآب!!!!
0.12411s, 19q