معاينه‌ای كه فنی نيست!

بازي با جان و مال مردم با معاينه كاغذي

۱۳۹۳/۰۶/۱۵ - ۱۴:۱۵ - کد خبر: 119697
بازي با جان و مال مردم با معاينه كاغذي

سلامت نیوز: خودروهاي يورو4 اروپا يكسال و خودروهاي يورو 2 ايران پنج سال از معاينه فني معافند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان،وجود چالش‌هاي فراوان در حوزه معاينه فني خودروها موجب شد تا فرمانده نيروي انتظامي اين مراكز را مراكزي بي‌اعتبار معرفي كند كه فقط با گرفتن پول برگه معاينه فني صادر مي‌كنند. از سوي ديگر مدير عامل ستاد مركزي معاينه فني خودروهاي تهران نيز خواستار برخورد جدي مسئولان مربوط با مراكز غير مجاز معاينه فني شد كه گاهي حتي بدون مراجعه خودرو‌ها اقدام به صدور برگه معاينه فني مي‌كنند. به اين ترتيب مي‌توان گفت معاينه‌اي كه فني نيست و برگه‌هايي كه جان و مال شهروندان را به بازي گرفته‌اند، چالش جديد مراكز معاينه فني به شمار مي‌رود.


از آنجايي كه خودرو‌ها در كشور ما به كا‌لاهاي سرمايه‌اي تبديل شده‌اند و بسياري از وسايل نقليه با‌كيفيت استاندارد توليد يا واردكشور نمي‌شوند و همچنين از خودرو‌ها چند برابر عمر مفيد آنها استفاده مي‌شود، بحث معاينه فني به عنوان يكي از را‌هكارها براي مقابله با كاهش سوانح و حفظ امنيت و آرامش رانندگان و مسافران مورد توجه قرار گرفته است. متأسفانه با گذشت يك دهه و اندي از را‌ه اندازي اين مراكز اين طرح به پختگي لازم نرسيده و انجام معاينات غير فني و غير استاندارد و افزايش مدت زمان معاينه فني خودرو نو به اشكال مختلف به چالش اساسي در اين بخش تبديل شده است.


به گفته احمدي مقدم، فرمانده نيروي انتظامي معاينه فني به يك مسئله مضحك تبديل شده و مراكز صدور معاينه فني بي‌اعتبار هستند، در حالي كه به عنوان رابط دستگاه قضا مي‌توانيم جلوي آن را بگيريم، نه اينكه مردم پولي داده و برگه معاينه فني دريافت كنند.
وي افزود: استانداردها و خودروها هر يك متوليان خاص خود را دارند، بر اين اساس مجلس و دولت بايد براي مديريت معاينه فني فكري بينديشند، اين در حالي است كه در اغلب كشورهاي توسعه يافته، خودرو تصادفي بايد معاينه فني شود.


درخواست براي برخورد با مراكز غير مجاز معاينه فني
مدير عامل ستاد مركزي معاينه فني خودروهاي تهران نيز خواستار برخورد جدي مسئولان مربوط با مراكز غير مجاز معاينه فني شده و گفته است: وظيفه اصلي اين ستاد، انجام دقيق معاينه فني و كنترل كامل ايمني خودرو به منظور اطمينان از استانداردهايي است كه با سلامت خودرو سر و كار دارند و مسئوليت نهادهاي مسئول و دغدغه مسئولان اين نهادها نيز بايد برخورد قانوني با مراكز بدون مجوز و غير استانداردي باشد كه در حاشيه شهر مشغول فعاليت هستند و حتي بدون اينكه خودرو به اين مراكز مراجعه كند، براي آنها برگه معاينه فني صادر مي‏‌كنند.
مهندس ولي آذروش افزود: معاينه فني خودرو، اصلي‏ترين راهكار كاهش آلودگي هوا و افزايش ايمني است و اين در شرايطي است كه در حال حاضر بيش از دوميليون و 700 هزار دستگاه خودرو در تهران مشمول معاينه فني هستند. وي با اعلام اينكه 14 مركز تمام اتوماتيك معاينه فني با 40 خط فعال معاينه انواع خودروهاي سبك در تهران مشغول به فعاليت هستند، تأكيد كرد: اين مراكز قادرند روزانه به بيش از 6 هزار دستگاه خودرو خدمات‏‌رساني كنند، در صورتي كه در حال حاضر 70 درصد از ظرفيت مراكز مذكور بلا‌استفاده باقي مانده است.

خط قرمز مراكز مجاز معاينه فني حفظ جان مردم است
مدير عامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران با اشاره به سرمايه‌‌گذاري شهرداري تهران براي اداره اين مجموعه عظيم كه داراي فضايي بالغ بر40 هزار متر مربع است، اظهار كرد: خط قرمز مراكز مجاز معاينه فني حفظ جان مردم است و مديريت شهري با توجه به اهميتي كه براي اين موضوع مهم قائل است، اين مراكز را احداث و تجهيز كرده و مورد حمايت خود قرار داده است. تصادفات رانندگي و خرابي خودروها كه هر دو مي‌توانند ناشي از نقص فني خودروها باشند، دو عامل اصلي ايجاد ترافيك در شهر محسوب مي‏شوند.


خودروهاي يورو 4 در اروپا هر سال معاينه فني مي‌شوند
به گفته مدير عامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران در كشورهاي اروپايي، عموماً انجام معاينه فني خودروها هر سال يك بار انجام مي‌شود، تصريح كرد: يك خودرو با استاندارد يورو 4 در اين كشورها براي اينكه اجازه تردد داشته باشد، هر سال ملزم به انجام معاينه فني است، در حالي كه در ايران يك خودرو با استاندارد يورو 2 به عنوان پايين‌ترين استاندارد موجود، پنج سال از انجام معاينه فني معاف است.
از يك سو پليس خودروها را به دليل نداشتن برگه معاينه فني جريمه و از سوي ديگر مراكز معاينه فني را بي‌اعتبار اعلام مي‌كند، در عين حال متولي خاصي در كشور بر چگونگي و كيفيت مراكز معاينه فني مجاز هم نظارت نمي‌كند كه اين امر سبب شده است تا هر دستگاهي توپ را به زمين ديگري بيندازد. مراكز معاينه غير‌مجاز نيز با رشد قارچ‌گونه اصل نظارت بر مراكز و نحوه معاينه فني را زير سؤال برده‌ا‌ند، فقط توصيه به انجام معاينه فني مي‌شود و كيفيت در معاينه فني و جان و مال مردم مد‌نظر قرار نمي‌گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39445s, 18q