همجواري با عراق و تردد اتباع بيگانه، استان را با خطر وبا مواجه كرده است

۱۳۸۷/۰۶/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11980
همجواري با عراق و تردد اتباع بيگانه، استان را با خطر وبا مواجه كرده است
عطاء الله جمالوندي با بيان اين مطلب به ايسنا، گفت: با توجه به اينكه وضعيت بهداشت در كشور عراق نامطلوب است شيوع بيماري وبا مي‌تواند خطر جدي براي مردم ايران به ويژه استان ايلام باشد؛ چرا كه ايلام بيشترين مرز مشترك با كشور عراق را دارد و محل ‌تردد اتباع بيگانه است كه ممكن است در بين اين اتباع افغاني نيز وجود داشته باشد.

وي با بيان اين كه از شايع‌ترين بيماري‌هاي آب و غذا مي‌توان به بيماري‌هاي اسهالي و در بين بيماري‌هاي اسهالي خطرآفرين مي‌توان به وبا ( التور) اشاره كرد افزود: بيماري وبا هر ساله در فصل تابستان شيوع پيدا مي‌كند كه فرد به علت از دست دادن سريع آب بدن ضعيف شده و نهايتا مرگ را تجربه مي‌كند.

جمالوندي خاطرنشان كرد: درست است كه وبا مي‌تواند خطرآفرين باشد اما اگر درمان آن به موقع صورت گيرد آسان‌تر خواهد بود، بهترين و مقرون به صرفه‌ترين اقدام براي مبارزه با اين بيماري پيشگيري است.

مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي بهداشت استان ايلام، حصول اطمينان از آب آشاميدني را يكي از راه‌هاي پيشگيري از شيوع وبا عنوان كرد و ادامه داد: آب مهم‌ترين عامل شيوع اين بيماري است در نتيجه در وحله اول بايد از آب معدني و بعد از آن از آب لوله كشي مطمئن استفاده شود چنانچه اين راه‌ها امكان نداشت آب ‌آشاميدني بايد جوشانده شده و يا از طريق كلرزني آن را با رعايت اصول مصرف كرد.

وي راه انتقال بيماري را مصرف غذاهاي آلوده عنوان كرد و ياد آور شد: سبزيجات نيز ممكن است عامل بيماري باشند. مصرف سبزيجات با سه مرحله شستشو( شستشوي اوليه، شستشو با مواد شوينده با رعايت دوز مصرف و گندزدايي) امكان پذير خواهد بود. همچنين بايد از مصرف سبزيجاتي كه با شبكه‌ فاضلاب آبياري مي‌شوند خودداري كرد و براي مصرف ميوه‌جات نيز همين مراحل را طي كرد.

جمالوندي در پايان خاطرنشان كرد: تاكنون هيچ علائمي ‌از شيوع بيماري وبا در استان گزارش نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29237s, 18q