خروج فرودگاه از شهر غيرممكن نيست، دشوار است

بيماري هاي اعصاب و روان در انتظار همسايگان مهرآباد

۱۳۹۳/۰۶/۱۶ - ۱۴:۰۵ - کد خبر: 119819

سلامت نیوز: شركت كنترل كيفيت هواي تهران در گزارشي اعلام كرده كه مناطق اطراف فرودگاه مهرآباد از آلودگي صوتي بسيار بالاتر از حد استاندارد رنج مي برند، آلودگي هايي به واسطه نشست و برخاست هواپيماها كه اكثرا از ساعت 8 صبح تا 10 شب صورت مي گيرد، پروازهايي كه روزانه به صورت ميانگين بين 280 تا 300 پرواز است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، آلودگي صوتي در مناطقي از شهر چون فرودگاه ها، مناطق صنعتي، بزرگراه ها و كنار ريل هاي راه آهن هميشه بالاي حد استاندارد بوده، استانداردي كه در مناطق ديگر شهري بسيار كمتر است و اين باعث مي شود شهرونداني كه در اين مناطق يا نزديك اين نواحي زندگي مي كنند، با مشكلات عديده يي روبه رو شوند، مشكلاتي چون بيماري هاي شنوايي، اعصاب و روان، گوارش، فشار خون و ضربان قلب قطعا در ميان اين گروه بيشتر از ديگر شهرنشينان است.

شركت كنترل كيفيت هواي تهران در گزارشي اعلام كرده كه مناطق اطراف فرودگاه مهرآباد از آلودگي صوتي بسيار بالاتر از حد استاندارد رنج مي برند، آلودگي هايي به واسطه نشست و برخاست هواپيماها كه اكثرا از ساعت 8 صبح تا 10 شب صورت مي گيرد، پروازهايي كه روزانه به صورت ميانگين بين 280 تا 300 پرواز است. بررسي مقايسه يي ميان آلاينده هاي توليدي در فرودگاه مهرآباد و ساير فرودگاه هاي دنيا نشان مي دهد فرودگاه مهرآباد با تعداد پرواز كمتر نسبت به بسياري از فرودگاه ها، انتشار آلاينده بيشتري به طور روزانه دارد كه يكي از دلايل آن عمر نسبتا بالاي ناوگان هوايي در ايران است. دليل ديگر اين موضوع مي تواند استفاده از هواپيماهايي همچون MD83 و FOKKER100 باشد كه آلايندگي بالايي در عين قابليت حمل و نقل پايين دارند.

نتايج نشان مي دهند كه ميانگين تراز فشار صوت در ساعات مختلف روز اعم از كار و استراحت فرودگاه 48/85 دسي بل بوده، همچنين ميانگين تراز فشار صوت در ساعات مختلف شب اعم از كار و استراحت 49/86 دسي بل است. اما عوامل ديگري چون جهت وزش باد و دماي منطقه در پراكنش صوت تاثيرگذار است، از آنجايي كه الگوي غالب باد در منطقه مهرآباد تهران در جهت غربي است، باد در اين ناحيه از غرب به سمت شرق و جنوب شرق مي وزد و آلاينده هاي توليدي در اين فرودگاه را به سمت مركز و جنوب شهر هدايت مي كند. يكي از راهكارهاي كمتر كردن تاثير صوت در اين مناطق، كاشت گياهان است، درختان بلند با كاهش دادن سرعت باد موجب عدم هدايت امواج صوتي به طرف شنونده مي شوند و مي توانند به عنوان عايق صوتي در مقابل آلودگي صوتي مورد استفاده قرار گيرند. بيشترين ميزان پراكنش صوت در فرودگاه، هنگام نشست و برخاست هواپيماهاست كه آلودگي 115 دسي بلي را با خود به همراه دارد و بيشترين ساعات نشست و برخاست هواپيماها بين 8 تا 9 صبح است و 9 تا 10 شب.

با وجود اينكه آلودگي هوا و آلودگي صوتي ناشي از حضور فرودگاه مهرآباد در محدوده شهري، براي ساكنان اطراف اين فرودگاه مشكلات زيادي را به وجود آورده و آنها را در معرض انواع و اقسام بيماري ها از ناراحتي هاي قلبي گرفته تا كاهش ضريب هوشي كودكان و تولد نوزادان نارس قرار داده اما به درستي مشخص نيست كه طرح جابه جايي فرودگاه مهرآباد تا چه حد امكانپذير و عملياتي است. محمدعلي ايلخاني، رييس شركت فرودگاه هاي كشور چندي پيش اعلام كرده بود جابه جايي فرودگاه بين المللي مهر آباد غير ممكن نيست اما بسيار دشوار است و تا زماني كه توسعه فرودگاه امام(ره) به جايي نرسد نمي توان براي جابه جايي فرودگاه مهرآباد اقدام كرد.

در اين ميان محمدباقر قاليباف، شهردار تهران معتقد است به علت نقش نگران كننده اين فرودگاه در آلودگي هوا انتقال آن به مكان ديگر بايد به سرعت انجام شود. شهرداري به صورت جدي درحال پيگيري انتقال فرودگاه مهرآباد است چرا كه در زمان افتتاح، مهرآباد در حومه شهر تهران قرار داشته است، ليكن با رشد سريع شهر اكنون اين فرودگاه در مركز چندين محله پرجمعيت قرار دارد و ضرورت جابه جايي آن انكار ناپذير است. احمد مسجدجامعي، عضو شوراي شهر تهران هم جابه جايي فرودگاه مهرآباد را ضروري مي داند و مي گويد: دير يا زود بايد اين كار را انجام دهيم. به لحاظ پروتكل هاي بين المللي قرار گرفتن فرودگاه ها در ميانه شهر اشتباه است. هواپيماها براي آستانه پروازشان به اندازه هزار تا سه هزار وسيله نقليه آلودگي ايجاد مي كنند. اگر دست كم روزانه 200 پرواز داشته باشيم حداقل به اندازه 200 هزار اتومبيل آلودگي در اين منطقه توليد مي شود. از سوي ديگر نا امني هايي كه ايجاد مي شود از ديگر مشكلات اين فرودگاه است.
اما در پژوهشي ديگر كه در چندماه گذشته انجام شده بود، راهكارهايي ارائه شده است، بعضي از افرادي كه در فرودگاه كار مي كنند مجبور به استفاده از گوشي هاي صداگير از نوع Ear muff و Ear Plug هستند، ولي اكثر مواقع از هيچ نوع وسيله حفاظتي استفاده نمي كنند.از سوي ديگر، استفاده از ديوارهاي صداگير استاندارد در اطراف فرودگاه براي جلوگيري از انتقال تراز فشار صوت بالابه همسايگان، جلوگيري از ساخت و ساز نزديك فرودگاه و خلوت كردن منطقه از نظر كاهش دسترسي ها و بار جمعيت، تصحيح عملكرد هواپيما ها كه شامل استاندارد سازي تغيير ارتفاع و مسير پروازها مي شود و جايگزيني هواپيماهاي قديمي با هواپيماهاي جديدتر كه صداي موتور آنها كم است، راه هاي ديگري هستند بر كاهش اثر صوت بر شنوايي انسان. در اين گزارش هم همچنان بر درختكاري با تلفيقي از درختان سوزني برگ و پهن برگ در نزديكي خانه هاي اطراف فرودگاه براي كاهش حجم صوت ورودي و تلطيف هوا پيشنهاد مي شود. يكي از در دسترس ترين روش هاي كاهش صوت هواپيما، تغيير در نحوه نشست و برخاست هواپيما است كه در اين تحقيق به آن اشاره شده، هنگامي كه خلبان براي نشستن، به صورت پله يي ارتفاع را كم كند، صداي بيشتري را به نسبت كاهش ارتفاع يكنواخت و مايل به دنبال خواهد داشت.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14859s, 18q