كاهش34درصدي سهم روغن‌نباتي جامد درروغن مصرفي كشور

۱۳۸۷/۰۶/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11998
كاهش34درصدي سهم روغن‌نباتي جامد درروغن مصرفي كشور
دكتر هدايت حسيني در گفت وگو با ايسنا، اسيدهاي چرب از نوع ايزومر ترانس را عاملي براي ايجاد بيماري‌هاي قلب و عروق برشمرد و افزود: هم اكنون بر اساس برنامه زمان بندي شده وزارت بهداشت، ميزان اسيد چرب از نوع ايزومر ترانس روغن‌هاي نباتي جامد به زير10 درصد رسيده است و از برنامه‌هاي آتي كاهش اين اسيد چرب به ميزان دو درصد است.

وي، به مصارف صنعتي و خانگي روغن‌هاي نباتي جامد اشاره كرد و افزود: اين كاهش ميزان اسيد چرب ايزومرترانس شامل روغن‌هاي خانگي است و روغن‌هاي جامد نباتي صنعتي همچنان از اسيد چرب ايزومرترانس بالايي برخوردارند.

مديركل نظارت بر مواد غذايي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي وزارت بهداشت با بيان اين كه بر اساس مذاكرات صورت گرفته با صنعت داخلي، ميزان اسيد چرب ترانس كاهش يافته است، يادآور شد: در فرآيند جامد سازي روغن نباتي مايع، اسيدهاي چرب غيراشباع و سودمند براي بدن به اسيد چرب اشباع تبديل و سلامت مصرف كننده را تهديد مي‌كند.

دكتر حسيني، با توصيه به هموطنان مبني برارجحيت مصرف روغن نباتي مايع بر نوع جامد در ادامه به پيشرفت خوب حاصل شده در اين زمينه اشاره كرد و گفت:‌ در سال 81 ميزان مصرف روغن نباتي جامد90 و ميزان مصرف روغن نباتي مايع 10 درصد گزارش شده بود، حال آن كه هم اكنون بر اساس آخرين اطلاعات و آمار موجود كشوري ميزان مصرف روغن نباتي جامد در كشور 56 و روغن نباتي مايع 44 درصد است.

وي با اشاره به وجود سياست‌هاي اجباري استاندارد ملي ايران در خصوص ميزان 10 درصدي اسيدهاي چرب از نوع ايزومر ترانس روغن‌هاي نباتي جامد افزود: هم اكنون مي‌كوشيم با اعمال سياست‌هاي تشويقي، توليدكنندگان روغن‌هاي نباتي جامد را به سمت كاهش ميزان اسيد چرب ترانس زير 10 درصد تشويق كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.38481s, 19q