آخرين اخبار از وبا در ايران

۱۳۸۷/۰۶/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12003
آخرين اخبار از وبا در ايران
دكتر حسن امامي رضوي با بيان اينكه در روزهاي اخير مورد جديد فوتي بر اثر وبا اعلام نشده است، گفت: در شهرهاي كرج و بعد از آن قم آمار افزايش ابتلا به وبا به‌علت پوشش نامناسب خدمات بهداشتي بالا رفته است.

اين درحالي است كه دكتر محمد مهدي گويا، رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت نيز با اعلام اينكه در رابطه با بيماري وبا اخيرا كميته فني متشكل از اعضاي هيات علمي در وزارت بهداشت تشكيل شده‌ است، اعلام كرد: از 94 مورد ابتلاي گزارش شده به بيماري وبا در كشور، ۱۸ نفر از اتباع خارجي (افغانستان و پاكستان) بوده‌اند.

دكتر محمد مهدي گويا، بيشترين موارد ابتلا را متعلق به شهرستان كرج و استان قم برشمرد و گفت: تصور ما بر آن است كه چون امكانات لازم و كافي براي شست و شو، ضدعفوني و گندزدايي سبزيجات در رستوران‌ها به حد منازل وجود ندارد، از اين‌رو عرضه سبزي سالاد و كاهو در رستوران‌هاي كرج و قم ممنوع اعلام شده است.

در همين حال مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي مركز بهداشت استان ايلام نيز روز گذشته به ايسنا گفت: به‌علت هم مرز بودن استان با كشور عراق و ورود و خروج اتباع بيگانه، هر ساله در فصل تابستان بيماري وبا مردم ايلام را تهديد مي‌كند.

عطاء‌الله جمالوندي با بيان اينكه وضعيت بهداشت در كشور عراق نامطلوب است و شيوع بيماري وبا مي‌تواند خطر جدي براي مردم ايران به‌ويژه استان ايلام باشد، گفت: ايلام بيشترين مرز مشترك با كشور عراق را دارد و محل ‌تردد اتباع بيگانه است كه ممكن است در بين اين اتباع افغاني نيز وجود داشته باشد.

مدير گروه مبارزه با بيماري‌هاي بهداشت استان ايلام، حصول اطمينان از آب آشاميدني را يكي از راه‌هاي پيشگيري از شيوع وبا عنوان كرد و ادامه داد: آب مهم‌ترين عامل شيوع اين بيماري است، در نتيجه در وحله اول بايد از آب معدني و بعد از آن از آب لوله كشي مطمئن استفاده شود.

چنانچه اين راه‌ها امكان نداشت آب ‌آشاميدني بايد جوشانده شده يا از طريق كلرزني آن را با رعايت اصول مصرف كرد.

جمالوندي در پايان خاطرنشان كرد: تاكنون هيچ علائمي ‌از شيوع بيماري وبا در استان گزارش نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.49934s, 18q