پيسي، شايع‌ترين بيماري پوستي درجوانان است

۱۳۸۷/۰۶/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12005
پيسي، شايع‌ترين بيماري پوستي درجوانان است
دکتر کامران بليغي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا با تأکيد براين که علت بيماري پيسي هنوز مشخص نيست، درباره اين بيماري گفت: پيسي به از بين رفتن رنگدانه‌هاي پوست در قسمت‌هايي از بدن اطلاق مي‌شود كه به زمينه ژنتيکي فرد وابسته است.

وي در ادامه با اشاره به اين که مردم به دليل جنبه عدم زيبايي پيسي از آن وحشت دارند، گفت: مردم در قديم بيماري پيسي را با جذام و خوره اشتباه مي گرفتند، اما امروزه به اين دليل که لکه‌هاي سفيد پيسي با زيبايي فرد در تعارض است از آن وحشت مي‌کنند در حالي که اين بيماري به هيچ وجه مسري نيست.

دکتر بليغي در مورد علائم اوليه پيسي گفت: براي بار اول اين لکه‌هاي سفيد در نواحي باز بدن مانند صورت، دست‌ها و قسمت هايي که آفتاب به آن مي‌تابد ظاهر ‌شده و در ادامه در تمام بدن پخش مي‌شود و اکثرا در نقاطي مانند ناحيه تناسلي، اطراف منافذ بدن مانند دور دهان، دور سينه و چشم، سر آرنج و نوک انگشتان نمود پيدا مي‌کند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با توضيح اين مطلب که پوست در نواحي که دچار اين بيماري است حساس‌تر مي‌شود، گفت: اين نواحي در زير نور آفتاب قرمز و دچار سوزش مي‌شود. لکه‌هاي سفيد تيره‌تر شده و تفاوت رنگ ميان اين لکه‌هاي سفيد و پوست بيشتر نمايان مي شود، بنابراين توصيه مي‌شود اين افراد حتماً از ضد آفتاب‌ها و کرم‌هاي پوشاننده استفاده کنند.

وي در مورد شايع‌ترين روش‌هاي درمان اين بيماري پوستي افزود: درمان‌هاي موضعي همانند استفاده از کرم‌ها و کورتون‌هاي موضعي و داروهايي مانند فعال کننده‌هاي سيستم ايمني و روش‌هاي مدرن مانند ليزر و نور درماني، عمده‌ترين روش‌هاي درمان پيسي است.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي پوست و مو در مورد ميزان موفقيت اين روش‌هاي درماني گفت: لکه‌هاي سفيدي که در قسمت‌هايي از بدن که داراي موهاي تيره هستند قرار دارند با برداشت رنگدانه از اطراف موي سياه و تزريق به محل، درمان مي‌شوند.

وي در ادامه يادآور شد: اما در بعضي از نواحي مانند نوک سينه‌ها، انگشتان، دور چشم و دهان که مويي ندارد درمان ضعيف و سخت است و مي‌توان در اين نقاط از ضد آفتاب‌ها و کرم‌هاي پوشاننده استفاده کرد.

دکتر بليغي در پايان در مورد عود مجدد اين بيماري در افراد پس از درمان تصريح کرد: احتمال بروز اين ضايعات در همان محل يا محل‌هايي ديگر وجود دارد ولي استرس و فشار‌هاي روحي - رواني در تشديد اين بيماري نقش مهمي ايفا مي‌کنند كه براي درمان کامل حفظ آرامش را به بيماران پيشنهاد مي‌کنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
رویا
سلام
زمانی که ده سالم بود پیسی از زانو به پایینو درگیر کرد بعداز 3سال خود بخود درمان شد. مجددا از 21 سالگی از قسمت پایین روی پاهام شروع شد و بتدریجو تکه تکه قسمتهای مختلف بدنمو درگیر کرد.
الان 33 سالم هنوز جوابی برای درمان نگرفتم و میترسم اگه درمان کامل بشه مجدد برگرده. سوالم اینه درمان 100درصد جواب میده یا برگشت داره ؟
عليرضا
با سلام و خسته نباشيد اگر ممكنه آدرس يا شماره دكتر را در اختيار اينجانب دهيد ممنون مي شوم شديداً نياز دارم
زهرا رضایی
با عرض سلام وخسته نباشید من 10 سال است از این بیماری رنج میبرم و از شما خواهش دارم شماره و آدرس خود را به من بدهید
مرجان
با عرض سلام میخواستم بدانم شماره ویا ادرسی از دکتر کامران بلیغی دارید که دراختیار من بگذارید باتشکر
badr
با عرض سلام میخواستم بدانم شماره ویا ادرسی از دکتر کامران بلیغی دارید که دراختیار من بگذارید باتشکر
سید مهدی میر غفوری
با عرض سلام میخواستم بدانم شماره ویا ادرسی از دکتر کامران بلیغی دارید که دراختیار من بگذارید باتشکر
4.31195s, 25q