ضرورت پرهيزازتهيه خرماوزولبياباميه فله‌يي

۱۳۸۷/۰۶/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12015
ضرورت پرهيزازتهيه خرماوزولبياباميه فله‌يي
مهندس غلامي در گفت وگو با ايسنا، اظهار كرد: مطابق برنامه همه ساله، نمونه برداري، نظارت و كنترل مراكز و اماكن تهيه و توزيع مواد غذايي، اماكن افطارده و پخش نذورات صورت مي‌گيرد.

وي با توصيه به هموطنان جهت اعمال توجه بيشتر براي خريد مواد غذايي اعم از آش، زولبيا، باميه، حليم و شيريني‌هاي سنتي در اين ماه در ادامه آنان را از خريد زولبيا باميه فله‌اي روباز پرهيز داد.

رييس اداره بهداشت مواد غذايي و اماكن عمومي وزارت بهداشت با بيان اين كه روزه داران بايد در خريد زولبيا باميه نسبت به استاندارد بودن جعبه شيريني با مشاهده نشانه استاندارد اطمينان حاصل كنند، افزود: در اين ايام بايد از خريد زولبيا و باميه و خرما از دستفروشان اكيدا خودداري شود.

مهندس غلامي، طول مدت نگهداري زولبيا باميه را حداقل سه و حداكثر پنج روز در محيط سرد و خنك عنوان كرد و افزود: به لحاظ مصرف روغن‌هاي خاص در تهيه اين ماده خوراكي، ماندگاري و كيفيت آن براثرعوارض ثانويه دستخوش تغيير مي‌شود.

وي، با بيان اين كه روزه داران بايستي به عدم وجود باقي ماندن روغن بر روي خرده‌ها و رگه‌هاي سوخته زولبيا باميه توجه داشته باشند، يادآور شد: چنانچه تمايل به مصرف سبزي و سالاد و كاهو براي افطار و سحر وجود دارد بايد ضمن سالم سازي چهار مرحله‌اي اعم از شست و شوي اوليه، انگل زدايي، گند زدايي و شست و شوي نهايي اين محصولات به مصرف برسند.

رييس اداره بهداشت مواد غذايي و اماكن عمومي وزارت بهداشت، با بيان اين كه در صورت استفاده از هويج براي تهيه سالاد بايد مراحل سالم سازي طي شود، افزود: اگر بانوان مايل به استفاده از غذاي طبخ شده در زمان افطار هستند غذا نبايد بيش از دو ساعت در دماي محيط نگهداري شود و در صورت ضرورت، غذا بايد در دماي 4 درجه سانتيگراد يخچال و يا با شعله كم با ميزان حرارت 65 درجه سانتي‌گراد براي حفظ دما نگهداري شود.

مهندس غلامي با بيان اين كه در اين ايام محدوديتي به لحاظ بازديد مراكز توزيع غذا وجود ندارد به ايسنا گفت: تمام افرادي كه به نحوي در امر تهيه و توزيع مواد غذايي دخيل هستند بايد واجد كارت بهداشتي سلامت باشند به نحوي كه خدمتگزاران مسئول توزيع چاي در مساجد نيز ملزم به پوشيدن لباس مخصوص و رعايت بهداشت فردي هستند.

وي در پايان از روزه داران خواست تا ضمن رعايت بهداشت فردي از استفاده وسايل مشترك نظير چادر و حوله و استعمال دخانيات خودداري كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36122s, 18q