ارزش مالي 5 درصد داروي وارداتي با 95 درصد داروي توليد داخل برابري مي‌كند

۱۳۸۷/۰۶/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12016
ارزش مالي 5 درصد داروي وارداتي با 95 درصد داروي توليد داخل برابري مي‌كند
دكتر شيباني گفت: صنعت داروسازي كشور به عنوان اولين حلقه از زنجيره توليد، توزيع و مصرف دارو وظايف مهمي را در امور درماني برعهده دارد. اكنون پس از گذشت 6 دهه از تاسيس اولين لابراتوار داروسازي ايران در سال 1325 توسط دكتر عبيدي، اگرچه صنايع داروسازي كشور گام‌هاي بزرگي برداشته اما قطعا راه ناپيموده بسياري در اين زمينه پيش روست.

وي افزود: سه دهه پيش، صنايع داروسازي كشور در ورطه وابستگي مطلق قرار داشت و سهم ايراني از توليد داروي كشور تنها 25 درصد بود. اين در حالي است كه اكنون با تلاش‌هاي مستمر دست اندركاران صنعت داروسازي اين سهم به 95 درصد افزايش يافته است. در حال حاضر حلقه‌هاي شبكه داروسازي كشور از تصميم‌گيري و سياست گذاري تا اجرا همه به مصرف داروهاي ساخت داخل تاكيد دارند. در اين زمينه بايد گفت نه تنها توليدات داخلي، نيازهاي جامعه را پاسخ داده‌اند بلكه صادرات به بسياري از كشورهاي آسيايي، آفريقايي و حتي اروپايي صورت مي‌گيرد.

وي همراهي و همدلي داروسازان با شبكه دانشگاهي در حرفه داروسازي، فني، شيمي، مهندسي شيمي، بيولوژي و غيره را از ديگر دستاوردهاي حرفه داروسازي كشور عنوان كرد و افزود: اكنون توليد داروهاي جديد با روش‌هاي نوين در دستور كار قرار گرفته و در اين زمينه محصولاتي به شبكه درماني كشور وارد شده است. همچنين صنعت داروسازي كشور در بسياري از موارد به حد خود كفايي رسيده است.

وي گفت: در سال نوآوري و شكوفايي موظفيم با تحقيق، پژوهش و كوشش مضاعف سهم توليد داروي داخل را به حداكثر ممكن برسانيم؛ چرا كه تلاش ده‌ها كارخانه داروسازي ايران كه مسئوليت بيش از 95 درصد داروهاي مورد نياز كشور را بر عهده دارند از نظر ارزش مالي با واردات 5 درصد دارو برابري مي‌كند. اين موضوع حمايت همه جانبه از صنعت داروسازي به منظور ساخت هرچه بيشتر داروهاي موثر درماني و جايگزين آنها با واردات داروهايي كه بيشترين هزينه را به نظام بهداشت درماني كشور تحميل مي‌كند، مي‌طلبد.

به گفته وي، واقعي نبودن قيمت دارو، صنعت دارو را در چرخه توليد، توزيع و عرضه در وضعيت نامطلوب اقتصادي قرار داده است و گذر از اين وضعيت حمايت مسئولان ذيربط دولتي و جامعه داروسازي كشور را مي‌طلبد.

در ادامه دكتر آذرنوش، رييس انجمن داروسازان ايران گفت: با ابتكار وزارت بهداشت همراه جمعي از داروسازان كشور جلسه‌اي با رييس جمهور برگزار شد. در اين جلسه بخشي از مشكلات مربوط به داروسازان، مسائل اقتصادي داروخانه‌ها و مسائل صنعت داروسازي مطرح شد و رييس جمهور دستوراتي را در اين زمينه صادر كرد.

وي با بيان اين كه انجمن داروسازان ايران به عنوان يك انجمن مستقل علمي و فراگير فعاليت مي‌كند درعين حال خواستار حمايت‌هاي همه جانبه سازمان نظام پزشكي براي پيگيري و رفع مشكلات جمعه داروسازي كشور شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.24829s, 19q