مجرمان در انتظار عكس شخصي شما در اينترنت

۱۳۹۳/۰۶/۲۰ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 120186

سلامت نیوز: هموطنان بايد توجه داشته باشند كه فضاي مجازي، فضايي امن براي قرار دادن اطلاعات و عكس هاي خصوصي نيست و هر فردي مي تواند به راحتي به اين فضا راه پيدا كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد،دختر جوان هيچگاه تصور نمي كرد عكس هاي فيس بوكش روزي براي او دردسري عظيم شود. قرار بود عكس هايش را فقط دوستانش ببينند اما يك هكر توانسته بود به عكس ها دسترسي پيدا كند و حالادنبال اخاذي بود. دختر 20 ساله وقتي رو به روي افسر پليس نشست، گفت: «فيس بوك را براي راحتي در گوشي تلفن همراهم نصب كردم و عكس هاي شخصي خود را در آن گذاشتم. طوري برنامه ريزي كرده بودم كه فقط دوستاني كه من مي خواهم بتوانند عكسم را ببينند اما يك هفته قبل فرد ناشناسي به من پيغام داد كه توانسته به عكس هايم دسترسي پيدا كند و اگر سه ميليون تومان به او ندهم عكس هايم را منتشر مي كند. ابتدا باور نكردم اما او عكس هاي شخصي ام را برايم فرستاد.»
در ادامه تيمي از ماموران پليس فتا بررسي ها را آغاز كرده و طي يك قرار صوري متهم را دستگير كردند.
رييس پليس فتاي گيلان به شهروندان توصيه كرد كه از انتشار تصاوير شخصي و خانوادگي خود در اينترنت خودداري كنند و به اين نكته توجه داشته باشند، انتشار محتواي خلاف عفت عمومي در فضاي مجازي براساس بند 2 ماده 6 قانون مجازات اسلامي و ماده 14 قانون جرايم رايانه يي جرم تلقي و قانونگذار براي مرتكبان چنين جرايمي، مجازات جزاي نقدي و حبس در نظر گرفته است.
سرهنگ محمدخاني تصريح كرد: افراد زيادي در شبكه هاي اجتماعي با اهداف خاص از پيش برنامه ريزي شده فعاليت دارند كه به دنبال مقاصد مجرمانه مختلفي از جمله هتك حيثيت، اخاذي، كلاهبرداري، جعل هويت، سرقت اطلاعات و ترويج فرهنگ ابتذال غرب هستند كه غفلت شهروندان از اين موضوع ممكن است كيان خانوادگي و حريم خصوصي آنان را تحت الشعاع قرارداده و از لحاظ روحي و رواني آسيب جدي را به پيكره خانواده وارد سازد.

وي ادامه داد: انتشار اين عكس ها راه را براي ارتكاب جرايم از سوي مجرمان سايبري باز مي كند و اين دسته از تبهكاران با ورود به شبكه هاي اجتماعي اقدام به هك آن كرده و پس از به دست آوردن عكس هاي خصوصي اقدام به اخاذي از قربانيان خود مي كنند. هموطنان بايد توجه داشته باشند كه فضاي مجازي، فضايي امن براي قرار دادن اطلاعات و عكس هاي خصوصي نيست و هر فردي مي تواند به راحتي به اين فضا راه پيدا كند.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37899s, 18q