بيماري‌هايي که فقط دندانپزشکان متوجه مي شوند

۱۳۹۳/۰۶/۲۰ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 120189
بيماري‌هايي که فقط دندانپزشکان متوجه مي شوند

سلامت نیوز: يک دندانپزشک مي گفت بيماران فکر مي کنن که ما هنگام معاينه فقط وضعيت دندون هاي اونارو بررسي مي کنيم اما واقعيت اينه که ما با معاينه وضعيت دهان و دندان بيمارامون به خيلي نکات پي مي بريم حتي از روي معاينه دهان و دندان ميشه به بيماري هاي مختلف از جمله ديابت، ريفلاکس و... پي برد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،بيماري هاي شايعي که يک دندان پزشک مي تونه رديابي کنه، مختلفه از جمله:

بيماري کرون

۲۰درصد از بيماراني که دچار اختلال التهاب روده هستن دچار زخم دهاني ميشن. به گفته دندان پزشکان، برخي از افرادي که به دندانپزشک مراجعه ميکنن لب هاي متورم و زخم هايي به اندازه سکه در داخل لپ ها و لبشون ديده ميشه که توده سفيد با هاله قرمز در اطراف آن تظاهر ميکنه. در صورت مشکوک بودن به بيماري کرون، از لثه ها عکس گرفته ميشه تا از نبود بيماري لثه مطمئن بشن، سپس پزشک درباره سابقه بيماري و مصرف دارو سوال ميکنه و در صورت پيدا نکردن توضيح قانع کننده براي علايم، بيمار رو به پزشک متخصص ارجاع ميده.

ديابت

شل بودن، عقب نشيني، خشکي و خون ريزي لثه ها همه علايم شايع بيماري ديابته. به گفته دندان پزشکان، خيلي از اين علايم بر اثر رعايت نکردن بهداشت دندان اتفاق مي افته. به گفته پزشکان سلامتي دهان با کنترل ديابت ارتباط نزديک داره و بيماراني که از دندان و لثه مراقبت مي کنن، مي تونن کنترل بهتر قند خون داشته باشن و بيماراني که کنترل قند خون بهتري دارن کمتر به بيماري لثه مبتلا ميشن.

سرطان دهان

در کشور آمريکا، سرطان دهان، در رده ششم از شايع ترين سرطان ها قرار داره و هر سال ۳۰ هزار مورد جديد گزارش ميشه. مراجعه منظم به دندان پزشک مي تونه کمک کنه تا علايم اين سرطان در مراحل اول تشخيص داده بشه. سرطان دهان به شکل زخم هاي سفيد و قرمز اغلب روي زبان، کف دهان و بافت هاي نرم کام در پشت زبان ظاهر ميشه. اين زخم ها اغلب بدون درده و خود بيماران به سختي ميتونن متوجه آن ها بشن. بنابراين از دندان پزشک بخواين هنگام معاينه، براي سرطان دهان نيز بافت دهان رو کنترل کنه به ويژه اگر از دخانيات استفاده مي کنين يا در معرض ويروس HPV (همان ويروس که سرطان دهانه رحم ايجاد مي کند) هستين.

*کم خوني: در صورت کم رنگ بودن جداره داخل دهان دندان پزشک به بيماري کم خوني مشکوک ميشه. علاوه بر آن، زبان ظاهر طبيعي و برآمدگي خود را از دست مي ده و حالت صاف پيدا مي کنه.

بيماري ريفلاکس روده و معده

اسيد معده با pH پايين از معده به دهان مياد و مي تونه ميناي دندان رو از بين ببره. در حالي که بيشتر مردم که از اين اختلال رنج مي برند، آن را با علايم ناراحت کننده سوزش سردل اشتباه مي گيرن.

بيماران با مشکل خواب مواجه مي شن و علت بيدار شدن در وسط شب رو نمي دونن. متخصصان قرص هايي مانند نکسيام که توليد اسيد رو کاهش مي ده به بيماران تجويز مي کنن.

استرس شديد

خيلي از مردم در واکنش به استرس دچار دندان قروچه ميشن. اين عادت مي تونه باعث آسيب ديدن دندان بشه. افرادي که اين مشکل رو دارن، بهتره هنگام خواب، از محافظ دندان استفاده کنن.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53251s, 19q