خرما بهترين و زولبيا و باميه بدترين نوع شيريني در ماه رمضان است

۱۳۸۷/۰۶/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12023
خرما بهترين و زولبيا و باميه بدترين نوع شيريني در ماه رمضان است
سيدعلي کشاورز متخصص تغذيه در گفت وگو با  ايسنا، اظهار داشت: شيريني که براي ماه رمضان توصيه مي شود، خرما است که هم قند مورد نياز بدن را تأمين مي‌کند و همچنين اين نوع قند مضرات قند معمولي را ندارد و داراي نمک‌هايي است که بدن از دست مي‌دهد.

وي در خصوص رژيم غذايي مردم در ماه رمضان گفت: بررسي‌ها نشان داده است در ماه رمضان چربي و قند خون بعضي از روزه داران افزايش مي‌يابد و افراد دچار اضافه مي‌شوند که اين به دليل رفتارهاي غلط تغذيه‌اي، پرخوري و افراط در برنامه غذايي است.

دکتر کشاورز ادامه داد: با وجود اين نوع از رفتارهاي تغذيه‌اي نه تنها انرژي دريافتي کم نمي‌شود بلکه بعضاً انرژي دريافتي افراد روزه دار به علت افراط و پرخوري بيشتر هم مي‌شود.

مديرگروه تغذيه و بيوشيمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاكيد بر خوردن سحري به منظور سلامتي بدن، مصرف مايعات را نيز در هنگام سحر ضروري دانست و در ادامه افزود: به عنوان منبع پروتئين، افراد روزه دار مي توانند گوشت، مرغ، ماهي و يک يا دو عدد تخم مرغ و يا حبوبات را در هنگام سحر ميل کنند، همچنين استفاده از نان، برنج، ماکاروني و يا يک پياله ماست و نيز سبزي خوردن در هنگام سحر مي‌تواند ميزان بروز تشنگي و گرسنگي را در طي روز کاهش دهد.

دکتر کشاورز با اشاره به افراد روزه داري که در طول روز ضعف زيادي دارند، گفت: هر چه ميزان مواد غذايي حاوي پروتئين در زمان سحر افزايش يابد، ضعف و گرسنگي در طول روز کمتر مي‌شود؛ بنابراين فرد روزه دار بايد مقدار پروتئين بيشتري را در هنگام سحر مصرف كند.

وي در خصوص افرادي که احساس تشنگي شديدي دارند، گفت: اين افراد بايد در هنگام سحر مواد پروتئيني کمتري مصرف کنند و در طول مدت سحر مايعات فراوان را با فاصله بنوشند؛ همچنين مدت زمان سحر را با آرامش و بدون استرس سپري کنند.

اين متخصص تغذيه در خصوص زمان افطار اظهار داشت: مهمترين کمبودي که بدن انسان با آن مواجه مي‌شود، آب، نمک و مواد قندي است؛ بنابراين فرد روزه دار بايد روزه خود را با مايعات گرم مثل شير، چاي، آش و سوپ باز کند. ضمن اين که در طبخ سوپ و آش اگر از سبزي استفاده شود نمک‌هاي مورد نياز بدن مانند سديم، پتاسيم و منيزيم که در طول روز از دست رفته است، جبران خواهد شد.

وي در پايان افزود: بهتر است افراد بالغ شام را حداقل دو ساعت پس از افطار صرف کنند، اما نوجوانان و افراد تازه بالغ به دليل آن که در سن رشد هستند مي‌توانند پس از افطار شام را ميل کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.08509s, 18q