چرا هندوانه‌ و گوجه‌فرنگی بی‎رنگ و پنبه‌ای شده‌اند؟

۱۳۹۳/۰۶/۲۲ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 120312

سلامت نیوز: یک دکترای گیاهپزشکی گفت: به دلیل کم‌آبی، گوجه فرنگی دچار خشکی و بی‌رنگی می‌شود. همچنین پنبه‎ای بودن گوشت هندوانه به دلیل استفاده از سیستم آبیاری نامناسب و ابتلا به قارچ این محصول است.

وفایی در گفت‎وگو با ایسنا، درباره پنبه‎ای و بی‎رنگ بودن گوشت گوجه فرنگی و هندوانه اظهار کرد: بر اثر پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی، قسمت‎های گلگاه این گیاه رنگ و گوشت طبیعی ندارند و لکه‎های آب سوخته روی این میوه رسیده از عمده علائم ابتلا به چننی عارضه‎ای است.

وی افزود: به علت خشک و چروک شدن بافت‎های گوجه فرنگی در ابتلا به عارضه "پوسیدگی گلگاه" نوک این گیاه به رنگ تیره و سیاه درمی‎آید.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد خرم‎آباد ادامه داد: اگر میزان آب دریافتی توسط گوجه فرنگی کم باشد، کلسیم اندکی در گیاه جذب شده و همین موضوع منجر به تیرگی گلگاه این گیاه خواهد شد.

این دکترای گیاهپزشکی تصریح کرد: با رسیدن آب کافی به گیاه گوجه فرنگی، کلسیم بیشتری توسط آن جذب می شود و در نهایت گیاه سالمی رشد خواهد کرد.

وفایی درباره پنبه‎ای بودن گوشت هندوانه نیز خاطرنشان کرد: "بوته میری کدویان" یکی از علل رایج این عارضه در هندوانه است؛ این قارچ سبب زردی رنگ هندوانه و پنبه‎ای شدن گوشت آن خواهد شد.

وی افزود: این قارچ به طوقه گیاه آسیب می زند و باعث قطع آوند می‎شود و در نهایت سبب تغییر مزه محصول می‎شود.

این مقام دانشگاهی یادآور شد: این قارچ درمان قطعی نداشته و مبارزه با آن سخت است و می‎توان از طریق ارقام مقاوم معرفی شده از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد.

وفایی گفت: ابتلا به این قارچ به نوع آبیاری برمی‎گردد؛ استفاده از سیستم آبیاری جوی و پشته‎ای و نشتی منجر شده که طوقه هندوانه داخل آب نباشد و در نهایت این محصول جالیزی به قارچ"بوته میری کدویان" مبتلا نشود.

وی افزود: آبیاری مناسب و کود حاوی کلسیم سبب رفع عارضه گلگاه در گیاه گوجه فرنگی و هندوانه خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41107s, 19q