استرس­ های مزمن احتمال مرگ زودرس در مردان را افزایش می ­دهد

۱۳۹۳/۰۶/۲۲ - ۱۳:۱۹ - کد خبر: 120343

سلامت نیوز: تحقیقات اخیر نشان داده اند استرس شدید در میان مردان میانسال منجر به مرگ زودرس آنها می شود. استرس های شدید غالباً به دنبال اتفاقات مهم زندگی یا پشت سر گذاشتن روزهای سخت و خستگی ناشی از آنها رخ می دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، مطالعه طولانی مدت زندگی افرادی که از استرس های مزمن رنج می بردند حاکی از آن است که، میان این متغیر با میزان مرگ و میر همبستگی مثبتی وجود دارد. یعنی با افزایش میزان استرس، احتمال از دنیا رفتن فرد افزایش می یابد، البته در چنین پدیده ای مجموعه از متغیرهای دیگر از جمله جنسیت نقش اساسی دارند. در کنار استرس های مزمن، استرس ناشی از کار و زندگی روزمره در صورتی که طولانی مدت شود، می تواند همین تأثیر را داشته باشد.

وقتی از استرس های زندگی روزمره صحبت می کنیم، منظور استرس هایی است که در محیط کار یا خانه در اثر برخی مشکلات کوچک به وجود می آیند. اما استرس های مزمن به دنبال برخی اتفاقات مهم مانند از دست دادن یک عزیز، بیکار شدن یا اختلافات عمیق خانوادگی در فرد ظهور می کنند. طبیعی است که هر یک از این مشکلات یک اثر خاص بر ذهن و روح افراد می گذارد و سلامت او را به خطر می اندازد، اما این خطر در مورد مردان میانسال شدت بیشتری دارد؛ آن هم افزایش احتمال مرگ زودرس است.

اگرچه دوری از استرس در زندگی امروز امری غیر ممکن به نظر می رسد، اما مردان اگر توانایی کنترل بر این استرس ها را داشته باشند عمر طولانی تری خواهند داشت. در واقع آنها باید تلاش کنند بینش خود را در مورد مسائل که روزانه با آن مواجه می شوند تغییر دهند، لازم نیست این تغییر نگرش در مورد مسائل بزرگ باشد، تغییر در مورد مساله به ظاهر بی اهمیتی هم چون ماندن در ترافیک می تواند از مشکلات بزرگ تری که در آینده با آن مواجه است جلوگیری کند. بنابراین آنچه مهم است نحوه نگاه به زندگی تلاش برای رفع مشکلات به ظاهر کوچک است که در گذر زمان موجب تحلیل روحیه فرد می شود.

منبع: سایکو سنتر


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.6208s, 18q