قربانيان خود كشي را قضاوت نكنيد

۱۳۹۳/۰۶/۲۲ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 120344

سلامت نیوز: دردناك ترين اتفاق شايد همين باشد كه يك انسان از زنده بودن خود دست شسته و داوطلب و عامدانه به استقبال مرگ برود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، اما تعداد طرفداران همين اتفاق در ايران، به تاييد مسوولان جمعيت پيشگيري از خودكشي به 5 الي 6 نفر در 100 هزار نفر جمعيت مي رسد و سالانه رقمي بيش از 45 هزار نفر دست به خودكشي مي زنند كه البته كمتر از 10 درصد اين افراد در اقدام خود موفق شده و نام شان به فهرست متوفيان گورستان هاي شهرها افزوده مي شود و باقي، در حالي نجات مي يابند كه بيش از ساير آحاد جامعه مستعد اقدام دوباره براي خودكشي هستند چنانچه سيد كاظم ملكوتي، رييس جمعيت پيشگيري از خودكشي هشدار مي دهد كه شانس اقدام دوباره به خودكشي در اين افراد، 20 برابر بيشتر از سايرين است.
ملكوتي كه روز پنجشنبه در سمينار نقش اورژانس اجتماعي در پيشگيري از خودكشي سخن مي گفت، به تيم درماني توصيه كرد كه از قضاوت درباره افرادي كه اقدام به خودكشي مي كنند پرهيز كنند و افزود: «كار درمانگر، قضاوت بر مراجعه كنندگان خودكشي نيست و فقط بايد كاري كند كه آنها نميرند. اجازه دهيد كه مراجعان حرف بزنند و هيجانات خود را تخليه كنند.»
موانع فرهنگي در ايران يكي از عوامل مهم در پنهان ماندن پديده خودكشي، متوقف شدن نظام ثبت موارد خودكشي از سال 1380 و كمرنگ شدن اقدامات درماني براي افرادي بوده كه مرتكب خودكشي هاي ناموفق شده اند چنانكه ملكوتي هم هشدار داد كه حداكثر، 5 درصد افرادي كه مرتكب خودكشي شده اند به اورژانس هاي روانپزشكي ارجاع داده مي شوند.
در عين حال، بالابودن آمار مبتلايان افسردگي در كشور هم مي تواند نگراني متوليان رصد وضعيت خودكشي در اورژانس هاي روانپزشكي و شعبات پزشكي قانوني را نسبت به بالارفتن موارد خودكشي هاي موفق افزايش دهد چنانكه جعفر بوالهري، رييس انستيتو روانپزشكي تهران هم در اين سمينار هشدار داد: «افسردگي شايع ترين اختلال روانپزشكي است و بايد نشانه ها و علل افسردگي در كشور به مردم شناسانده شود و در پي آن تشخيص، همدردي و اقدام به درمان نيز صورت گيرد. در حالي كه خودكشي، خشونت عليه خود تعريف مي شود، اگر به فردي فرصت حرف زدن ندهيم يا براي حضورش احترام قائل نباشيم، در صورت سازگار نبودن با محيط، خشم و پرخاشگري را عليه خود پياده مي كند. خودكشي، فريادي براي كمك است كه بايد آن را شنيد. اگر فردي بگويد خدا مرگم دهد بايد آن را جدي بگيريم زيرا قضيه جدي است و به اين معناست كه فرد خودكشي را جزو مكانيسم هاي ارتباطي و اجتماعي خود به كار گرفته است حتي بعيد نيست كه اين خشونت را عليه ديگران به كار گيرد. در حالي كه خودكشي، پديده يي پيچيده و جدي در بخش سلامت است متاسفانه خودكشي مشكل پنهان به شمار مي رود تا جايي كه مسوولان، بيمه ها و خانواده ها آن را گزارش نمي كنند و حتي تلاش مي كنند خودكشي به رسانه ها كشيده نشود»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.08448s, 19q