ساخت كبد زيست مصنوعي در ايران

۱۳۸۷/۰۶/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12038
ساخت كبد زيست مصنوعي در ايران
اين زمينه كه مهندسي بافت ناميده مي‌شود در سال‌هاي اخير، پيشرفت‌هاي شگفت آوري را در پزشكي كشور ما به وجود آورده و نام محققان ايراني را به‌عنوان نظريه‌پردازاني جوان در مجامع علمي جهاني مطرح كرده است.

آنچنان‌كه ساخت كبد زيست مصنوعي موسوم به BAL به كمك مهندسي بافت، دستاورد نويني است كه روز گذشته در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با حضور وزير بهداشت و رياست دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و سرپرست گروه تحقيق معرفي شد؛ يكي از طرح‌هاي تحسين‌برانگيزي است كه پس از سال‌ها بررسي و آزمايش سرانجام به بهره‌برداري رسيده است.

دكتر عليرضا زالي، رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در رابطه با اين دستاورد علمي نوين، به همشهري مي‌گويد: اين طرح در ادامه فعاليت‌هاي شكل گرفته در حوزه مهندسي بافت، پس از سال‌ها كه از طرح اوليه‌اش مي‌گذرد، سرانجام پس از به تاييد رسيدن توسط شوراي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي كه متشكل از استادان و اعضاي هيأت علمي اين دانشگاه است، معرفي مي‌شود.

زالي، در ادامه به تاييد اين طرح از سوي وزارت بهداشت هم اشاره كرده و مي‌افزايد: آقاي دكتر لنكراني،  وزير بهداشت هم با توجه به اشرافي كه در رابطه با مباحث مربوط به كبد و مباني اين طرح داشتند، اين طرح را تاييد كرده‌اند.

اين در حالي است كه ساخت كبد زيست مصنوعي براي بيماران با بيماري‌هاي سخت و كشنده كبدي، مي‌تواند بارقه‌هايي از اميد را به همراه داشته باشد.

دكتر زالي، بيماران مبتلا به هپاتيت برق‌آسا كه مرگ و مير بسيار بالايي دارد را يكي از مخاطبان اصلي اين طرح مي‌داند و معتقد است كه بيماران كبدي نيازمند پيوند - كه هميشه با مشكلاتي از قبيل ماندن طولاني در فهرست انتظار يا پس خوردن عضو پيوندي مواجه بودند - از اين پس مي‌توانند از كبد زيست مصنوعي استفاده كنند.

دكتر جلال‌الدين غنوي، سرپرست گروه تحقيق و مبتكر كبد زيست مصنوعي بر بستر نانو ماتريكس نيز در رابطه با مزيت‌هاي اين فناوري به همشهري مي‌گويد: اگرچه تنها راه درمان در مراحل انتهايي بيماري‌هاي كبدي در مرحله حاد و مزمن، پيوند كبد محسوب مي‌شود، اما با توجه به تعداد محدود دهندگان اين عضو در ايران (كه اكثريت آنها دچار مرگ مغزي هستند) فهرست بيماران نيازمند بسيار طولاني است و اين بيماران هميشه با مشكل مواجه هستند.

به اين معنا كه در سال به‌طور متوسط 140 تا 200 نفر دهنده عضو وجود دارد و با توجه به شيوع 5/1 تا 2 ميليون نفري هپاتيت در ايران، به 3‌تا 5‌هزار كبد جهت پيوند نياز است.

همچنين ايجاد هپاتيت برق‌آسا با مرگ و مير بيش از 90درصد (مرگ و مير 800 هزار نفر در دنيا و بيش از 10 هزار مورد در آمريكا) همراه بوده است و نياز به‌روشي دارد كه در مرحله حاد نارسايي كبد بتواند جايگزين اين ارگان شود.

به گفته دكتر غنوي، اين در حالي است كه اگر اعمال اصلي كبد در مدت مرحله بحراني كه سلول‌هاي كبد تخريب شده اند، به وسيله روش‌هاي جايگزين جبران شود، درصد بهبودي اين بيماران بالا مي‌رود و بنابراين امكان نياز به پيوند كبد مرتفع مي‌شود و هزينه‌هاي آن نيز حذف خواهد شد.

دكتر زالي نيز با بيان اينكه در اين طرح، قرار گرفتن سلول‌ها با اين ظرافت در جاي خود و در يك كنام سلولي اتفاق بزرگي است كه BAL دارد، تاكيد مي‌كند كه همين استقرار زيباي سلول‌ها در آشيانه‌هاي سلولي توسط مهندسي بافت، آن را از ساير نمونه‌هاي جهاني متمايز مي‌كند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در ادامه به نمونه ديگري از كبد مصنوعي كه سابقا در آلمان ساخته شده بود، اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: قيمت اين نمونه‌ها چيزي حدود 100 هزار يورو است و براي حمل آن نيز حتما بايد يك هواپيما چارتر شود، اما دستگاه ما بسيار ساده است و تقريبا يك صدم آن هزينه دربر دارد.
تاریخ درج: 6 شهریور 1387 ساعت 19:14     تاریخ تایید: 6 شهریور 1387 ساعت 20:09     تاریخ به روز رسانی: 6 شهریور 1387 ساعت 20:08    
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.94075s, 18q