تاثيرات عضلاني و اسکلتي کيف و کفش دانش آموزان

ویژگی های کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان

۱۳۹۳/۰۶/۲۳ - ۱۱:۳۳ - کد خبر: 120408
ویژگی های کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان

سلامت نیوز : همان طور که افراد در کاري مشغول هستند و سلامتي سيستم عضلاني و اسکلتي براي آنها مهم است، دانش آموزان هم که براي مدت طولاني در مدرسه مشغول انجام تکاليف و مطالعه هستند در واقع در حال انجام نوعي کار هستند و سلامتي سيستم عضلاني و اسکلتي در مورد آنان هم بايد موردتوجه باشد.


به گزارش سلامت نیوز داريوش الياس‌پور، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي، در برنامه «فراسو» گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت در خصوص کيف و کفش مناسب دانش‌آموزان و همچنين ميز، نيمکت مناسب نوشتن و نشستن دانش آموزان گفت: نوع کيف و کفش، امکانات ميز و نيمکت مدرسه، نحوه ايستادن و نشستن و کارهاي مختلفي که يک دانش آموز در محيط مدرسه انجام مي‌دهد مي‌تواند در سلامتي سيستم عضلاني و اسکلتي دانش‌آموز مهم باشند و باعث ايجاد روحيه و احساس نشاط در او شوند.

در هنگام راه رفتن وزن ما به علت مسائل مکانيکي چند برابر مي‌شود، بنابراين پا بايد از استحکام و انعطاف مناسب و کافي برخوردار باشد.

وي با بيان اين که پا عضوي از بدن است که وزن ما را تحمل مي‌کند، افزود: در هنگام راه رفتن وزن ما به علت مسائل مکانيکي چند برابر مي‌شود، بنابراين پا بايد از استحکام و انعطاف مناسب و کافي برخوردار باشد. در اينجا اهميت مناسب بودن کفش مشخص مي‌شود که بايد هر دو مورد را پوشش دهد. دردهايي که به علت فشار مکانيکي در ناحيه پاشنه و پنجه، و همچنين تغييرات شکلي و بدشکل شدن انگشت هاي پا از جمله مشکلاتي هستند که در اثر پوشيدن کفش نامناسب به وجود مي‌آيند.


کفش خوب کفشي است که از نظر اندازه کاملاً براي پا مناسب باشد و تنگ نباشد و در طول نيز کفش بايد به اندازه يک سانتي‌متر از پا بلندتر باشد. ناحيه پشتي بالاي پاشنه کفش قوام و سفتي قابل‌توجه داشته باشد. نرمي و قابليت انعطاف بودن زيره کفش نيز مي‌تواند مهم باشد. زيره کفش نبايد خيلي نازک باشد. دوام و تهويه کافي نيز براي قسمت‌‌هايي جلويي کفش نيز بايد در نظر گرفته شوند. پاشنه پا نيز از دو سانتي متر بيشتر نباشد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه با اشاره به اين که کوله‌ها دوطرفه باشند تا فشار آن بر روي دو شانه تقسيم شود، ادامه داد: بندهاي کوله پشتي هم از عرض زياد برخوردار باشند تا از فشار موضعي بر عضلات جلوگيري شود.

مدت زمان حمل و وزن کوله¬ها نيز از نکات مهم در حمل کوله پشتي مي‌باشند. در اين رابطه مسئولان مدرسه مي‌توانند با اتخاذ برنامه ريزي درسي مناسبوزن کوله‌ها را کاهش دهند. وزن کوله و وسائل درون آن بيشتر از 10 تا 15 درصد وزن دانش آموز نباشد. مدت زمان حمل کوله پشتي نيز بايد به حداقل کاهش يابد. البته مهمترين مشکلي که حمل کوله پشتي يا کيف نامناسب مي‌توانند ايجاد کنند ايجاد خستگي و درد عضلاني مي‌باشد که باعث افت کيفيت درسي و ايجاد ناراحتي در دانش آموز مي‌شود. اگر هم انحنايي در پشت دانش‌آموزان ايجاد شده است به علت نوع کوله پشتي نيست.

الياس‌پور در ادامه با بيان اين که ميز مدرسه بايد متناسب با اندام دانش‌آموزان باشد، بيان کرد: ميز و نيمکت دانش‌آموز کلاس اول و دانش‌آموز کلاس پنجم بايد از نظر اندازه فرق داشته باشد.

کفش خوب کفشي است که از نظر اندازه کاملاً براي پا مناسب باشد و تنگ نباشد و در طول نيز کفش بايد به اندازه يک سانتي‌متر از پا بلندتر باشد.


ميز و نيمکت بايد به اندازه‌ايي باشد که پاي دانش‌آموز به راحتي بر روي زمين قرار گيرد و همچنين به راحتي بتواند به پشتي تکيه دهد. ميز و نيمکت بايد طوري طراحي شود که دانش‌آموز بتواند به راحتي از تکيه‌گاه استفاده کند. تکيه‌گاه هم يک زاويه 100 تا 110 درجه داشته باشد. همچنين ميز بايد به‌گونه‌اي باشد که دانش‌آموز مجبور نشود به خاطر نوشت به جلو خم شود و ارتفاع آن به گونه‌اي باشد که محل نوشت پايين سينه باشد.


وي در پايان اظهارکرد: رعايت اين موارد مي‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا با کمترين خستگي و فشار، مطالعه و تکاليفشان را انجام دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.10828s, 20q