علل و علائم ايجاد آرتروز گردن

۱۳۹۳/۰۶/۲۳ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 120414

سلامت نیوز: آرتروز يک پديده سني و بيماري است که در اثر سن اتفاق مي‌افتد و ممکن است بدون علامت باشد و فقط در عکس راديولوژي ديده شود، و يا اين که داراي علامت نيز باشد. همچنين، ممکن است علائم راديولوژيک آن کم و دردش زياد باشد، و يا اين قضيه برعکس اتفاق بيافتد.


به گزارش سلامت نیوز،دکتر قاسم اسحاقي، جراح متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب در برنامه «فراسو» گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت با بيان اين که تعريف آرتروز در ناحيه گردن با ساير نواحي بدن يکسان است؛ اما در تعريف آن اشکالاتي در بين پزشکان و بيماران وجود دارد، گفت: آرتروز يک لفظ فرانسوي و به معناي آن است که مفاصل دچار کج و معوجي مي‌شوند.


در گردن هفت مهره وجود دارد که توسط يک ديسک در جلو و دو تا مفصل کوچک که در پشت مهره‌ها قرار گرفته‌اند، به يکديگر متصل مي‌شوند. يعني همان مشکلاتي که براي مفصل زانو به وجود مي‌آيد، براي مفصل گردن نيز ايجاد مي شود و فرد را دچار آرتروز مي‌کند. در واقع آرتروز به بيماري‌اي گفته مي‌شود که در فرد بالاي 55 سال اتفاق مي‌افتد. بنابراين گفتن اينکه يک فرد 25 ساله دچار آرتروز شده است، يک لفظ اشتباه است.


اسحاقي با بيان اين که پروسه آرتروز را نمي‌توان از بين برد؛ اما آن را مي‌توان کند کرد، گفت: همانطور که پيري را نمي‌توان از بين برد؛ اما بشر توانسته آن را به تاخير بيندازد. ژنتيک، سن، رفتار شغلي افراد از جمله عوامل مستعد کننده آرتروز بوده که افراد با توجه به شغل شان ممکن است 8 ساعت بنشينيند و يا اين که 8 ساعت مداوم بايستند؛ يا افراد همان طور که استعدادهاي خوب ژنتيکي دارند، استعدادهاي بد ژنتيکي نيز دارند. از زماني که تخمک با اسپرماتزوئيد ترکيب مي‌شود، همان زمان نقشه ژنتيک انسان‌ها ساخته مي‌شود.


وي در ادامه عامل ديگر ايجادکننده آرتروز، را سوءاستفاده از بدن توسط افراد عنوان و بيان کرد: بدن در طول يک شبانه‌روز 8 ساعت کار، 8 ساعت تفريح و 8 ساعت نيز استراحت مي کند، و ممکن است 16 ساعت کار کند. البته استرس و ورزش نيز در ايجاد آرتروز نقش دارند؛ چرا که استرس‌ها در قالب مشکلات روحي مي‌توانند باعث آرتروز شوند، و استفاده بد از مفاصل مانند خوابيدن روي مبل و روي صندلي ماشين نيز در ايجاد آرتروز گردن نقش داشته؛ البته همانطور که ورزش باعث سلامتي انسان مي‌شود؛ اما عدم رعايت اصول پزشکي مي‌تواند باعث آرتروز گردن شود؛ به همين دليل است که طب ورزش و حتي طب کار به وجود آمد.


اين جراح متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب در ادامه کم آبي را نخستين قدم در شروع دوره پيري دانست و گفت: در کم آبي، مايعي که درون غضروف‌ها است از بين مي‌رود و باعث از بين رفتن خاصيت لغزندگي ديسک‌ها مي‌شود و هنگامي که لغزندگي غضروفي از بين مي‌رود، سيکل معيوب شروع مي‌شود. البته بايد بدانيم که ورزش مي‌تواند شروع آرتروز را در انسان به تأخير بياندازد؛ ورزش‌هايي هستند که به قول ايشان باعث جوان شدن ستون فقرات انسان مي‌شوند.
به گفته اسحاقي، مهمترين موارد در به تاخيرانداختن آرتروز، صحيح نشستن، صحيح ايستادن، صحيح خوابيدن، صحيح و به‌اندازه کار کردن و به اندازه خوردن است. در صحيح خوابيدن، وقتي به بغل مي‌خوابيم ضخامت بالش بايد به اندازه‌اي باشد که گردن به صورت افقي قرار گيرد. به شکم خوابيدن باعث آسيب ستون فقرات گردن و پشت مي‌شود.


وي با بيان اينکه نخستين علامت آرتروز، محدوديت در حرکت است، گفت: در اين حالت چابکي افراد محدود مي‌شود و انعطاف حرکتي کاهش مي‌يابد. مهمترين علامت در آرتروز، درد است که باعث مراجعه بيمار به پزشک مي‌شود. علامت ديگر، علائم عصبي است که در اين هنگام، تعريف آرتروز تغيير مي‌کند. آرتروز آنقدر پيشرفت کرده است که به تنگي کانال نخاعي مي‌انجامد که اين مورد با دردهاي عصبي همراه است و در اين حالت سوراخي که عصب از آن خارج مي‌شود، از بين مي‌رود.

اسحاقي با بيان اين که آرتروز گردن وقتي است که در MRI بيمار، فقط کجي و ماوجي مهره‌هاي گردن نشان داده مي‌شود، بنابراين در بيماري ديکسي ناشي از کم آبي و يا تنگي کانال نخاعي، فردِ بيمار ديگر دچار آرتروز نمي‌باشد، ادامه داد: يکي از علل ايجاد آرتروز نوع شغل است. بدن افراد نبايد بيشتر از 15 دقيقه در يک حالت ثابت بماند.


ستون مهره‌ها در روز 4 هزار بار و در سال حدود يک ميليون بار بايد در حرکت باشند. بنابراين بايد در طول مدت کم حالت خود را بارها تغيير دهند. اگر بدن به مدت طولاني در يک حالت باشد به يک قسمت ستون مهره‌ها فشار بيشتري وارد مي‌شود و اين باعث درد مي‌شود. در اين حالت عضله‌هاي ليگامان‌ها در يک طرف ستون مهره‌ها شل مي‌شوند و طرف ديگر آن زيادي کار مي‌کنند. در اين حالت فرد به تدريج دچار فرسودگي مي‌شود.


اين جراح متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب در پايان به اهميت شيوه زندگي در جواني و تاثيرات آن در زمان پيري افراد اشاره کرد و گفت: افراد در جواني بايد به اندازه و به طور صحيح از بدن خود کار بکشند و از زندگي لذت ببرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18012s, 19q